Subiektywne podsumowanie 2019 roku w lotnictwie

Podsumowanie 2019 roku w lotnictwie (fot. Paweł Korzec)

Tak oto dobiegł końca rok 2019. Tradycyjnie jest to czas podsumowań i refleksji. Okres, w którym warto pochylić się nad wynikami swojej pracy i dokonać bilansu całorocznych dokonań, a także określić kierunki na nadchodzący rok.

Jak co roku przypomnimy o ważnych dla lotnictwa wydarzeniach ostatnich 12 miesięcy, istotnych dla jego rozwoju, a czasami niestety go hamujących. Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych i najciekawszych – w subiektywnej ocenie Redakcji – wydarzeń, imprez oraz zmian, które miały miejsce w 2019 roku.

STYCZEŃ

Z początkiem nowego roku przekazaliśmy informację o zapewnieniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) bezpośredniego i szybkiego dostępu do SERA (Standardised European Rules of the Air), czyli znormalizowanych europejskich przepisów ruchu lotniczego. (link)

Na początku stycznia opublikowany został tekst dot. dostosowania się do częstotliwości lotniczych z separacją międzykanałową 8.33 kHz poniżej FL195. Zmiany dotyczyły między innymi częstotliwości pracujących w separacji międzykanałowej 25 kHz wykorzystywanych przez Służby Ruchu Lotniczego TWR i APP oraz systemy ATIS, czyli ogólnie rzecz ujmując na lotniskach kontrolowanych i w TMA. (link)

2 stycznia poinformowaliśmy, że wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Nevada uzyskał aprobatę NASA w ramach programu dotyczącego zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez prywatne przedsiębiorstwa. Decyzja agencji otworzyła drogę do jego produkcji. (link)


Wahadłowiec Dream Chaser (fot. Sierra Nevada Corporation)

2 stycznia zamieściliśmy też opublikowany przez EASA raport bezpieczeństwa w lotniczych przewozach pasażerskich 2018. Jak akcentuje Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA), nigdy nie można spocząć na laurach w kwestii utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. (link)

3 stycznia ukazał się artykuł dot. znaczenia identyfikacji gatunków w analizach danych dotyczących kolizji statków powietrznych z ptakami. Michał Skakuj omówił cztery metody uzyskiwania danych. (link)

9 stycznia, Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy Prawo lotnicze. Nowela implementuje prawo unijne w zakresie m.in. koordynacji rozkładów lotów, czasu pracy załóg lotniczych, wyposażania samolotów. (link) Poza wieloma omawianymi już zmianami, Michał Skakuj w opublikowanym artykule podkreślił, te które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa operacji lotniczych wojskowych statków powietrznych. (link)

11 stycznia zamieściliśmy rozmowę pilota Pawła Korca z informatorem FIS Michałem Słojewskim. Praca informatora FIS jest wymagająca, ale za to ciekawa i rozwijająca. Z wywiadu dowiemy się więcej o zawodzie informatora służby informacji powietrznej FIS, postrzeganiu pilotów, planowanych zmianach, a także codziennej pracy. (link)

11 stycznia w Dzienniku Urzędowym nr 2019.2 Urzędu Lotnictwa Cywilnego ukazało się obwieszczenie nr 1 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 4 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia tekstu Załącznika 6 cz. I do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (link)

14 stycznia opublikowaliśmy podsumowanie działalności ratowniczej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2018 roku, w którym na terenie działania TOPR doszło do 691 działań ratowniczych w tym w 230 z udziałem śmigłowca. (link)

15 stycznia poinformowaliśmy o skierowaniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej do konsultacji społecznych projektu wprowadzenia stref TRA 165 i TRA 166. Celem zmiany było wprowadzenie stref dedykowanych lotom bezzałogowych statków powietrznych (BSP) wykonywanym poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS). (link)

16 stycznia zamieszczona została informacja o publikacji trzech rozporządzeń Komisji (UE): ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się  do  załóg w  lotnictwie cywilnym, w odniesieniu do wymagań dotyczących operacji lotniczych wykonywanych przy użyciu szybowców i elektronicznej torby pilota, ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące eksploatacji szybowców. (link)

17 stycznia zamieściliśmy pismo wystosowane do Pana Grzegorza Biereckiego, Przewodniczącego Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz do Pana Andrzej Szlachty, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych przez Grzegorza Brychczyńskiego, niezależnego eksperta lotniczego. Dokument dotyczył analizy budżetu na 2019 r. i sytuacji ULC oraz PKBWL. (link)

18 stycznia opublikowany został artykuł Klaudiusza Dybowskiego, w którym omawia zmiany aktów prawnych dotyczących lotnictwa z końca 2018 roku. Niektóre z nich wzbudziły nie tylko jego niekłamany podziw ale również sceptycyzm. (link)

18 stycznia poinformowaliśmy o opublikowaniu przez Rządowe Centrum Legislacji w dniu 17 stycznia 2019 r. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. (link)

25 stycznia w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, Mariusz Błaszczak, szef MON podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojska Polskiego. (link)


Śmigłowiec S-70i Black Hawk prezentowany w dniu podpisania umowy (fot. kadr z filmu na youtube.com)

25 stycznia pisaliśmy o testach kolizyjnych, które ujawniły, iż drony mogą powodować zdecydowanie poważniejsze szkody, aniżeli zderzenie statku powietrznego z ptakiem w locie. Testy zostały zrealizowane przez międzynarodowe konsorcjum Qinetiq dostarczające technologicznych  rozwiązań dla przemysłu obronnego oraz firmę Natural Impacts specjalizującą się w wykonywaniu laboratoryjnych testów uderzeniowych. (link)

27 stycznia przekazaliśmy informację, iż z dniem 28 lutego 2019 roku zaplanowano w FIR EPWW Free Route Airspace (FRA). FRA, to określona przestrzeń powietrzna, w której użytkownicy mogą dowolnie planować trasy przelotów pomiędzy punktem wlotowym (entry point) a punktem wylotowym (exit point), z możliwością budowania trasy poprzez pośrednie (opublikowane lub niepublikowane) punkty trasy, bez odniesienia do siatki tras ATS oraz ich dostępności. (link)

31 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące latania bezzałogowymi statkami powietrznymi w lotach poza zasięgiem widoczności wzrokowej - BVLOS. Przepisy, bez wątpienia innowacyjne w skali świata. (link)

LUTY

1 lutego przekazaliśmy informację o nowych radarach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Uruchomienie operacyjne czterech nowych radarów zaplanowano w I kwartale 2019 roku. W ramach projektu powstały cztery radary: radar w Stobiernej koło Rzeszowa, radar wtórny południe – wschód w Dąbrowicy, system radiolokacyjny północ – wschód w Mściwujach i radar wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) północ – zachód w Skotnikach. (link)

2 lutego opublikowana została informacja o wpisaniu w dniu 10 stycznia 2019 r., śmigłowca ultralekkiego Dynali H3 Easyflyer na Listę Typów Zatwierdzonych urządzeń latających, prowadzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest to pierwszy statek powietrzny tego typu figurujący na tej liście. (link)

Początek lutego to informacja o zakupie przez Politechnikę Warszawską od powiatu przasnyskiego lotniska. Władze uczelni zaplanowały wybudowanie zaplecza laboratoryjno – warsztatowego, gdzie będą prowadzone badania z dziedziny lekkiego lotnictwa, bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) do celów wsparcia m.in. rolnictwa, leśnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych czy monitorowania przestrzeni powietrznej. (link)

Na początku lutego poinformowaliśmy także o publikacji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w zakładce "Zasady wykonywania lotów" informacji dla użytkowników dronów dotyczące: lotów rekreacyjnych lub sportowych, lotów innych niż rekreacyjne lub sportowe w zasięgu wzroku VLOS, a także lotów innych niż rekreacyjne lub sportowe poza zasięgiem wzroku BVLOS. (link) Polska Agencja Żeglugi Powietrznej również opublikowała wszystkie niezbędne informacje związane z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych w FIR EPWW. (link)

6 lutego zamieściliśmy informację o opracowaniu przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Polskim Instytutem Ekonomicznym Białej Księgi Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych, która prezentuje szerokie spektrum wykorzystania BSP i pokazuje, jak ogromny potencjał ekonomiczny tkwi w lotnictwie bezzałogowym. Biała Księga prezentuje tendencje rozwojowe lotnictwa bezzałogowego, które podlega szybkiej automatyzacji, kreując nowy wymiar Internetu rzeczy w przestrzeni powietrznej, tzw. U-space. (link)

Z początkiem lutego poznaliśmy raport końcowy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Nepalu dotyczący katastrofy Dash Q-400 linii Us-Bangla (znaki rejestracyjne S2-AGU), do której doszło 12 marca 2018 r. na międzynarodowym lotnisku w Katmandu. Winą za katastrofę śledczy obarczyli kapitana samolotu (52 lata), który według nich podczas lotu przeszedł załamanie emocjonalne. (link)

W pierwszych dniach lutego poznaliśmy laureatów plebiscytu Cumulusy 2018. Statuetki rozdano Podczas uroczystej Gali Finałowej w hotelu Marriott by Courtyard w Gdyni. Pierwsze miejsce w kategorii Cumulus Sportowy przypadło młodemu Andrzejowi Sołtykowi. Cumulus Extreme w tym roku powędrował do Wojtka Bógdała. Po raz pierwszy przyznano statuetki w kategoriach Cumulus Pokazowy i Spotterski. Najlepszym fotografem lotniczym został Konrad Kifcio Kifert. Przyznano jeszcze wiele statuetek w kilku kategoriach (link)


(fot. cumulusy.pl)

W pierwszej połowie lutego poinformowaliśmy o ukazaniu się podręcznika akademickiego pod tytułem "Expect the Unexpected" wydanego nakładem wydawnictwa Oficyny Wydawniczej Politechniki Rzeszowskiej. Publikacja jest przeznaczona dla pilotów oraz kontrolerów ruchu lotniczego chcących rozwijać umiejętność komunikacji w sytuacjach niestandardowych i uzyskać poziom operacyjny ICAO 4 lub wyższy. (link)

8 lutego zamieściliśmy tekst Grzegorza Kucharczyka, w którym mówi, że zima dla spadochroniarzy nie jest taka zła. Dla zdecydowanej większości skoczków spadochronowych zima jest okresem mocno zredukowanej aktywności lotniczej. Zimowanie oczywiście nie dotyczy korzystania z tuneli aerodynamicznych symulujących jedną z najbardziej atrakcyjnych faz skoku spadochronowego. (link)

W połowie lutego poinformowaliśmy o globalnej współpracy Spółki Airbus z organizatorami Air Race E, pierwszych na świecie zawodów samolotów o napędzie elektrycznym, mających odbyć się po raz pierwszy w 2020 roku. (link)


Airbus i Air Race E twórcami pierwszych wyścigów samolotów z napędem elektrycznym (fot. Airbus)

W pierwszej połowie lutego pokazaliśmy sekretne miejsca, w których odpoczywają załogi samolotów pasażerskich podczas lotu. Specjalnie z myślą załodze konstruktorzy samolotów projektują strefy, w których może ona odpocząć, a nawet złapać regeneracyjną drzemkę. (link)

W lutym koncern Airbus ogłosił zakończenie produkcji swojego flagowego samolotu pasażerskiego A380, podkreślając, że tę decyzję podjął po tym, jak linie Emirates, największy użytkownik Superjumbo, zmniejszyły zamówienia o około jedną czwartą. Airbus zapowiedział zakończenie dostaw samolotu w 2021 r., 14 lat po wprowadzeniu go na rynek. (link)

Rok 2019 był dla Aeroklubu Polskiego rokiem jubileuszowym. Dokładnie 100 lat powstał on w Poznaniu i stając się pierwszą instytucją formalno-prawną polskich lotników sportowych. W ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia zaplanowano wiele lotniczych imprez. (link)

17 lutego zamieściliśmy bardo interesującą prezentację o interpretacji zobrazowań z radarów pogodowych. Nagranie zostało zrealizowane podczas XIV Forum Bezpiecznego Latania. Prezentację polecamy początkującym, średniozaawansowanym, zawodowcom i instruktorom, HT, kierownikom SMS, przedstawicielom urzędów i instytucji lotniczych. Ogólnie wszystkim którym bliska jest obserwacja zjawisk pogodowych. (link)

18 lutego został wydany pierwszy, historyczny NOTAM w formie ostrzeżenia nawigacyjnego. Mowa o depeszy NOTAM wydanej na loty bezzałogowych statków powietrznych, o masie startowej mniejszej od 25kg używanych w operacjach poza zasięgiem widoczności wzrokowej BVLOS w niewysegregowanej przestrzeni powietrznej. (link)

19 lutego zaprosiliśmy do lektury pierwszego w 2019 roku, wydania Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. Nowy numer poświęcony jest m.in. podsumowaniu 2018 roku w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, wykorzystywaniu urządzeń dźwigowych w pobliżu lotnisk, nowym zasadom wykonywania lotów bezzałogowych oraz integracji dronów z lotnictwem bezzałogowym, a także zagrożeniom CFIT i ALAR. (link)

20 lutego poinformowaliśmy, że do bazy obiektów lotniczych naszego kraju dołączyło nowe lądowisko nieewidencjonowane Osiemborów. Zlokalizowane jest ono niewiele ponad 50 km na południowy wschód od centrum Warszawy, pomiędzy Warką, a Kozienicami. (link)


Lądowisko Osiemborów

W dniu 21 lutego w Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym w siedzibie głównej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odbyło się uroczyste otwarcie sali operacyjnej przeznaczonej dla Działu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną (AMC) oraz wdrożenie udoskonalonego autorskiego systemu zarządzania – Common Airspace Tool (CAT). (link)


