Pierwsza w Indiach kobieta pilot latająca na samolotach Hawk

Pilot Indian air Force, Mohana Singh

30 maja, porucznik Mohana Singh stała się pierwszą kobietą-pilotem w Indiach, która zasiadła samodzielnie za sterami samolotu Hawk. Indyjskie siły powietrzne potwierdziły, że tego dnia Singh brała udział w misji czterech samolotów i potem bezpiecznie wróciła do bazy w Kalaikunda w stanie Bengal Zachodni.

Pilot jest jedną z trzech kobiet, które w 2016 r. dołączyły do szkolenia na myśliwcach w Indian Air Force. Podczas ostatnich lotów wzięła udział w symulowanych walkach powietrznych i treningach z jednostkami naziemnymi.

Zgodnie z oświadczeniem IAF, „Singh wykonała wiele misji treningowych, które polegały na strzelaniu z działek, wystrzeliwaniu rakiet i zrzucaniu bomb, a także brała udział w różnych ćwiczeniach taktycznych. Posiada łączny nalot ponad 500 godzin lotu bez jakichkolwiek incydentów, z czego 380 godzin na odrzutowcu Hawk Mk 132”.

Z kolei 22 maja, porucznik lotnictwa Bhawana Kanth stała się pierwszą kobietą w Indiach, która została zakwalifikowana do wykonywania misji bojowych na myśliwcach. Wcześniej ukończyła program szkolenia na samolotach MiG-21 Bison w warunkach dziennych. W 2016 r. Singh, Kanth i Avani Chaturvedi stały się pierwszymi trzema kobietami, które dostały się do IAF. W lutym ubiegłego roku Chaturvedi została pierwszą indyjską kobietą, która rozpoczęła samodzielne loty na MiG-21 Bison.

Źródło: scroll.in
comments powered by Disqus