Przejdź do treści
W Plumetot odsłonięto pomnik upamiętniający polskich lotników (fot. mjr Marek Pastuszka)

W Plumetot odsłonięto pomnik upamiętniający polskich lotników

9 czerwca w Plumetot na terytorium Francji polscy żołnierze oddali cześć bohaterskim lotnikom walczącym w Normandii podczas II wojny światowej.

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego polskich lotników i jednostki Polskich Sił Powietrznych walczących na Zachodzie, zbiegła się w czasie z obchodami 75. rocznicy lądowania wojsk alianckich we Francji, zapisanego na światowych kartach historii jako D-Day.

Pomnik autorstwa Alexandra Smagi przypomina o podniebnych bitwach toczonych przez polskich lotników. Rzeźba w kształcie litery V nawiązuje do angielskiego słowa „Victory”, czyli zwycięstwo, a na delikatnych strunach rozpiętych pomiędzy ramionami litery V zostały umieszczone trzy miniatury samolotów myśliwskich Spitfire, symbolizujące trzy polskie dywizjony stacjonujące na lotnisku B-10 w Plumetot. Na podstawie w kształcie znaku rozpoznawczego RAF-u umieszczono w języku polskim, angielskim i francuskim motto towarzyszące walczącym żołnierzom „Za naszą i waszą wolność”.

W programie uroczystości oprócz mszy świętej i okolicznościowych przemówień miał miejsce Apel Poległych, którego treść odczytał ppor.  Łukasz Zaręba z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Oprócz chwili odsłonięcia pomnika był on niezwykle wzruszającym momentem ceremonii, doprowadzając do łez wzruszenia wielu zebranych.

Ponadto w programie uroczystości znalazł się przelot oryginalnego samolotu myśliwskiego Spitfire, który w czasie działań wojennych był na wyposażeniu polskich dywizjonów.

W uroczystości Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak – dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, który złożył wieniec w kształcie symbolu Sił Powietrznych – lotniczej szachownicy. Wojskową asystę honorową stanowili żołnierze z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, jednostki dziedziczącej tradycje 302. Dywizjonu Myśliwskiego.

Niedzielne obchody był również wspaniałą okazją do spotkań z Polonią mieszkając we Francji i Wielkiej Brytanii, licznie przybyłą na uroczystość.

mjr Marek Pastuszka

FacebookTwitterWykop

Nasze strony