Nowy system zarządzania przestrzenią powietrzną – CAT 2.0

25 lutego zamieściliśmy pierwszą część komentarzy i uwag Waldemara Królikowskiego do noweli ustawy Prawo Lotnicze ze stycznia 2019 roku. (link)

27 lutego opublikowaliśmy drugą część artykułu Waldemara Królikowskiego „Nowela ustawy Prawo lotnicze ze stycznia 2019 r. Komentarze i uwagi amatora…”, odnoszącego się do ostatniej nowelizacji Ustawy Prawo Lotnicze i jej znaczenia dla funkcjonowania sektora lotniczego w naszym kraju. (link)

28 lutego Mariusz Błaszczak, szef MON, podpisał jeden z najważniejszych dokumentów planistycznych – Plan Modernizacji Technicznej do 2026 roku, którego jednym z priorytetów jest zakup samolotów piątej generacji. (link)

28 lutego 2019 roku w polskiej przestrzeni powietrznej wdrożono operacyjnie koncepcję Free Route Airspace (FRA). Wprowadzone u nas rozwiązanie znane jako POLFRA daje przewoźnikom większą swobodę przygotowania planów lotu. Dzięki nowemu rozwiązaniu loty mogą być planowane trasami bardziej zbliżonymi do rzeczywistych trajektorii, redukując czas przelotu oraz zmniejszając zużycie paliwa. (link)

MARZEC

4 marca zamieściliśmy komentarz do dwóch dokumentów: bardzo mocno zmienionego Annex 15 ICAO „Aeronautical Information Services” oraz całkowicie nowego, ale już dawno zapowiadanego dokumentu ICAO o nazwie PANS-AIM (Procedury Służb Żeglugi Powietrznej – Zarządzanie Informacją Lotniczą). (link)

6 marca poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym 2019.14 pod pozycją 14 wytycznych nr 2 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie raportu konwersji krajowych kwalifikacji dla szybowców TM(G)R, motoszybowców TM(MG)R i balonów TM(FB)R. (link)

7 marca przekazaliśmy informację o innowacyjnym brazylijskim inżynierze lotniczym Paulo Iscold, który dokonał kolejnego imponującego wyczynu, tym razem oblatując rewolucyjny typ statku powietrznego o nazwie Nixus. Tym, co czyni ten szybowiec naprawdę wyjątkowym, są lotki i klapy sterowane przy pomocy systemu Fly-by-Wire. (link)

8 marca opublikowaliśmy trzecią część artykułu Waldemara Królikowskiego „Nowela ustawy Prawo lotnicze ze stycznia 2019 r. Komentarze i uwagi amatora…”, odnoszącego się do ostatniej nowelizacji Ustawy Prawo Lotnicze i jej znaczenia dla funkcjonowania sektora lotniczego w naszym kraju. (link)

8 marca sukcesem zakończyła się misja Crew Dragon – kapsuły wysłanej przez firmę SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), która wodowała na Oceanie Atlantyckim. To był pierwszy lot tego pojazdu. (link)

9 marca poinformowaliśmy o pojawieniu się na rynku nowości "PlaneEnglish", specjalnego symulatora, który interaktywnie trenuje i testuje pilotów w realistycznych warunkach w celu dopracowania umiejętności w zakresie frazeologii i komunikacji lotniczej. (link)

10 marca, Boeing 737 MAX 8 (znaki rejestracyjne ET-AVJ), należący do linii lotniczych Ethiopian Airlines, który wykonywał lot ET-302 z Addis Abeby (Etiopia) do Nairobi (Kenia) rozbił się chwilę po starcie. Na jego pokładzie znajdowało sie 149 pasażerów i 8 członków załogi. (link)


Prace na miejscy katastrofy (fot. africanews.com)

13 marca przekazaliśmy informację o sukcesie studentów z zespołu JetStream z Politechniki Wrocławskiej. Zdobyli oni podczas na zawodów konstruktorów lotniczych SAE Aero Design East 2019 w USA pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe. (link)


Samoloty i trofea studetów Politechniki Wrocławskiej – SAE Aero Design East 2019 (fot. JetStream)

W połowie marca na największych europejskich targach poświęconych systemom zarządzania ruchem lotniczym w Madrycie po raz pierwszy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przedstawia polskie rozwiązania technologiczne związane z rynkiem lotniczym. Wśród nich był PANSA UTM – koncepcja zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWK-E, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. (link)

Podczas targów World ATM Congress w Madrycie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zebrała liczne pochlebne opinie. Furorę zrobił demonstrator autorskiego systemu CAT (Common Airspace Tool), obsługiwany przez grupę ekspertów, dla których zarządzanie przestrzenią powietrzną nie ma tajemnic. CAT wspiera pełny proces przedtaktycznego i taktycznego zarządzania przestrzenią powietrzną, również w środowisku Free Route Airspace. (link)

Podczas Światowego Kongresu ATM w Madrycie, największego na świecie wydarzenia branżowego związanego z zarządzeniem ruchem lotniczym, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wraz z firmami Hawk-E i DroneRadar, zaprezentowała moduł umożliwiający składanie cyfrowych planów lotów dla bezzałogowych statków powietrznych dFPL (Drone Flight Planning). (link)


Prezentacja PAŻP na ATM w Madrycie (fot. DroneRadar.eu)

17 marca zamieściliśmy relację Polskiej Agencji żeglugi Powietrznej z udziału w World ATM Congress 2019 w Madrycie – największego na świecie wydarzenia branżowego związanego z zarządzeniem ruchem lotniczym. PAŻP zadebiutował w edycji madryckiej imprezy w 2019 r. Agencja zebrała jak najlepsze i napawające dumą opinie. (link)

17 marca poinformowaliśmy o opublikowaniu przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA) nowych przepisów zakazujących przewozu ogniw litowo-jonowych lub baterii jako cargo w samolotach pasażerskich. (link)

19 marca zamieściliśmy tekst Grzegorza Brychczyńskiego – niezależnego eksperta lotniczego – o priorytetach, jakimi kieruje się branża producentów samolotów. Jak pisał autor, zasadą, która od wielu lat obowiązuje w lotnictwie, jest imperatyw brzmiący w sposób następujący: bezpieczeństwo przede wszystkim. (link)

19 marca przekazaliśmy informację bezpieczeństwa Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego dot. nielegalnego poświadczania produkcji i obsługi podzespołów lotniczych w imieniu firmy Yak-Service. Prezes ULC poinformował że WSZYSTKIE świadectwa zgodności (Certificate of Conformity) i poświadczenia produkcji lub obsługi (Authorised Release Certificate EASA Form 1), na wyprodukowane lub poddane obsłudze komponenty, wystawione w imieniu firmy Yak-Service Rotenburg / Wuemme Sp. z o.o. zostały wydane niezgodnie z prawem i dlatego nigdy nie były i nie są ważne. (link)

20 marca przekazaliśmy informację o planowanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Zmianie w systemie rezerwacji na egzaminy teoretyczne do licencji, która ma na celu usprawnienie procesu egzaminowania i optymalne wykorzystanie stanowisk egzaminacyjnych w ciągu całej sesji. (link)

20 marca poinformowaliśmy o przeprowadzeniu audytu ICAO w PKBWL. Audyt w PKBWL został przeprowadzony od 24 września do 2 października 2018 r. przez zespół audytowy ICAO zgodnie z wytycznymi i zasadami określonymi w Podręczniku ciągłego monitorowania powszechnego nadzoru nad bezpieczeństwem ICAO (Doc 9735), a także zgodnie z ISO 9001, określającym standardy zarządzania jakością. (link)

23 marca poinformowaliśmy o opracowaniu przez zespół prof. Ning Li z Instytutu Fizyki Chemicznej w Dalian procesu przetwarzania odpadów roślinnych na paliwo lotnicze. Li i jego zespół odkryli, że celuloza może być selektywnie przekształcana w 2,5-heksanodion za pomocą reakcji chemicznej hydrogenolizy. Dzięki dalszym przekształceniom udało się uzyskać mieszaninę policyklicznych alkanów C12 i C18 o niskiej temperaturze krzepnięcia i gęstości o około 10 proc. wyższej niż w konwencjonalnych paliwach odrzutowych. (link)

W drugiej połowie marca studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal na prestiżowych zawodach SAE Aero Design East 2019 w Stanach Zjednoczonych. To pierwsze w historii złoto dla Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów, które zostało przyznane za prezentację techniczną w kategorii mikro. (link)


Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal na zawodach lotniczych w USA
(fot. Politechnika Rzeszowska/FB)

26 marca opublikowaliśmy komentarz Waldemara Królikowskiego – byłego audytora i koordynatora krajowego USOAP – dotyczący audytu ICAO USOAP, jaki miał miejsce w PKBWL na przełomie września i października 2018 r. (link)

27 marca opublikowaliśmy List Otwarty w sprawie usprawnienia działalności Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, który został wystosowany przez Grzegorza Brychczyńskiego, Niezależnego Eksperta Lotniczego oraz V-ce Przewodniczącego Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP – NOT, do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, P. Bogdana Rzońcy. (link)

27 marca opublikowaliśmy zdjęcie dwóch kobiet zasiadających w kokpicie samolotu linii United Airlines i nie byłoby może w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że jedną z nich jest matka (w stopniu kapitana), a drugą córka (w stopniu FO). (link)


Wendy i Kelly Rexon za sterami samolotu United Airlines (fot. yahoo.com)

28 marca opublikowaliśmy odpowiedź Urzędu Lotnictwa Cywilnego na list otwarty skierowany do Prezesa ULC, P. Piotra Samsona dot. niewydolności Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. (link)

KWIECIEŃ

1 kwietnia 2019 roku Renata Piwowarska dyrektor Komisji Ochrony Praw Pasażerów została wyznaczona przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona do pełnienia funkcji Rzecznika Praw Pasażerów. Tego dnia weszła też w życie nowelizacja ustawy Prawo lotnicze, która stworzyła możliwość rozwiązywania z pasażerami sporów wynikających z rozporządzeń: 261/2004/WE i 2111/2005/WE w formie polubownej. (link)

Z dniem 1 kwietnia 2019 r. Michał Szaniawski został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełniącego obowiązki prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. (link)

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2019 r. pod poz. 619 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 grudnia 2018 r. w sprawie struktury polskiej przestrzeni powietrznej oraz szczegółowych warunków i sposobu korzystania z tej przestrzeni. (link)

5 kwietnia br. odrzutowiec polskiej konstrukcji firmy Metal-Master, FLARIS LAR1 po raz pierwszy wzbił się w powietrze. Za sterami FLARIS LAR1 zasiadł doświadczony, wybitny pilot doświadczalny Wiesław Cena. (link)

6 kwietnia, chińska firma Ehang wykonała w Austrii pierwszy lot bezpilotowego Octocoptera Ehang 216 z pasażerami na pokładzie. W praktyce pasażerowie po wejściu na pokład muszą wpisać miejsce docelowe na panelu kokpitu i na tym się kończy ich zadanie. (link)

Na początku kwietnia poinformowaliśmy o przedstawieniu 4 kwietnia przez Biuro Badania Wypadków Lotniczych Etiopii oraz Ministra Transportu Etiopii raportu wstępnego dotyczącego wypadku B737 MAX 8 Ethiopian Airlines, który rozbił się chwilę po starcie. (link)

9 kwietnia opublikowaliśmy wywiad, w którym przybliżamy zawód mechanika lotniczego na przykładzie firmy Lotams. Prawidłowe i bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych zależy też od mechaników lotniczych. W wywiadzie omówiona została ścieżka, jaką musi przejść osoba, która od zera chce rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem. (link)

10 kwietnia zawiadomiliśmy pilotów o uruchomieniu przez WARTER Aviation, producenta i dystrybutora paliw lotniczych, kolejnej stacji benzyn lotniczych w Polsce – na terenie Aeroklubu Lubelskiego, w Radawcu. (link)

W kwietniu poinformowaliśmy o sukcesie Koła Młodych Konstruktorów z Lotniczej Akademii Wojskowej. Studenci Akademii podczas zawodów SAE Aero Design Mexico w klasyfikacji generalnej zajęli 6 miejsce oraz uplasowali się na pierwszej pozycji jeśli chodzi o proporcję podniesionego ciężaru do masy własnej modelu, a drugie za maksymalną uniesioną masę ładunku. (link)


Koło Młodych Konstruktorów na zawodach SAE Aero Design Mexico 2019 (fot. LAW)

10 kwietnia zamieściliśmy informację o świetnym występie Koła Naukowego SAE AeroDesign. Zespół z Politechniki Warszawskiej zajął dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i trzy trzecie w międzynarodowych zawodach dla studentów zajmujących się projektowaniem i budowaniem samolotów bezzałogowych. (link)


Studenci z Koła Naukowego SAE AeroDesign z samolotami na zawodach w Kalifornii (fot. SAE AeroDesign/FB)

W pierwszej połowie kwietnia poinformowaliśmy o ustanowieniu przez odrzutowiec biznesowy Gulfstream G650ER kolejnego rekordu prędkości. Samolot wykonał lot z Singapuru do Tucson w Arizonie w ciągu 15 godzin, 23 minut, osiągając średnią prędkość 961 km/h na trasie ponad 15,5 tys. km. Tym samym G650 pokonał poprzedni rekord prędkości w tym segmencie o 44 minuty. (link)

W kwietniu Pipistrel została pierwszą firmą na świecie, która otrzymała certyfikat wg niemieckich przepisów LTF-UL 2019 z MTOW=600kg. (link)

W pierwszej połowie kwietnia amerykańska firma SpaceX wystrzeliła rakietę Falcon Heavy w jej pierwszy lot komercyjny z satelitą telekomunikacyjnym na pokładzie. (link)

Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego z dorobkiem 204 punktów wygrał czternastą edycję ogólnopolskich zawodów samolotowych im. W. Wieczorka, rozegranych w dniach od 11 do 13 kwietnia. Na drugim miejscu uplasował się Zbigniew Chrząszcz z Aeroklubu Dolnośląskiego (213 punktów), a na trzecim Bolesław Radomski z Aeroklubu Pomorskiego (231 punktów). (link)


Zwycięzcy XIV ogólnopolskich zawodów samolotowych im. W. Wieczorka (fot. Wieczorek Flying Team)

Mateusz Rękas wygrał szesnastą edycję Międzynarodowych Wielkanocnych Zawodów Balonowych, które rozegrane zostały w dniach 11-14 kwietnia w Aeroklubie Nadwiślańskim w Lisich Kątach. (link)

13 kwietnia pierwszy lot odbył największy samolot na świecie firmy Stratolaunch. Sześciosilnikowa konstrukcja z podwójnym kadłubem o rozpiętości skrzydeł ponad 117 m wystartowała z pustyni Mojave po wielu latach rozwoju. (link)


Pierwszy lot największego samolotu na świecie firmy Stratolaunch (fot. CNN)

W połowie kwietnia zamieściliśmy informację o publikacji nowego rozporządzenia dotyczącego szkolenia lotniczego oraz uzyskiwania licencji przez cudzoziemców. (link)

16 kwietnia przekazaliśmy informację o publikacji przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA) listy wymogów, jakie po 1 stycznia 2020 r. będą musieli spełnić piloci, którzy będą chcieli otrzymać zezwolenie ATC na lot w przestrzeni powietrznej ADS-B. (link)

18 kwietnia, Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wydała dyrektywę (2019-08-51), na mocy której uziemiła całą flotę samolotów Cirrus Vision SF50, dopóki nie zostanie przeprowadzona modernizacja czujników kąta natarcia tych konstrukcji. (link)

18 kwietnia poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego kolejnych dwóch aktów prawnych: obwieszczenia nr 7 Prezesa ULC z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia tekstu Specyfikacji EUROCONTROL dotyczącej ujednoliconych zasad dla operacyjnego ruchu lotniczego (OAT) zgodnie z przepisami dla lotów wg wskazań przyrządów (IFR) w przestrzeni powietrznej kontrolowanej ECAC (EUROAT); obwieszczenia nr 6 Prezesa ULC z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia tekstu Załącznika 8 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (link)

W drugiej połowie kwietnia opublikowany został kolejny numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. W nr 2(8)2019 znalazły się następujące tematy: Kontrola jakości paliw lotniczych a polska rzeczywistość; Warsztaty USSR – Upset, Stall and Spin Recover; Wirtualna rzeczywistość – realne efekty; VORS – System dobrowolnego zgłaszania zdarzeń. (link)

24 kwietnia jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych Łukasz Czepiela wylądował samolotem Carbon Cub EX2 – maszyną zaliczaną do kategorii STOL – na molo w Sopocie. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w historii. (link)

25 kwietnia zamieściliśmy podsumowanie dot. montażu ultralekkiego samolotu Minifox przez kpt. Wiesława Jedynaka, pilota i instruktora samolotowego, śmigłowcowego oraz balonowego, zawodowo związanego z PLL LOT. (link)

Studenci Politechniki Wrocławskiej wrócili z USA, z międzynarodowych zawodów młodych konstruktorów zorganizowanych w dniach 5-7 kwietnia br. na lotnisku Van Nuys w Kalifornii, z czterema medalami – w tym najważniejszym za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Advanced. (link)


JetStream na zawodach SAE Aerodesign West 2019 (fot. materiały AKL)

26 kwietnia pierwszy ACJ319neo pomyślnie ukończył trwający 16 godzin i 10 minut lot próbny, ustanawiając nowy rekord w długości lotu samolotu z rodziny A320 wykonany przez załogę Airbusa.  (link)

28 kwietnia przekazaliśmy informację o pobiciu przez Studenckie Koło Astronautyczne rekordu Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Rakieta Grot osiągnęła pułap 18,5 kilometra, co oznacza zrealizowanie 120% planu, który zakładał lot na 15 kilometrów. (link)

W Zawodach Szybowcowych Pribina Cup 2019, które rozegrane zostały w dniach 19-27 kwietnia 2019 r. w miejscowości Nitra na Słowacji, Polacy zajęli aż cztery miejsca na podium: dwa pierwsze i po jednym drugim i trzecim. W poszczególnych klasach na podium stanęli: W klasie 15 m 1. miejsce – Tomasz Hornik, 3. miejsce – Łukasz Grabowski; w klasie Open 1. miejsce – Sebastian Kawa, 2. miejsce – Karol Staryszak. (link)

 
Podium w klasie Open                                                 Podium w klasie 15m

Pod koniec kwietnia zamieściliśmy informację o niemieckiej firmie MT Propeller, która testowała w locie pierwsze na świecie śmigło z dziewięcioma łopatami. Śmigło będzie mogło być montowane w samolotach napędzanych silnikami tłokowymi, turbośmigłowymi i elektrycznymi, które mogą osiągać prędkości do maksymalnie 430 kt. (link)

29 kwietnia opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. lądowania w terenie przygodnym. Uwagę autora zwróciły głosy w dyskusji, jakie pojawiały się po lądowaniu. Było ich dużo i miały różny wydźwięk. Najbardziej jednak jego uwagę przykuły dwa trendy w komentarzach: 1. Po co on to w ogóle robił? 2. Czy mógł to zrobić? Czy było to lądowanie zgodne z prawem? (link)

W kwietniu 2019 r. samolot SportStar RTC uzyskał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) do wykonywania lotów VFR Night. (link)

30 kwietnia opublikowaliśmy rozmowę z Rafałem Ładzińskim, dyrektorem projektu i współwłaścicielem firmy Metal-Master, o projekcie pierwszego polskiego odrzutowca biznesowego Flaris LAR 1, wrażeniach po pierwszych próbach w locie, certyfikacji, a także przyszłości samolotu. (link)

MAJ

Z dniem 1 maja 2019 r. na stanowisko Sekretarza Generalnego – Dyrektora Zarządzającego Aeroklubu Polskiego został powołany Piotr Czarnecki. Zastąpił on na tym stanowisku Ryszarda Michalskiego, który pełnił obowiązki Sekretarza Generalnego od 2017 roku. (link)

Na początku maja Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował podsumowanie Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym, podczas której podjęto tematykę dotyczącą paliw w transporcie lotniczym. ULC opublikował prezentacje z Konferencji. (link)

W dniach od 1 maja do 5 maja rozegrano XX, jubileuszową edycję Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Podczas zawodów udało się rozegrać 19 konkurencji. 1 miejsce przypadło Arkadiuszowi Iwańskiemu z Aeroklubu Włocławskiego (SP-BGT). 2 miejsce zajął Mateusz Rękas z Mościckiego Klubu Balonowego (SP-BBM), 3 miejsce dla Kostiuskevicius Rimas z Litwy (LY-OMS). (link)


XX Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (fot. Artur Banaś/EPKR Spotters)

7 maja br. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego zainaugurowano budowę lotniska w Radomiu. Zaprezentowano też nową nazwę radomskiego lotniska: Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. (link)

6 maja poinformowaliśmy, że Dominika (państwo na wyspie o nazwie Dominika na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Nawietrznych (Małe Antyle), pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.) stała się 193 państwem członkowskim Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) po oficjalnym przystąpieniu do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (konwencja chicagowska). (link)

9 maja poinformowaliśmy o publikacji przez Alians A6 w dniu 7 maja 2019 roku dokumentu pt. „Safely integrating drones into Europe’s airspace: Building on experience, progressing through partnership” będącego wspólnym stanowiskiem zrzeszonych instytucji w kwestii implementacji europejskiej koncepcji U-Space oraz zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). (link)

9 maja poinformowaliśmy o ustanowieniu nowego rekordu świata kobiet długości lotu na paralotni. Dokonała tego szwajcarska pilot Yael Margelish, która pokonała 263,72 km po trasie trójkąta, startując i lądując w Saint Hilaire we Francji. (link)


Yael Margelish

12 maja opublikowaliśmy kolejny odcinek z cyklu "Poznaj PAŻP". W tym odcinku można było dowiedzieć się więcej o współzależnościach kształtujących europejską przestrzeń powietrzną i mechanizmach sprawiających, że operacje lotnicze w obrębie Starego Kontynentu przebiegają sprawnie i płynnie, a przede wszystkim – bezpiecznie. (link)

13 maja poinformowaliśmy o współpracy AOPA Denmark z duńskim dostawcą usług lotniczych Air Support w celu utworzenia sieci naziemnych nadajników UAT, które do użytku lotniczego będą przekazywać dane meteorologiczne w postaci obrazów zbliżonych do radaru pogodowego oraz TAF-y i METAR-y. Naziemne nadajniki UAT mają poprawić bezpieczeństwo lotów w Danii. (link)

14 maja opublikowana została odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na petycję Łukasza Filipka dotyczącą nieograniczania działalności i rozwoju lotniska Warszawa-Babice. (link)

15 maja zamieszczona została informacja o warsztatach USSR – Upset, Stall, Spin Recovery. Piloci liniowi Norbert Kasperek i Robert Pietracha napisali zimą 2017/18  program warsztatów. Chcą trochę odświeżyć lotniczą wiedzę słuchaczy, trochę nauczyć, zachęcić do przemyśleń, a przede wszystkim uświadomić pilotom, że bariera między normalnym stanem lotu, sytuacją niebezpieczną i sytuacją bez wyjścia bywa cienka jak bariera między życiem, a śmiercią. (link)

W połowie maja zamieściliśmy informację o niezwykłym wyczynie młodej pilot z Indii. 14 maja, 23 letnia Aarohi Pandit z Bombaju, stała się pierwszą kobietą na świecie, która samotnie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim lekkim samolotem sportowym (LSA). (link)


Aarohi Pandit przy samolocie Pipistrel Sinus 912 (fot. news18.com)

W dniach 16-19.05.2019 r. w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku Wielkim została rozegrana 57 edycja zawodów pn. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. To z całą pewnością najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Jej początek sięga 1929 r. 57 edycję wygrał Michał Bartler – reprezentant Aeroklubu Stalowowolskiego. Drugie miejsce na podium zdobył Michał Wieczorek, reprezentujący Aeroklub Krakowski. Trzecie miejsce zajął Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego. (link)


57. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki w Krakowie - podium (fot. Wieczorek Flying Team)

17 i 18 maja 176 zawodników z 58 krajów rywalizowało o tytuł mistrza w 5. edycji Red Bull Paper Wings – największych zawodach samolotów papierowych na świecie. Rywalizacja odbywała się w słynnym Hangarze 7 w Salzburgu. Po raz pierwszy w historii jedną z konkurencji wygrała kobieta – Kateryna Ahafonova, która okazała się najlepsza w akrobacjach. Polak Tomasz Chodyra w tej samej kategorii zajął znakomite drugie miejsce. (link)


Tomasz Chodyra (fot. Joerg Mitter/Red Bull Content Pool)

20 maja zamieściliśmy wykład pt. "Czy doprawdy umiemy słuchać i interpretować ATIS?" (www.youtu.be/k63_NT-4_ok) zarejestrowany 8 listopada 2018 podczas XIV Forum Bezpiecznego Latania, w którym pilot liniowy, meteorolog Jacek Szcząchor przedstawił 3 przypadki ciekawych ATIS z Sofi, Moskwy Sheremetyevo oraz Istanbulu Ataturk. (link)

21 maja opublikowany został wpis z bloga Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego – LATAJ LEGALNIE, w którym opisał dwa wyroki sądów w sprawie podatku od nieruchomości dla lotniska. (link)

22 maja zamieściliśmy stanowisko KTL AOPA Poland z 21 maja dotyczące opublikowanych w dniu 6 maja wytycznych ULC dla ośrodków szkolenia w zakresie języka prowadzenia szkoleń. (link)

23 maja opublikowaliśmy informację o zmianach w przestrzeni powietrznej w FIR EPWW po 23 maja 2019 r. Reorganizacja struktur była znacząca, oddziałowując między innymi na lotnictwo ogólne oraz pilotów i operatorów bezzałogowych statków powietrznych. (link)

W dniach 11-25.05.2019 r. na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi rozegrane zostały 20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy. W klasie 18 metrowej na pierwszym miejscu uplasował się Sebastian Kawa startujący na szybowcu Diana 3 (3359 punktów), na drugim Karol Staryszak na szybowcu ASG 29E (3327 punktów), a na trzecim Wolfgang Janowitsch z Austrii (3285 punktów). W klasie 20 metrowej zwyciężyli Mirosław Matkowski i Tomasz Rubaj, którzy startując na szybowcu ASG 32 MI (3443 punktów). W klasie otwartej najlepszy z Polaków, Łukasz Wójcik, który startował na szybowcu JS1c-21 zajął 6 pozycję gromadząc 3472 punktów. Polscy piloci zdobyli też drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Relacje (link), Wyniki (link)


Podium w klasie 18 metrowej (fot. egc2019.pl)


Podium w klasie 20 metrowej (fot. egc2019.pl)

22 maja poinformowaliśmy o dostosowaniu przez PAŻP polskiej przestrzeni powietrznej do potrzeb użytkowników. Zmiany weszły w życie 23 maja 2019 roku. Zmiany mają wpływ na operacje wykonywane według przepisów lotu z widocznością VFR oraz obejmują m.in. klasyfikację przestrzeni powietrznej i modyfikacje przestrzeni cywilnych i wojskowych. (link)


Wizualizacja CTR EPRZ po wprowadzeniu zmian obowiązujących od 23.05.2019 r.

24 maja przekazaliśmy informację o oficjalnym zaprezentowaniu przez firmę Lilium w dniu 16 maja  samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL) z napędem elektrycznym. 4 maja, ta pięciomiejscowa konstrukcja wykonała pierwszy lot, który został poprzedzony intensywnymi testami naziemnymi w siedzibie głównej Lilium w Monachium. (link)

28 maja opublikowaliśmy informację o przyjęciu przez Komisję Europejską w dniu 24 maja przepisów Unii Europejskiej „w celu upewnienia się, że wzrastający w całej Europie ruch dronów będzie bezpieczny dla ludzi na ziemi i w powietrzu”. Zasady będą miały zastosowanie do wszystkich operatorów dronów - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. (link)

28 maja zamieściliśmy komunikat ULC dot. zgłaszania naruszeń z zakresu Kultury Sprawiedliwego Traktowania (Just Culture). wszelkie informacje o naruszeniu przepisów przez pracodawcę polegających na pociąganiu przez pracodawcę swojego pracownika do odpowiedzialności z tytułu zgłaszania zdarzeń oraz domniemanych naruszeń należy kierować do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. (link)

Od 29 maja pasażerowie, latający z Portu Lotniczego Lublin, mogą korzystać z nowej hali odlotów. Dzięki rozbudowie terminalu czeka na nich większa poczekalnia, bogatsza część komercyjna oraz szybsza odprawa na lotnisku. (link)

30 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że na stronie internetowej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego zamieszczone zostały nowe regulacje w zakresie wymagań certyfikacyjnych (CS) oraz materiałów zawierających wytyczne (GM) do projektowania naziemnych lotnisk dla śmigłowców (VFR), zlokalizowanych na lotniskach objętych wymaganiami rozporządzenia UE 2018/1139 (CS-HPT-DSN). (link)

CZERWIEC

1 czerwca przekazaliśmy pilotom dobrą wiadomość o dołączeniu lotniska w Mielcu do grona lotnisk, na których można zatankować paliwo. (link)

Na początku czerwca poinformowaliśmy, że KLM wspólnie z dwoma firmami z sektora paliwowo-energetycznego – SkyNRG i SHV zadecydowały o budowie pierwszej w Europie fabryki, która będzie produkować zrównoważone paliwo lotnicze. Fabryka powstanie w Delfzijl (Holandia) w 2022 roku i jako pierwszy tego rodzaju obiekt w Europie, będzie produkować na dużą skalę – specjalne, przyjazne dla środowiska biopaliwo z odpadów pochodzących z okolicznych firm. (link)

W dniach 30 maja – 2 czerwca w Saint Hilaire du Touvet w Alpach we Francji rozegrane zostały Pierwsze Międzynarodowe Zawody Paralotniowe Hand'Icare Cup z udziałem pilotów z niepełnosprawnościami. Ekspercki team Fruwersi II – Jędrzej Jaxa-Rożen i Grzegorz Kuik – w klasyfikacji generalnej zajął na podium zaszczytne trzecie miejsce. (link)

3 czerwca poinformowaliśmy o pierwszej kobiecie-pilocie w Indiach, która zasiadła samodzielnie za sterami samolotu Hawk. To porucznik Mohana Singh. (link)

5 czerwca zamieściliśmy stanowisko ULC do opublikowanych na początku maja "Wytycznych dla ośrodków szkolenia w zakresie języka prowadzenia szkoleń". (link)

6 czerwca opublikowaliśmy informację o rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie struktury polskiej przestrzeni powietrznej oraz szczegółowych warunków i sposobu korzystania z tej przestrzeni. (link)


Podział polskiej przestrzeni powietrznej (fot. PAŻP)

Od 1 do 8 czerwca 2019 roku, dziewiętnastu najlepszych pilotów szybowcowych na świecie rywalizowało się w 9. FAI Mistrzostwach Świata w Wyścigach Szybowcowych w La Cerdanya w Hiszpanii. Wicemistrzem świata w wyścigach szybowcowych został Sebastian Kawa. (link)

W dniach 4-7 czerwca na lotnisku w Pruszczu Gdańskim rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej. Mistrzem samolotowym w klasie Aavanced został Robert Kowalik. Szybowcowym mistrzem w klasie Aavanced został Wojciech Gałuszka, a szybowcowym mistrzem w klasie Unlimited jest Michał Klimaszewski. (link)

W dniach 5 – 9 czerwca 2019 roku przeprowadzono Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski w Jutrosinie nad zbiornikiem wodnym. Mistrzostwo w klasie PL1 zdobył Wojciech Bógdał, a w klasie PF1 Bartosz Nowicki. (link)


Podium PL1 (fot. aeroklub-polski.pl)

8 czerwca oficjalnie otwarto pas lądowiska, które powstało pomiędzy Gnieznem a Kłeckiem. Obiekt ma służyć także maszynom pasażerskim. (link)

W dniach 8-9 czerwca, na lotnisku cywilnym w Świdniku odbyła się druga edycja Świdnik Air Festival. Do Świdnika przyjechały tłumy miłośników awiacji. Czekały na nich podniebne akrobacje, zabytkowe samoloty, wystawy sprzętu i statków powietrznych oraz koncerty gwiazd. (link)

9 czerwca w Plumetot na terytorium Francji odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego polskich lotników i jednostki Polskich Sił Powietrznych walczących na Zachodzie. Pomnik autorstwa Alexandra Smagi przypomina o podniebnych bitwach toczonych przez polskich lotników. (link)

11 czerwca Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego opublikowała rozporządzenie delegowane i wykonawcze komisji w sprawie bezzałogowych statków powietrznych. Nadrzędnym celem wprowadzenia nowych regulacji jest zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa operacji bezzałogowych statków powietrznych oraz ochrona prywatności obywateli UE, umożliwiając jednocześnie swobodny dostęp do przestrzeni powietrznej dla dronów. (link)

11 czerwca przekazaliśmy informację o czterech nowych radarach PAŻP, które pozwalają lepiej strzec porządku na polskim niebie. Ośrodki radiolokacyjne zlokalizowano w okolicach: Szczecinka – skrót operacyjny SCM, Tarnobrzegu – skrót operacyjny TAM, Łomży – skrót operacyjny LOM, Rzeszowa – RSM. (link)

11 czerwca poinformowaliśmy o wznowieniu, po długim czasie przerwy, sprzedaży paliwa na lotnisku Zielona Góra-Przylep. (link)

11 czerwca do Polski przyleciał pierwszy egzemplarz samolotu VIPER SD4 RTC. Samolot przyleciał z Presova na Słowacji na lotnisko Wrocław Szymanów. (link)

13 czerwca zamieściliśmy podsumowanie przelotu pierwszego seryjnie produkowanego samolotu elektrycznego Pipistrel Alpha Electro, który pokonał trasę ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę. (link)

W czerwcowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lądowisko Debrzno, zlokalizowane w woj. Wielkopolskim. Odnośnie jego obecnego statusu, kilka pytań zadaliśmy Tomaszowi Kucharowi, z którym należy się kontaktować w przypadku chęci odwiedzenia tego obiektu. (link)


Lotnisko w Debrznie (fot. lotniska.dlapilota.pl)

14 czerwca poinformowaliśmy o publikacji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wytycznych dotyczących oględzin bezzałogowego statku powietrznego. (link)

14 czerwca poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod poz. 38 Wytycznych nr 5 Prezesa ULC z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie użytkowania naziemnych urządzeń startowych wykorzystywanych do startów szybowców. (link)

W dniach 12-15 czerwca 2019 r. rozegrano XXIV Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym w miejscowości Castellon w Hiszpanii. Po czterech dniach rywalizacji Polacy całkowicie zdominowali mistrzostwa! Najlepszym pilotem okazał się Michał Wieczorek, drugim Krzysztof Wieczorek, a trzecim Marcin Skalik. Mistrzem lądowań precyzyjnych został Jerzy Markiewicz. Drużynowo uzyskaliśmy 1 miejsce zarówno w klasyfikacji generalnej jak i lądowaniach. Zdobyliśmy aż 6 medali w tym 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy. (link), (link)


Podium indywidualnych Mistrzów Świata w Lataniu Precyzyjnym: 1. Michał Wieczorek,
2. Krzysztof Wieczorek, 3. Marcin Skalik (fot. Wieczorek Flying Team)

W dniach 14 do 16 czerwca, Antonow An-2 Wiedeńczyk, z Muzeum Lotnictwa Polskiego, którym podczas stanu wojennego do Austrii uciekło wraz z rodzinami dwóch pilotów ówczesnego 13. Pułku Lotnictwa Transportowego w Krakowie wziął udział w międzynarodowym pikniku lotniczym na podwiedeńskim lotnisku Bad Vöslau. (link)

17 czerwca zamieściliśmy informację o zorganizowanych działaniach lobbystycznych założycieli profilu "Ciche Niebo Nad Warszawa" na portalu Facebook, na rzecz ograniczenia działalności lotniska Warszawa Babice, największego obiektu general aviation w Polsce. (link)

19 czerwca poinformowaliśmy o publikacji przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej aktualizacji do AIP (AIRAC AMDT 215), w których zamieściła m.in. informację o zmianie oznaczników stref TSA, TFR, TRA na TS, TF, TR. (link)

19 czerwca poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod poz. 40 Wytycznych nr 6 Prezesa ULC z dnia 18 czerwca 2019 r. w sprawie ogłoszenia akceptowalnych sposobów potwierdzania spełnienia wymagań oraz materiałów zawierających wytyczne do rozporządzenia Komisji (UE) nr 2017/373. (link)

W dniach 16-22 czerwca 2019 w miejscowości Levico Terme w północnych Włoszech odbyły się Paralotniowe Mistrzostwa Polski. Tytuł Mistrza Polski wywalczył Michał Gierlach. Drugie miejsce na podium PMP 2019 zdobył Krzysztof Schmidt a trzecie miejsce zajął Mariusz Wiśniowski. Wśród kobiet swoją dominację potwierdziła Klaudia Bułgakow. (link)


Podium PMP 2019 (fot. airtribune.com)

24 czerwca poinformowaliśmy, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oddała do użytku operacyjnego Integrated Web Briefing (IWB) – kompletny system służący do planowania operacji lotniczych i obsługi planów lotu. Użytkownicy przestrzeni powietrznej mogą składać plany lotów droga elektroniczną. (link)

25 czerwca opublikowaliśmy artykuł Sławomira Cichonia pt. "Startle Effect i jego znaczenie dla pilotów". Startle Effect to efekt zaskoczenia. Sławomir Cichoń przybliżył naszym czytelnikom czym jest to zjawisko. (link)

W dniach 16-28 czerwca 32 zawodników z 20 krajów rywalizowało w Red Bull X-Alps 2019 – najtrudniejszym rajdzie przygodowym, w którym udział biorą najlepsi, najbardziej wszechstronni i najwytrzymalsi piloci paralotni. Polskę reprezentowała w tym roku Dominika Kasieczko. Zwycięzcą tego trudnego wyścigu został po raz szósty Christian „Chrigel” Maurer. (link)

26 czerwca została zainaugurowana ogólnopolska kampania społeczna ULC „Nie pakuj się w kłopoty”. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem. W ramach akcji informacyjnej przygotowano spot edukacyjny. (link)

Pod koniec czerwca zamieściliśmy informację o zmianach w przestrzeni powietrznej, które mają wejść w życie od 2 lipca: głównie wymiana EA/ROL na P, ale nie tylko. (link)

LIPIEC


W dniach 2-5 lipca odbyły się  w Szwajcarii zawody zespołowej akrobacji spadochronowej FS4. Reprezentująca Polskę kobieca drużyna No Mercy, w skład której wchodzi pięć aktywnych kobiet z  pasją do podniebnych akrobacji, zdobyła złoty medal. zakończyła zawody na pierwszym miejscu wśród drużyn kobiecych (w tunelu, w powietrzu a także w klasyfikacji łącznej), pokonując zespół z Rosji i z Brazylii. (link)


(fot. No Mercy/FB)

6 lipca zakończyły się 38 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika, których organizatorem po raz kolejny  była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Zasłużone zwycięstwo odnieśli Marcin Skalik i Joanna Skalik. Na drugim stopniu podium stanęli Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek. Na trzecim miejscu zawody ukończyli Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski. (link)


(fot. PWSZ w Chełmie)

6 lipca przekazaliśmy informację o ukończeniu budowy lotniska Daxing w Pekinie. Prace budowlane lotniska położonego 46 km na południe od stolicy Chin zakończono pięć lat po rozpoczęciu projektu. (link)

7 lipca opublikowaliśmy informację EASA dla Operatorów Statków Powietrznych i Służby Ruchu Lotniczego dotycząca przestrzegania złożonych planów lotu w europejskiej przestrzeni powietrznej. (link)

8 lipca poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego zarządzenia nr 6 Prezesa ULC z dnia 2 lipca 2019 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania procedury potwierdzającej przywileje licencyjne w zakresie uprawnień lotniczych. (link)

9 lipca zamieściliśmy artykuł opisujący urządzenia o nazwie PLB (Personal Locator Beacon), które pozwalają w krytycznej sytuacji wezwać profesjonalną pomoc w każdym zakątku świata. Urządzenia może nie są potrzebne w typowym lataniu „wokół komina” ale na dłuższe wyprawy mogą już stanowić pomocne wyposażenie. (link)

11 lipca, międzynarodowy zespół pilotów, astronautów i specjalistów ds. lotnictwa One More Orbit zakończył lot biznes jetem Gulfstream G650ER, w ramach którego ustanowił nowy rekord najszybszego okrążenia Ziemi przez oba bieguny. Trasę o długości 41525 km załoga pokonała w 46 godzin 39 minut i 38 sekund. Rekordowy lot został poświadczony przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) i Guinness World Records. (link)


Zespół One More Orbit (fot. Gulf Times)

W lipcowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lądowisko Aeroklubu Ziemi Tarnowskiej, zlokalizowane w woj. Małopolskim. Lądowisko posiada pas trawiasty o długości 570m x 30m, na kierunku 09/270, oznaczony, o stosunkowo dobrej nawierzchni. Aeroklub Ziemi Tarnowskiej nie prowadzi działalności komercyjnej. Skupia się na działaniach wspierających działalność lotniczą członków, utrzymaniu infrastruktury lądowiska, promocji sportów lotniczych wśród mieszkańców Tarnowa ze szczególnym naciskiem na młode pokolenia. (link)


Lądowisko Aeroklubu Ziemi Tarnowskiej (fot. lotniska.dlapilota.pl)

W połowie lipca poinformowaliśmy o wdrożeniu przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego trzeciej edycję Krajowego Planu Bezpieczeństwa na lata 2019–2022 stanowiącej załącznik do Krajowego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. (link)

18 lipca zamieściliśmy artykuł Grzegorza Kucharczyka, instruktora spadochronowego, autor poradników spadochronowych, dotyczącego zalet treningu stacjonarnego w skokach spadochronowych. Według niego trening stacjonarny miał, ma i będzie mieć bardzo duże znaczenie w szkoleniu, również tym spadochronowym. (link)

19 lipca poinformowaliśmy o publikacji przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, w dokumencie AIC 02/19, informacji odnośnie nowego nazewnictwa PBN dla instrumentalnych procedur podejść do lądowania typu RNAV na mapach IAC. (link)

W dniach 7-20 lipca rozegrane zostały w Prievidzy 20. Szybowcowe Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentowali: Sebastian Kawa, Mirosław Izydorczyk, Marek Sawczuk, Jacek Flis, Łukasz Błaszczyk oraz Łukasz Grabowski. Po rozegraniu 12 konkurencji wyłoniono zwycięzców. Sebastian Kawa, startujący w klasie 15-metrowej, przywiózł z Previdzy złoto zdobyte na polskim szybowcu Diana. (link)


Podium w klasie 15m: 1 m-ce Sebastian Kawa, 2 m-ce Maximilian Seis, 3 m-ce Jan Omsels
(fot. Sebastian Kawa/FB)

Dokładnie 50 lat temu, 21 lipca 1969 roku o godzinie 2:56 czasu uniwersalnego astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek zrobił krok na powierzchni Księżyca. Niespełna 20 minut później dołączył do niego Edwin Aldrin. W zamieszczonym artykule Paweł Stysiał postarał się przytoczyć najważniejsze fakty amerykańskiego programu lotów kosmicznych tego okresu. (link)

W dniach 18-21 lipca w Gminie Janów i Olsztynie rozegrana została kolejna edycja Jurajskich Zawodów Balonowych. Spośród 15 startujących drużyn na podium stanęli: I miejsce – Pilot Tomasz Filus z ekipą (Polska), II miejsce – Pilot Mateusz Rękas z ekipą (Polska), III miejsce – Pilot  Vytas Kerdokas z ekipą (Litwa). (link)

23 lipca opublikowaliśmy wstępne wyniki testów pozwalające odpowiedzieć na pytanie: kiedy pilot samolotu zauważa nadlatującego drona? Wstępne wyniki testów wykazały, że drony wykonujące loty powyżej 120 m AGL powinny być wyposażone w system telemetryczny informujący o ich położeniu. System telemetryczny powinien w czasie rzeczywistym przesyłać dane na serwer, z którego piloci będą mogli pobrać informacje na swoje urządzenia mobilne np. smartfony. Informacja powinna być podawana w formie komunikatu o odległości, kierunku i wysokości drona znajdującego się na kursie kolizyjnym. (link)

24 lipca o godz. 17:10, po 58 dniach i przebyciu 24 000 km, na lotnisku Babice wylądował AN-2, kończąc swój niezwykły lot na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa, upamiętniający historyczny przelot Bolesława Orlińskiego tym szlakiem w 1926 roku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kapitanem załogi był Romuald Koperski. (link)


An-2 zakończył swój niezwykły lot na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa (fot. Michał Drozdyk)

24 lipca zamieściliśmy informację o projekcie Open Flightmaps – darmowej bazie danych aeronautycznych. Misją tego projektu jest stworzenie i utrzymanie powszechnej bazy danych aeronautycznych w celu ułatwienia tworzenia wysokiej jakości map lotniczych VFR, tak aby wspierać społeczność General Aviation. Tak jak nazwa wskazuje, kluczową częścią projektu jest to, że jest to projekt otwarty, działający na zasadzie współpracy dużej grupy wolontariuszy. (link)


Open Flightmaps – region Polska

Pod koniec lipca do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku po długiej, ponad dwuletniej przerwie, wróciły dwa myśliwce F-16. Remont lotniska w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku trwał od kwietnia 2017 roku. Obejmował przede wszystkim modernizację 2,5-kilomterowej drogi startowej i przedłużeniu jej o dodatkowe pół kilometra. (link) (link)


Powitanie F-16 na lotnisku w Łasku (fot. Dariusz Kempski/polska-zbrojna.pl)

W ostatnich dniach lipca Urząd Lotnictwa Cywilnego kolejny numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym – Nr 3(9)/2019. W tym numerze: „Nie pakuj się w kłopoty” – czyli kampania, którą każdy pasażer powinien zobaczyć przed wylotem na urlop; wytyczne w sprawie użytkowania naziemnych urządzeń startowych wykorzystywanych do startów szybowców; aktualizacja Krajowego Planu Bezpieczeństwa; wpływ szkolenia lotniczego na bezpieczeństwo wykonywania operacji BSP. (link)

W dniach 14-28 lipca, na rumuńskim lotnisku Deva, rozegrane zostały 22. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej DEVA 2019 w klasie Advanced i klasie Unlimited. Tytuł mistrza świata w klasie Advanced zdobyła Patrycja Pacak startująca na szybowcu Swift S-1. Patrycja Pacak zdobyła w sumie 4 medale: za wiązankę Free Known (znaną) – brązowy medal, za wiązankę Free Unknown (pierwszą nieznaną) – brązowy medal, za sumę wiązanek nieznanych – srebrny medal, w klasyfikacji generalnej – złoty medal oraz Puchar Przechodni „The Roland Köng Wold Advanced Aerobatics Trophy. Polska zdobyła też srebro drużynowe w klasie Unlimited. (link)


(fot. aeroklub-polski.pl)

(fot. aeroklub-polski.pl)

29 lipca zamieściliśmy tekst dr Michała Skakuja - Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Zderzeń Statków Powietrznych ze Zwierzętami, ekspert Programu Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP, zawierający wnioski po kolizji jerzyka ze śmigłowcem LPR. (link)

30 lipca opublikowaliśmy tekst Ryszarda Jaxy-Małachowskiego pt. "Stuk puk, to ja SMS" dotyczący bardzo złożonego, żmudnego i pracochłonnego zadania, jakim jest wdrożenie SMS-a. (link)

SIERPIRŃ

1 sierpnia w Dzienniku Ustaw 2019 pod poz. 1439 zostało opublikowane Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 lipca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia lotniczego oraz uzyskiwania licencji przez cudzoziemców. (link)

3 sierpnia, po intensywnych przygotowaniach ełczanin Aleksander Hirsztritt podjął udaną próbę bicia rekordu wysokości lotu motoparalotnią. Po blisko 5 godzinach lotu wzniósł się on na wysokość 6377 metrów n.p.m. (link)

W dniach 28 lipca – 4 sierpnia w miejscowości Prilep w Macedonii odbyły się w Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających Juniorów. Reprezentacja Polski F1B zajęła 1 miejsce drużynowo. (link)

4 sierpnia Franky Zapata, nazywany "latającym człowiekiem", przeleciał nad kanałem La Manche na flyboardzie. Próba podjęta przez niego 25 lipca zakończyła się fiaskiem – śmiałek spadł do morza podczas próby zatankowania. (link) Podczas sierpniowej udanej próby Zapata wystartował z plaży w gminie Sangatte na północy Francji o godz. 8.15 i po pokonaniu 35 km dotarł do wybrzeża Anglii.(link)

5 sierpnia, w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod poz. 54 zostały opublikowane Wytyczne nr 8 Prezesa ULC z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zaprzestania używania w tym montażu automatów spadochronowych VIGIL CUATRO. (link)

6 sierpnia, w Dzienniku Ustaw 2019 pod poz. 55 zostało opublikowane Obwieszczenie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 6 sierpnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia tekstu Załącznika 15 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (link)

7 sierpnia poinformowaliśmy, że po tytuł Mistrza Polski Modeli Kosmicznych w konkurencji makiet rakiet klasy S7 sięgnął najstarszy płocki i polski modelarz rakietowy Wojciech Krzywiński. Tytuł ten zdobył na Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych dla Seniorów i Juniorów, które rozegrane zostały w dniach 27-30.07.2019 r. na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie. (link)

9 sierpnia pisaliśmy o 6 kwestiach, o których pilot GA powinien powiedzieć swoim pasażerom, ponieważ nie wszyscy są do końca świadomi jak się zachowywać w kabinie, nie tylko w sytuacjach niestandardowych, ale co niezwykle ważne w trakcie zwykłego lotu. (link)

W dniach od 28 lipca do 10 sierpnia 2019 r., na węgierskim lotnisku w Szeged, rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2019. Z tych zawodów do Polski brązowy medal przywiózł Tomasz Hornik, reprezentant Aeroklubu Nadwiślańskiego, który zdobył tytuł drugiego Wicemistrza Świata Juniorów w szybownictwie w klasie Standard. (link)


Brązowy medal dla Tomasza Hornika na Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Szeged
(fot. Szybowcowa Kadra Narodowa/FB)

W dniach 1-11 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej, w których wzięło udział blisko 50 pilotów z dziewięciu krajów. Mistrzem Europy został Nicolas Durin (Francja), zdobywca drugiego miejsca to Antoine Pekar (Francja), trzecie miejsce wywalczył Dmitrij Samokhvalkov (Rosja). (link)

14 sierpnia przekroczona została liczba 300 000 lądowań od wprowadzenia śmigłowców EC135 w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. (link)

14 sierpnia poinformowaliśmy o sukcesie studentów z zespołu AGH Space Systems, którzy wraz ze swoją rakietą PROtotyp zajęli drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych napędem hybrydowym w locie na pułap 10 000 stóp, a także zdobyli nagrodę specjalną za doskonałość techniczną podczas międzynarodowych zawodów z inżynierii rakietowej w Nowym Meksyku, USA. (link)

15 sierpnia w rejonie lotniska Żukowski pod Moskwą miał miejsce poważny wypadek samolotu pasażerskiego A321 Ural Airlines nazwany później „cudem w polu kukurydzy”. Zdarzenie zostało tak nazwane z uwagi na to, że samolot lądował bez wyciągniętego podwozia na polu kukurydzy około jednego kilometra od początku pasa startowego lotniska. Oba silniki zostały wyłączone tuż przed przyziemieniem. Samolot został poważnie uszkodzony. Piloci wykonali udane awaryjne lądowanie ratując tym samym życie wszystkich pasażerów. Za czyn ten zostali uhonorowani wysokim odznaczeniem państwowym - tytułem „Bohatera Rosji”. (link) (link) Kilka dni po tym wypadku opublikowaliśmy artykuł dr Michała Skakuja dotyczący tego zdarzenia. (link)


A321 Ural Airlines po lądowaniu w polu kukurydzy (fot. Aviation Voice)

Pod koniec lipca, poruszeni kilkoma redakcyjnymi telefonami od zdziwionych / zażenowanych / wściekłych właścicieli lotnisk i lądowisk o przylotach na lądowiska, bez wcześniejszego telefonu pomimo opublikowanego na stronach internetowych PPR (Prior Permission Required) opublikowaliśmy króciutką ankietę. Anonimowa ankieta pytała o Wasze przyzwyczajenia i praktyki. W sumie, oddano w niej 460 głosów. 17 sierpnia opublikowaliśmy wyniki tej ankiety. (link)

W dniach 16-18 sierpnia odbyła się kolejna edycja pokazów LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow, których arena było niebo nad Zatoką Gdańską przy plaży miejskiej w Gdyni oraz niebo nad lotniskiem Gdynia-Kosakowo. Gościem specjalnym tegorocznych pokazów był Saudi Hawks Aerobatic, zespół akrobacyjny sił powietrznych Arabii Saudyjskiej. (link)


LOTOS Gdynia Aerobaltic - pokaz Saudi Hawks (fot. LOTOS Gdynia Aerobaltic)

22 sierpnia okazał się najtrudniejszym w historii Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mnogość zdarzeń oraz ich trudność wymagała niezwykłej koordynacji oraz zaangażowania wielu ratowników. W wyniku burzy w Tatrach od uderzenia piorunami zginęło kilka osób, a wiele zostało rannych. Zostały podjęte działania śmigłowcem TOPR Sokół. Nieocenione były cztery śmigłowce LPR, w tym jeden, który działał w górach, a trzy pozostałe transportowały poszkodowanych do szpitali w Małopolsce. 22 sierpnia był też kolejnym dniem, w którym prowadzono niezwykle trudną akcję ratunkową w Wielkiej Jaskini Śnieżnej, gdzie toprowcy próbowali dotrzeć do grotołazów uwięzionych w głębokich partiach tej największej polskiej jaskini.  Kilka razy dziennie śmigłowiec TOPR wzbijał się w powietrze dowożąc na miejsce nowy sprzęt oraz transportując ratowników. (link)

W dniach 23 i 24 sierpnia w Częstochowie rozegrano 62 Samolotowe Mistrzostwa Polski Seniorów i 28 SMP Juniorów. Od samego początku zawody zdominował aktualny Mistrz Świata Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, zostając tym samym Mistrzem Polski. Drugi najlepszy wynik uzyskał Marcin Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego, a podium zamknął Bolesław Radomski z Aeroklubu Toruńskiego. W klasyfikacji Juniorów najlepszym pilotem został Patryk Gąsior z PWSZ Chełm. Konrad Partyka z Aeroklubu Lubelskiego został Wicemistrzem. II Wicemistrzem został Jan Kobus z Aeroklubu Częstochowskiego. Tytuł Mistrz Polski lądowań zdobył Marcin Skalik w kategorii seniorów, natomiast w klasyfikacji juniorów najlepszym okazał się Jan Kobus. (link)

W dniach 15–24 sierpnia na lotnisku Leszno Strzyżewice rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej, zorganizowane przez Aeroklub Leszczyński. Tytuł Szybowcowego Mistrza Polski w Klasie Otwartej zdobył Łukasz Wójcik. W tych dniach rozegrane zostały też Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasach Klub A i Klub B. W klasie Klub A Szybowcowym Mistrzem Polski Juniorów został Tomasz Hornik. W klasie Klub B tytuł Szybowcowego Mistrza Polski Juniorów zdobył Karol Snapko. (link)


Podium Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Otwartej (fot. Gliding Team Klinika Kolasiński)

W dniach 21-25 sierpnia, na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie k. Zielonej Góry, odbyły się XXI Motoparalotniowych Mistrzostw Polski. W klasie PF1 zwyciężył Paweł "Lojak" Kozarzewski. W klasie PL1 na pierwszym miejscy podium stanął Tomasz Dembczyński, a w klasie PL2 zwyciężyła załoga w składzie Piotr Kozikowski i Adam Pupek. (link)


XXI Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski – uczestnicy (fot. Paweł "Lojak" Kozarzewski)

26 sierpnia przekazaliśmy informację o publikacji na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych (ISAP) „Obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków”. (link)

26 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego – LATAJ LEGALNIE, dotyczący operacji specjalistycznych – SPO i SPO HR, SPO krajowe. (link)

W dniach 25 – 28 sierpnia rozegrano na Słowacji Mistrzostwa Świata F1E Modeli Sterowanych Automatycznie (mechanicznie). Złoty medal w kategorii seniorów zdobył Stanisław Kubit z Aeroklubu Gliwickiego, ale sukcesów modelarzy z Gliwic było zdecydowanie więcej! (link)

28 sierpnia poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Ustaw 2019 pod pozycją 1580 obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 lipca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo lotnicze. (link)

29 sierpnia miała miejsce premiera filmu pt. "Na krawędzi". Piloci Wojtek Bógdał i Kamil Skorupski stworzyli pierwszą ekstremalną formację samolotu i motoparalotni. Na filmie możemy zobaczyć jak Wojtek Bógdał jako pierwszy motoparalotniarz w historii stanął na skrzydle lecącego samolotu. (link)


Wojtek Bógdał jako pierwszy motoparalotniarz w historii stanął na skrzydle lecącego samolotu
(fot. kadr z filmu na FB)

29 sierpnia przestawiliśmy nowy cykl artykułów „Lotnicze absurdy, Wy zgłaszacie, my wyjaśniamy", w ramach którego staramy się przeanalizować te najbardziej zawiłe przypadki, wpływające na działalność sektora lotniczego. Często wynikają one z niejasnych przepisów, sformułowań w nich zawartych, czy też niewłaściwej interpretacji osób je stosujących. W nowym cyklu staramy się dotrzeć do instytucji i osób, które w pełnym zakresie będą mogły pomóc zrozumieć nam zasadność i sens ich wprowadzenia. (link)

29 sierpnia Marian Wieczorek, kapitan w LOT Polish Airlines odbył pożegnalny lot samolotem Boeing 787. Tuż po lądowaniu na Lotnisko Chopina, oprócz salutu wodnego, pracownicy WELCOME Airport Services wspólnie z synem pana Mariana – Piotrem Wieczorkiem, Prezesem Zarządu firmy, czekali na kapitana z niespodzianką. (link)

31 sierpnia, z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego, odbyły się, w sercu Doliny Lotniczej na rzeszowskim lotnisku Jasionka, 1. Centralne Pokazy Lotnicze. Było to największe cywilne Air Show w historii Polski. Na ponad 10 godzin podniebnych akrobacji, i popisów ponad 100 pilotów przyszło ponad 70.000 widzów. (link)

W dniach 22 – 31 sierpnia we francuskim Chateauroux-Deolx odbyły się 30 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Unlimited. W klasyfikacji generalnej pierwsze dwa miejsca wywalczyli Francuzi – Louis Vanel był pierwszy a tuż za nim zawody zakończył Alexandre Orlowski. Na trzeciej pozycji uplasował się Rosjanin Mikhail Mamistov. (link)

Pod koniec sierpnia poinformowaliśmy, że Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wymaga od 27 sierpnia, aby wszyscy piloci składający plany lotów stosowali format dokumentu Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). (link)

Z końcem przekazaliśmy informację Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) o uruchomieniu od 2 września br. od godziny 08.00 UTC prognozy GAFOR w wersji testowej, dostępnej na stronie awiacja.imgw.pl Instytut od dawna planował wprowadzenie prognozy GAFOR i jest to odpowiedz na zgłoszone przez użytkowników zapotrzebowanie na nowy produkt. (link)

WRZESIEŃ

W dniach 30 sierpnia – 1 września na Węgrzech rozegrano The East European Accuracy Cup 2019. Ta sportowa rywalizacja przyniosła złoty medal w indywidualnej klasyfikacji kobiet ppor. Ewie Wesołowskiej, która na co dzień służy w poznańskim Ośrodku. Dorobek medalowy dla Polski został powiększony jeszcze o srebrny medal ppor. Ireny Paczek-Krawczak z 12 BZ ze Szczecina w tej samej klasyfikacji. Również członkini Spadochronowej Reprezentacji WP. (link)

 

3 września zamieściliśmy informację o starcie kampanii społeczno-edukacyjnej PPL pt. „Fałszywy alarm, prawdziwy problem”. Dzięki tej kampanii Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” chce dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, aby uświadomić im konsekwencje, jakie niesie ze sobą pozostawienie bagażu bez opieki czy wykonanie telefonu z fałszywą informacją. (link)

3 września poinformowaliśmy o robocie opracowanym przez amerykańską firmę DZYNE Technologies, który nauczył się latać Cessną 172, zdał egzamin na pilota i może wykonywać samodzielne loty, ale miał też już swój pierwszy wypadek. (link)

4 września przekazaliśmy informację, że na liście "People Transforming Business" znalazł się Paweł Korzec – pilot, menedżer z doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych korporacjach na stanowiskach łączących technologie i sprzedaż, redaktor naczelny dlapilota.pl, współautor aplikacji DroneRadar, funkcjonującej na rynku od grudnia 2015 roku. (link)

W dniach 3 – 5 września w Budapeszcie, podczas kolejnej edycji Seminarium IFISA – cyklicznego spotkania organizacji zrzeszającej stowarzyszenia i pracowników służby informacji powietrznej FIS z ponad 20 państw, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podniosła rangę swojego członkostwa, zyskując złotą odznaką członkowską. (link)

5 września zamieściliśmy ciekawy artykuł Grzegorza Kucharczyka, instruktora spadochronowego i autora poradników spadochronowych, dotyczący bezpieczeństwa skoków spadochronowych. Tematem był wyrzut i rozejście grup. (link)

W dniach 7-8 września, w Chibie w Japonii odbył się ostatni przystanek Red Bull Air Race. Po czterech sezonach na podium w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, australijski as lotnictwa Matt Hall po raz pierwszy stanął na jego najwyższym stopniu. (link)


Matt Hall mistrzem świata Red Bull Air Race 2019 (fot. Red Bull Air Race)

10 września odbył się pierwszy dzień wrześniowej, komputerowej sesji egzaminacyjnej w nowym Centrum Egzaminacyjnym w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. (link)

10 września poinformowaliśmy o nowym lądowisku na lotniczej mapie Polski. Do bazy obiektów lotniczych naszego kraju dołączyło nowe lądowisko Świdnica Krzczonów EPSS. Zlokalizowane jest w woj. Dolnośląskim, niecałe trzy kilometry na wschód od Świdnicy, ok. 40 km od Wrocławia. (link)


Lądowisko Świdnica Krzczonów (EPSS)

11 września, w ramach naszego nowego cyklu „Lotnicze absurdy, Wy zgłaszacie, my wyjaśniamy" opublikowaliśmy artykuł dotyczący kwestii wwożenia paliwa do prywatnych statków powietrznych na lotnisku w Łodzi. (link)

W dniach 5-14 września na lotnisku aeroklubu Santa Cruz, na krańcu wybrzeża Portugalii nad Oceanem Atlantyckim odbyły się II Mistrzostwa Świata w Air Navigation Race. Polska załoga w składzie Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski zdobyła dwa złote medale Mistrzostw Świata ANR, jeden w konkurencji lądowań a drugi w ANR Trophy overall. (link) (link)


(fot. Dariusz Lechowski)

14 września poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego 2019.60 ogłoszenia nr 32 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 11 września 2019 r. w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do zamawiania lub korzystania z elastycznych elementów struktury przestrzeni powietrznej. (link)

16 września, w Meksyku odbyła się defilada z okazji Dnia Niepodległości, w której po raz pierwszy za sterami samolotów można było zobaczyć kobiety. Porucznik Karen Vanessa Velázquez Ruiz zasiadła za sterami jednego z czterech myśliwców Northrop F-5, a Miriam Martínez Magaña samolotu szkoleniowego Texan T-6C. (link)


Porucznik Karen Vanessa Velázquez Ruiz i Miriam Martínez Magaña (fot. mexiconewsdaily.com)

W dniach 13-17 września odbyła się 63. edycja długodystansowych zawodów balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. W tegorocznych zawodach wzięło udział 20 załóg balonowych reprezentujących jedenaście krajów. Tegorocznym zdobywcą Pucharu Gordona Bennetta jest szwajcarska załoga SUI-1 w składzie Laurent Sciboz i Nicolas Tieche. Szwajcarscy piloci pokonali dystans 1774,76 km. (link)


Szwajcarska załoga SUI-1 w składzie Laurent Sciboz i Nicolas Tieche
(fot. Coupe Aéronautique Gordon Bennett/FB)

17 września poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego Wytycznych nr 9 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 16 września 2019 r. w sprawie cofnięcia zalecenia zaprzestania używania w tym montażu automatów spadochronowych VIGIL CUATRO, ogłoszenia nr 35 Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 16 września 2019 r. w sprawie nadania oznaczenia lokalizacji stacji stałej służby lotniczej zlokalizowanej na lądowisku KOŚCIELECZKI, ogłoszenia nr 34 Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 16 września 2019 r. w sprawie nadania oznaczenia lokalizacji stacji stałej służby lotniczej zlokalizowanej na lądowisku ŚWIDNICA-KRZCZONÓW oraz ogłoszenia nr 33 Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 13 września 2019 r. w sprawie nadania oznaczenia lokalizacji stacji stałej służby lotniczej zlokalizowanej na lądowisku MAZURY HELIPAD. (link)

17 września przekazaliśmy informację, że rozwiązanie Pansa UTM wspierane technologicznie przez Hawk-e i DroneRadar osiągnęło w 2019 roku poziom zaawansowania oczekiwany przez UE w 2021 roku. (link)

W dniach od 18 do 21 września 2019 r. na lotnisku Aeroklubu Białostockiego Białystok-Krywlany odbyły się 9. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski. Na podium stanęli: 1. miejsce – Michał Wieczorek/Marcin Kwiatosz, 2. miejsce – Marcin i Joanna Skalikowie, 3. miejsce – Krzysztof i Kamil Wieczorkowie. (link)

20 września poinformowaliśmy, że w ramach poprawek do AIP AIRAC AMDT 219, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opublikowała aktualizację procedur związanych ze składaniem i zamykaniem planu lotu. (link)

25 września Międzynarodowe lotnisko Daxing w Pekinie, którego budowa trwała pięć lat i kosztowała 80 mld juanów (45 mld zł) zostało formalnie otwarte. Na ceremonii otwarcia nowe lotnisko określono jako „nowe potężne źródło rozwoju narodowego”. (link)

25 września poinformowaliśmy o wydaniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zakazu wykonywania akrobacji lotniczej na jednosilnikowych samolotach sportowych XtremeAir XA42 ze względu na problemy z systemem zawieszenia silnika. (link)

26 września opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego – LATAJ LEGALNIE, dotyczący nowych przepisów regulujących wysokości, na jakich mogą odbywać się loty statków powietrznych nad miastami. (link)

27 września zamieściliśmy informację o testowaniu przez SkyDemon nowej funkcjonalności. To wizualizacja kursu magnetycznego następnego odcinka lotu, zanim pilot doleci do punktu zwrotu. (link)

W dniach 27-28 września w Kielcach odbyły się Targi Lotnicze AVIATION EXPO – po raz pierwszy w rozszerzonej formule. Wystawę odwiedziło niemal 1000 branżowych gości. Były to także dwie ważne, branżowe konferencje, które odwiedziło wielu zainteresowanych. (link)

PAŹDZIERNIK

1 października Minister Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz powierzyła Michałowi Szaniawskiemu funkcję Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. (link)

3 października poinformowaliśmy o kolejnym samolocie odrestaurowanym przez Grupę „Archeo” Łask. tym razem spod ręki entuzjastów lotnictwa wyszedł samolot Lim-2 o numerze bocznym 708. Jego uroczysty „oblot” odbył się 27 września na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego. (link)


Odrestaurowany samolot Lim-2 numer boczny „708” (fot. 32blt.wp.mil.pl)

Na początku października odbyły się aż trzy uroczyste otwarcia nowoczesnych baz HEMS dla załóg i śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od tego czasu znacznie poprawi komfort pracy ratowników LPR w Olsztynie, Świdniku oraz Sokołowie Podlaskim. (link), (link), (link)

7 października najstarsza linia na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą – KLM Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze – obchodziła 100 lat swojego istnienia. (link)

8 października opublikowaliśmy artykuł Dariusza Cymerysa, Sekretarza Generalnego Europejskiej Federacji Mikrolotowej, pt. "Czy nieprzystąpienie do OPT-OUT 600 kg może skutkować przejęciem przez EASA nadzoru nad lotnictwem amatorskim?". (link)

8 października Agencja Rozwoju Przemysłu, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz cztery przedsiębiorstwa branży lotniczej z Mielca i Rzeszowa podpisały w podrzeszowskiej Jasionce list intencyjny o powołaniu spółki do zaprojektowania i seryjnej produkcji lekkiego samolotu o masie startowej do 7 ton. (link)

9 października przekazaliśmy informację o zamiarze pobicia przez Polaka rekordu Felixa Baumgartnera. Tomasz Kozłowski, skoczek spadochronowy od 2007 roku, chce w ramach projektu Jump For The Planet wykonać skok z wysokości 45 km. (link)

9 października poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 1860 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 września 2019 r. w sprawie okresów służby i wypoczynku członków załóg statków powietrznych w przewozie lotniczym przy użyciu samolotu wykonywanym taksówką powietrzną, w załodze jednoosobowej w służbie ratownictwa medycznego oraz pod pozycją 1875 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 września 2019 r. w sprawie zwolnień z ograniczeń operacyjnych. (link)

W październiku pisaliśmy o wręczeniu, podczas dorocznego spotkania w Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR, dwóch statuetek DEDALA za wybitne osiągnięcia na polu teoretycznego i praktycznego szkolenia uczniów – pilotów, pilotów i instruktorów. W tym roku statuetkę Nr 27 otrzymał Rudolf Kopernok, a statuetkę Nr 28 otrzymał Herbert Majnusz. (link), (link)


Statuetki im. DEDALA: nr 27 dla Rudolfa Kopernoka i nr 28 dla Herberta Majnusza (fot. Leszek Mańskowski)

11 października odbyła się jubileuszowa, i rekordowa pod względem frekwencyjnym, 10. Noc w Instytucie Lotnictwa. W tym roku na imprezę zawitało ponad 51 000 pasjonatów lotnictwa i kosmosu – to ponad 8000 osób więcej niż w zeszłym roku! Motywem przewodnim tegorocznej edycji były technologie kosmiczne. (link)

12 października pisaliśmy o otwarciu trzeciego tunelu aerodynamicznego w Polsce. Poza Warszawą i Katowicami spełnić marzenia o lataniu w tunelu można również od teraz w Mirosławicach pod Wrocławiem. (link)

13 października poinformowaliśmy o zakończeniu America's Challenge Gas Balloon Race – jednego z dwóch najważniejszych na świecie wyścigów balonów na gaz. W zwycięskiej załodze tych zawodów był Polak. Zwyciężyła załoga w składzie Andy Cayton (USA) i Krzysztof Zapart (Polska), która przeleciała dystans 2601.44 km. Ich lot trwał 58 godzin i 2 minuty. (link)


Andy Cayton i Krzysztof Zapart (fot. Bennie Bos/Facebook)

W październiku na skwerze przy ul. Michała Wołodyjowskiego na poznańskim Junikowie miała miejsce szczególna uroczystość, odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi skweru Lechowi Molewskiemu – pilotowi i członkowi Aeroklubu Poznańskiego, trenerowi i instruktorowi rzeszy lotniarzy i motolotniarzy. (link)

W połowie października poinformowaliśmy, że Patrycja Pacak – mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej – została Ambasadorem Polskiego Sportu (link)

17 października Port Lotniczy Bydgoszcz uruchomił własną służbę lotniskowej informacji powietrznej (AFIS). Tego dnia bydgoskie lotnisko obsłużyło pierwszy lot samodzielnie, bez angażowania służb Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (link)

17 października zamieściliśmy relację Ireneusza Krajewskiego, który odbył lot z Polski do Chorwacji samolotem AT-3 (znaki rejestracyjne SP-IVO). (link)

18 października przekazaliśmy informację o publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod. pozycją 1967 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o lotach najważniejszych osób w państwie. (link)

19 października poinformowaliśmy o sukcesie polskich motoparalotniarzy. W dniach 3-5 października Polska reprezentacja składająca się z 8 pilotów Motoparalotniowej Kadry Narodowej, brała udział w Otwartych Slalomowych Mistrzostwach Hiszpanii w Bornos. Ostatecznie polscy piloci zajęli trzy miejsca na podium. W klasie PL1: 2. miejsce – Wojciech Bógdał, 3. miejsce – Szymon Winkler. W klasie PF1 3. miejsce – Bartosz Nowicki. (link)


Motoparalotniowa Kadra Narodowa na Otwartych Slalomowych Mistrzostwach Hiszpanii w Bornos
(fot. Paweł "Lojak" Kozarzewski)

19 października zamieściliśmy informację o pierwszym w historii spacerze kobiet w otwartej przestrzeni kosmicznej. Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir w piątek wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). (link)

20 października pisaliśmy o zakończeniu najdłuższego lotu pasażerskiego w historii. 19 godzin i 16 minut trwał najdłuższy w historii lot samolotu pasażerskiego. W tym czasie trasę 16 200 km między Nowym Jorkiem a Sydney pokonał – bez międzylądowania – Boeing 787-9 Dreamliner australijskich linii lotniczych Qantas. (link)

20 października Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała najwyższą i najnowocześniejszą wieżę kontroli lotniska w Polsce. Jak twierdzą eksperci, przez ciekawą bryłę może stać się jedną z wizytówek całego regionu. Wydarzenie zbiegło się w czasie z obchodami Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego. (link)

21 października opublikowaliśmy wnioski Dariusza Cymerysa po Konferencji Generalnej EMF, która odbyła się w Warszawie. Jednym w tematów był OPT-OUT, jego dotychczasowe zastosowanie oraz „sprawa polska”. Mówiono też o wprowadzeniu U-space, które dotyczyć będzie wszystkich latających w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej. (link)

22 października opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego – LATAJ LEGALNIE, dotyczący historii kandydata na pilota śmigłowcowego pt. „Badania lotniczo-lekarskie”. To historia prawdziwa, zakończona w sądzie apelacyjnym. (link)

23 października poinformowaliśmy, że przedstawiciel Polski został wybrany na przewodniczącego A6, sojuszu największych europejskich instytucji żeglugi powietrznej. Od stycznia 2020 prezes PAŻP Janusz Janiszewski będzie przewodził Radzie Sterującej aliansu instytucji zapewniających bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. To pierwszy raz w historii, gdy Polak będzie pełnił tę funkcję. (link)

W trzeciej dekadzie października informowaliśmy o dwóch elektrycznych latających taksówkach. Jedna z nich to Volocopter pionowego startu i lądowania, który 22 października wykonał próbny lot nad zatoką Marina Bay w Singapurze. (link) Druga powietrzna taksówka to Lilium Jet. W październiku zakończono pierwszą fazę testów w locie tego pierwszego na świecie pięciomiejscowego, całkowicie elektrycznego, samolotu pionowego startu i lądowania. (link)

25 października Indonezyjska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego opublikowała raport końcowy dotyczący katastrofy B737 MAX 8 linii Lion Air do której doszło 29 października 2018 r. na Morzu Jawajskim. W wyniku tego zdarzenia zginęło 189 osób przebywających na pokładzie statku powietrznego. (link)

26 października zamieściliśmy informację, że pod Warszawą wykonano najwyższy na świecie skok spadochronowy w tandemie i ustanowiono rekord Guinnessa. Twórcy projektu Polska Stratosfera wspólnie ze Szkołą Spadochronową lotG7 zorganizowali lot balonem, z którego wykonano skok spadochronowy w tandemie. Wysokość skoku to 11373 m n.p.m.! Równocześnie padł nowy (nieoficjalny) rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze ok. 11880 m n.p.m. (link)


(fot. Projekt Polska Stratosfera)

30 października poinformowaliśmy o wprowadzeniu na lotnisku Łódź Lublinek (EPLL) służby DELIVERY, dedykowanej dla lotów szkolnych i technicznych. Służba Delivery jest dostępna i na częstotliwości 120.005 MHz powinny się do niej zgłaszać wszystkie statki powietrzne, które będą występowały po zgodę na uruchomienie silnika i zezwolenie kontroli ruchu lotniczego. (link)

31 października pisaliśmy o zakończeniu pierwszej edycji Podkarpackiego Pucharu Paralotniowego, który jest podsumowaniem zmagań najlepszych pilotów paralotniowych startujących do swych lotów z tego właśnie rejonu. W tym roku najlepszy na niebie Podkarpacia był Tomasz Myśliwiec. (link)

LISTOPAD

2 listopada zamieściliśmy informację o zdobyciu przez Alexa Lorenza 1 miejsca w rozgrywanym od 1999 roku konkursie "Champion OLC 2019 (Poland)”. Wszystkie 6 lotów które dały Alexowi zwycięstwo w tym konkursie wykonał z lotniska w Lubinie startując pięć razy na prywatnym Jantarze KS i gdy on trafił na przegląd wykonał swój najdłuższy w życiu przelot 924km na Jantarze ZT należącym do Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. (link)

3 listopada poinformowaliśmy o najnowszej opcji automatyzacji zastosowanej w zintegrowanym pakiecie awioniki G3000 firmy Garmin – Emergency Autoland. (link)

5 listopada pisaliśmy o sukcesie polskich modelarzy, którzy w dniach 14-24 października na lotnisku w Lost Hills w Kalifornii brali udział w Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających w kategoriach F1A, F1B i F1C. Polska reprezentacja zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Polacy osiągnęli najwyższe noty w ogólnej punktacji we wszystkich trzech kategoriach. Polacy wrócili do kraju z najważniejszym trofeum tych mistrzostw – pucharem przechodnim „Challenge France”. (link)


Puchar przechodni „Challenge France” w klasyfikacji generalnej w rękach polskich modelarzy
(fot. aeroklub-polski.pl)

6 listopada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła WebCAT – interfejs graficzny prezentujący aktualny i aktualizowany w czasie status wykorzystania polskiej przestrzeni powietrznej. (link)

6 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora. Właśnie tego dnia w Lotniczej Akademii Wojskowej został pochowany z wojskowymi honorami w mogile przy kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej w Dęblinie. Oddano hołd bohaterowi, który został niesłusznie oskarżony o działanie przeciwko narodowi polskiemu, a następnie rozstrzelany. (link)

7 listopada zamieściliśmy wywiad, którego tematem był wprowadzenie przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na wyposażenie swoich pilotów gogli NVD (Night Vision Device), które znacznie ułatwiają wykonywanie lotów w nocy i trudnych warunkach atmosferycznych. (link)

8 listopada zamieściliśmy ciekawy wywiad, którego tematem było powstanie i prowadzenie prywatnego lądowiska Milewo, a który wzbudził dużo emocji a propos zachowań społeczności GA. Rozmowa dotyczyła również rozwiązań mających ograniczyć hałas, kultury latania, a także planów na przyszłość. Z Rafałem Skibniewskim właścicielem obiektu rozmawiał Paweł Korzec. (link)


Rafał Skibniewski w hangarze

11 listopada zmianie uległy zasady zdawania egzaminów teoretycznych dla kandydatów podchodzących do egzaminów teoretycznych z zakresu PPL, SPL, BPL, LAPL. (link)

12 listopada zaprosiliśmy do lektury kolejnego w 2019 roku, wydania Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. Nr 4(10)/2019 poświęcony jest m.in.: nieprawidłowościom w transmisjach radiowych i ich skutkom, wybranym problemom bezpieczeństwa występującym podczas eksploatacji układów paliwowych statków powietrznych wywołanych obecnością wody i niekontrolowanym rozwojem drobnoustrojów, odpowiedzialności za spowodowanie incydentu z udziałem bezzałogowego statku powietrznego powodującego uszczerbek na zdrowiu człowieka. Jest też artykuł pt. "Kilometr autostrady prowadzi donikąd, ale kilometr pasa startowego otwiera okno na świat". (link)

12 listopada świętowaliśmy przystąpienie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego. Od 11 listopada Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez ubiegania się o wizę. (link)

W listopadzie pisaliśmy o pierwszej kobiecie pilocie śmigłowca w Jordanii. Aya Basheer Ibrahim Al Sourany odbyła w ostatnim czasie szkolenie na śmigłowcu UH-60 Black Hawk w Centrum Szkolenia Gwardii Narodowej Fort Indiantown Gap (FTIG) w USA. (link)

13 listopada poinformowaliśmy o zakończeniu modernizacji lotniska w Mielcu. W ramach I i II etapu inwestycji prowadzonej od 2017 roku, zrealizowano m.in.: nową płytę postojową dla jednego samolotu kodu B i sześciu samolotów kodu A, płytę do tankowania dla jednego stanowiska, kontenerową stację paliw o łącznej pojemności 30m3, drogi kołowania E1 i E2. (link)


Lotnisko Mielec - samolot na płycie, wieża i stacja paliw (fot. Marcin Bobro)

13 listopada opublikowaliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. zgody na lądowanie na lotnisku i lądowisku oraz zakazów lotniskowych. (link)

W listopadzie pisaliśmy o zakończeniu procesu udoskonalania systemu operacyjnego PEGASUS_21, z którego korzystają kontrolerzy ruchu lotniczego i informatorzy Służby Informacji Powietrznej PAŻP. Poza nowymi funkcjonalnościami wyeliminowano wiele drobnych niedogodności oprogramowania oraz zwiększono liczbę dostępnych stanowisk systemu zarządzania ruchem lotniczym ATM. (link)

14 listopada poinformowaliśmy o ukazaniu się lotniczych aktów prawnych odnoszące się do kwestii funkcjonowania lotnisk: w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk użytku publicznego, dla których została wydana decyzja o ograniczonej certyfikacji; w sprawie wymagań dla ogrodzeń lotnisk użytku publicznego; w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk, którym przyznano zwolnienie ze stosowania przepisów Unii Europejskiej, oraz lotnisk dla śmigłowców, o których mowa w przepisach Unii Europejskiej; w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla lotnisk użytku wyłącznego oraz sposobu i trybu przeprowadzania kontroli sprawdzającej. (link)

15 listopada zamieściliśmy informację, że samolot transportowy BelugaXL otrzymał od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) certyfikat typu, umożliwiający formalne rozpoczęcie jego eksploatacji na początku 2020 roku. (link)

16 listopada pisaliśmy o sukcesach Polaków na Mistrzostwach Węgier w Paralotniowej Celności Lądowania 2019. Zdobyli trzecie miejsce indywidualnie, a także pierwsze i trzecie miejsca drużynowo. (link)

17 listopada przekazaliśmy informację o ustanowieniu trzech nowych rekordów świata w kategorii Canopy Formation. Jedynym zaproszonym do Perris Polakiem był Szymon SIMON Chełmicki z Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego. Po ukończeniu trzech rekordowych skoków sekwencyjnych, skoczkowie wykonali nocny skok demonstracyjny (tworząc 20-osobową formację) dla wszystkich gości uczestniczących w wydarzeniu. (link)


Skoczkowie z całego świata podczas bicia rekordu świata w kategorii Canopy Formation (fot. Gustavo Cabana)

19 listopada zamieściliśmy artykuł Ireneusza Borowskiego o rozkwicie startupów w branży lotniczej. Autor pisze w nim dlaczego małe firmy są przyszłością branży lotniczej. (link)

20 listopada nowoczesny obiekt Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, jakim jest wieża kontroli lotniska przy Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice, został w pełni oddany do użytku operacyjnego. (link)

21 listopada poinformowaliśmy o zwycięstwie Dariusza Lechowskiego i Bolesława Radomskiego w zawodach samolotowych 2019 Air Navigation Race China Open, które rozegrane zostały w dniach 12-21 listopada 2019 r. na terenie ośrodka szkolenia pilotów Beiyue nieopodal miasta Datong w Chinach. (link)


Dariusz Lechowski i Bolesław Radomski z medalami (fot. Dariusz Lechowski)

25 listopada opublikowaliśmy informację o reakcji Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego na nowe ograniczenia lotów. Nowa treść Rozporządzenia w bardzo negatywny sposób wpływa na działalność paralotniową, zwłaszcza napędową (PPG/PPGG). (link)

25 listopada w Montrealu, Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w skład której wchodzi 36 państw, wybrała pana Salvatore Sciacchitano z Włoch na przewodniczącego Rady ICAO. (link)

27 listopada opublikowaliśmy wyniki szóstej edycji Flyspot Polish Open rozegranych we Flyspot Katowice w dniach 21-23 listopada. W tej edycji flyspotowych zawodów wzięło udział 141 zawodników z 13 krajów świata, w tym tak odległych jak Nowa Zelandia czy Kostaryka. Na liście zwycięzców m.in. Maja Kuczyńska, która startowała w konkurencji Freestyle. (link)

27 listopada poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod poz. 78 obwieszczenia nr 20 Prezesa ULC z dnia 25 listopada 2019 r. w sprawie ogłoszenia tekstu Załącznika 2 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (link)

Pod koniec listopada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła kolejną fazę testów w ramach prowadzonych przygotowań do wdrożenia operacyjnego PansaUTM – systemu umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów bezzałogowych statków powietrznych i cyfrowe zarządzanie wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. (link)

29 listopada zamieściliśmy tekst Dariusza Lewka dot. skutków regulacji wprowadzonych "rozporządzeniem wyłączającym zastosowanie niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze w stosunku do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określające warunki i wymagania dotyczące używania tych statków”. (link)

30 listopada poinformowaliśmy, że na lotnisku Piotrków Trybunalski (EPPT) Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej znajduje się nowoczesny detektor burzowy. To system, który doskonale wykrywa i rejestruje każde uderzenie pioruna w Polsce. (link)

GRUDZIEŃ

2 grudnia opublikowaliśmy notatkę ze spotkania w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury w dniu 25 października 2019 r. dotyczącego sytuacji w lotnictwie lekkim. Jego inicjatorem był Poseł Czesław Hoc. Notatka została sporządzona przez zarząd Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej. (link)

2 grudnia, podczas specjalnej uroczystości, Indyjska Marynarka Wojenna poinformowała, iż w jej szeregach znalazła się pierwsza kobieta pilot – porucznik Shivangi. (link)

Na początku grudnia Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała informację, która zawiera obowiązujące zasady dotyczące dostępu do dokumentów określających zasady uzyskania certyfikatu środowiskowego oraz zdatności do lotu statków powietrznych, a także powiązanych produktów, tj. części i akcesoriów, jak również certyfikacji organizacji projektowych i produkcyjnych. (link)

4 grudnia zamieściliśmy informację o publikacji przez Polskie Centrum Akredytacji komunikatu dotyczącego akredytacji instytucji notyfikujących bezzałogowe statki powietrzne, dopuszczane do obrotu na obszarze Unii Europejskiej. (link)

4 grudnia opublikowaliśmy zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej przesłane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez jednego z naszych Czytelników, Roberta Pietrachę. Dotyczy ono możliwości wprowadzenia przepisu umożliwiającego korzystanie z nabytych uprawnień w okresie pomiędzy egzaminem, a fizycznym odebraniem licencji. (link)

5 grudnia poinformowaliśmy o wprowadzeniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej systemu umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów bezzałogowych statków powietrznych i cyfrowe zarządzanie wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. (link)

5 grudnia zamieściliśmy krótkie podsumowanie ze spotkania informacyjno-konsultacyjnego dotyczące zmian i planów PAŻP. W podsumowaniu zwrócono uwagę na istotne zmiany i propozycje z punktu widzenia lotnictwa ogólnego. (link)

7 grudnia poinformowaliśmy o publikacji ogłoszenie nr 41 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 2 grudnia 2019 r. w sprawie nadania oznaczenia lokalizacji stacji stałej służby lotniczej zlokalizowanej na lądowisku LARS HELICENTER. (link)

9 grudnia opublikowaliśmy artykuł Grzegorza Brychczyńskiego – Eksperta Lotniczego V-ce Przewodniczącego Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych NOT Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP – pt. "Problemy związane ze strukturalnym zarządzaniem polskim lotnictwem ". (link)

10 grudnia, żołnierz AK pseudonim Orliński – pilot doświadczalny mgr inż. Ryszard Witkowski został uhonorowany Perłą Honorową przyznawaną przez Kapitułę Pereł Polskiej Gospodarki w kategorii "krzewienie polskich tradycji i wartości patriotycznych". (link)


Pilot doświadczalny mgr inż. Ryszard Witkowski otrzymał Perłę Honorową (fot. Grzegorz Brychczyński)

11 grudnia Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oficjalnie przejął przewodnictwo w sojuszu A6 – aliansie największych europejskich instytucji żeglugi powietrznej m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. (link)


Dotychczasowa przewodnicząca Roberta Neri, prezes ENAV
oraz przejmujący stery A6 Janusz Janiszewski, prezes PAŻP (fot. PAŻP)

Podczas 113. Konferencji Generalnej FAI w Muzeum Olimpijskim w Lozannie w Szwajcarii odbyła się ceremonia wręczenia nagród FAI. Jak co roku uhonorowano bohaterów sportów lotniczych, którzy przyczynili się do rozwoju lotnictwa sportowego. (link)

11 grudnia poinformowaliśmy o otwarciu największego tunelu do indoor skydivingu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który ma 10 m średnicy i aż 32 m wysokości. Maja Kuczyńska i Kyra Poh wzięły udział w oficjalnym otwarciu obiektu, gdzie wykonały specjalny pokaz. (link)


Maja Kuczyńska i Kyra Poh w największym tunelu świata (fot. Naim Chidiac/Red Bull Content Pool)

12 grudnia pisaliśmy o pierwszym na świecie w pełni elektrycznym samolocie pasażerskim, który 10 grudnia wykonał dziewiczy lot. Konstrukcja wystartowała z lotniska w kanadyjskim Vancouver i spędziła w powietrzu 15 minut. (link)

12 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Rewers monety nawiązuje do początków polskiego lotnictwa wojskowego. Pokazano na nim sylwetkę samolotu myśliwskiego Fokker E.V (D.VIII), na jakim latali polscy piloci. Na awersie monety, nawiązującym do współczesnego polskiego lotnictwa wojskowego, przedstawiono sylwetki dwóch samolotów F-16 w locie. (link)


Nowa moneta kolekcjonerska NBP: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego (fot. Narodowy Bank Polski)

12 grudnia poinformowaliśmy, że Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, został przewodniczącym Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency) – jednej z najważniejszych organizacji na świecie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym. (link)


Piotr Samson przewodniczącym Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (fot. ULC)

12 grudnia pisaliśmy o zagrożonej przyszłości lądowiska w Zegrzu Pomorskim, które jest siedzibą Aeroklubu Koszalińskiego i sezonową bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zadaliśmy kilka pytań odnośnie bieżącej sytuacji dyrektorowi Aeroklubu, Arturowi Skorupie. (link)

13 grudnia opublikowaliśmy wyniki anonimowej ankiety, dotyczącej uposażenia w sektorze lotniczym. Dla wielu osób marzących o zawodzie pilota może to być pomocna wskazówka, która rozwiąże dylemat, czy, jak i w który rodzaj lotnictwa inwestować w swoje lotnicze uprawnienia. (link)

14 grudnia zamieściliśmy wyniki pierwszych Ogólnopolskich Wirtualnych Zawodów na celność lądowania samolotem A320. Po dwóch dniach zawodów zostało wyróżnionych ośmiu zawodników. (link)

18 grudnia poinformowaliśmy o ustanowieniu nowego rekordu świata okrążenia globu małym samolotem. Dokonał tego Bill Harrelson lecący samolotem Lancair IV. Pilot pokonał całą odległość w pięciu etapach w ciągu niecałych 120 godzin. (link)


Bill Harrelson i jego samolot Lancair IV (fot. Lobo Aircraft)

20 grudnia odbył się dziewiczy lot szybowca SZD-55-1 nowej generacji „Promyk”, którego projekt firma Allstar PZL Glider rozwijała od 1,5 roku. (link)

20 grudnia w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, z udziałem Prezydenta RP Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy oraz Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej, odbyła się uroczystość przekazania na wyposażenie Wojsk Specjalnych 4 śmigłowców S-70i Black Hawk. (link)


(fot. Ministerstwo Obrony Narodowej)

21 grudnia zamieściliśmy informację o publikacji na stronie Dziennika Urzędowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego kolejnych aktów prawnych w sprawie: Sprawozdania Radom Meteo Sp. z o.o. z działalności za rok 2018 w obszarze osłony meteorologicznej lotnictwa cywilnego; stref pobierania opłat terminalowych; stawek jednostkowych opłat trasowych; ogłoszenia tekstu Załącznika 6 część III do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r.; ogłoszenia tekstu Załącznika 4 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r.; nadania oznaczenia lokalizacji stacji stałej służby lotniczej zlokalizowanej na lądowisku DRIVELAND; ogłoszenia zmiany akceptowalnych sposobów spełnienia wymagań oraz materiałów zawierających wytyczne do rozporządzenia Komisji (UE) nr 923/2012; sprostowania błędu i ogłoszenia sprostowanego tekstu Załącznika 15 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (link)

24 grudnia poinformowaliśmy, że ICAO wraz z zespołem NOTAM z OPSGROUP blog stworzyła Notameter, narzędzie badawcze NOTAM. Aplikacja służy wyłącznie do wspierania trwających działań w celu ulepszenia systemu Notam. (link)

W grudniu zamieściliśmy też informację o prezentacji w Bangkoku nowego narzędzia analitycznego GATO Decision Support System. Zaprezentowano wyniki 5-letniej współpracy pomiędzy ICM z ICAO nad projektem GATO, w ramach którego opracowano już pięć modułów analitycznych: Analiza linii lotniczych [Airline]; Analiza lotnisk, [Airport]; Analiza krajów, [Country]; Analiza tras lotniczych [Route]; Swoboda lotu [Freedom of the Air]. (link)

Pod koniec grudnia rozstrzygnięta została kolejna edycja naszego konkursu „Rozpoznaj obiekty związane z lotnictwem”, którego celem było prawidłowe rozpoznanie nazw punktów nawigacyjnych VFR zlokalizowanych w strefach polskich lotnisk komunikacyjnych. Opublikowaliśmy listę laureatów oraz prawidłowe odpowiedzi. (link)

Ostatniego dnia grudnia tradycyjnie udostępniliśmy kalendarz imprez lotniczych na nowy rok. Jest to zestawienie wszelakich wydarzeń o tematyce lotniczej, które odbędą się w Polsce i różnych częściach świata. (link)

Jeśli zapomnieliśmy o istotnym wydarzeniu, prosimy dopiszcie go w komentarzu.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus