Przejdź do treści
XXI Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski - uczestnicy (fot. Paweł "Lojak" Kozarzewski)
Źródło artykułu

XXI Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski – podsumowanie

W dniach 21-25 sierpnia br. piloci motoparalotniowi latali i walczyli o najwyższe miejsca podczas XXI Motoparalotniowych Mistrzostw Polski. Tym razem zawody odbyły się na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie k. Zielonej Góry. Poniżej zamieszczamy relację z tych zawodów.

"Lotnisko bardzo przyjazne, piękne, ze świetnym zapleczem. Minusem było usytuowanie w bardzo zalesionym terenie, jedynie rejony rzeki Odry, dawały realne możliwości awaryjnego lądowania, gdyż w tej okolicy było sporo łąk. Na szczęście nikt podczas zawodów nie musiał z nich korzystać i wszyscy zawsze szczęśliwie dotarli do lotniska. W zawodach wzięło udział 19 załóg.

Pierwszą konkurencją jaką sprezentował zawodnikom dyrektor sportowy Adam Paska w czwartkowy poranek była nawigacja precyzyjna. Z około 100 punktów na mapie, wybrał 21, po których w nakazanej kolejności mieliśmy jak najdokładniej przelecieć. Dodatkowo mieliśmy przed startem zadeklarować czas lotu pomiędzy dwoma , przez niego wybranymi punktami. Konkurencja bardzo ciekawa, urozmaicona deklaracją. Na lotnisku – celność lądowania na centro.

Wieczorem natomiast czekały na nas tzw. “kocie skoki”, jednak żeby i tu nie było tak łatwo, tuż przed startem dostaliśmy 8 zdjęć obiektów, które mieliśmy znaleźć w wyznaczonym rejonie pomiędzy rzeką a torami kolejowymi. Więc oprócz zaliczania punktów szukaliśmy także obiektów. Każde znalezione zdjęcie to trzy punkty, jednak jeśli ktoś znalazł poniżej trzech- zaliczał punkty karne. Również bardzo ciekawa konkurencja, choć niektórzy mieli z nią sporo kłopotu. Po powrocie celność lądowania na centro.

W piątek ponownie musieliśmy stawić się na lotnisku wcześnie rano. Tym razem nawigacja precyzyjna, ale po półokręgach. Pierwszy długi zewnętrzny i krótszy wewnętrzny. Oczywiście na trasie były ukryte bramki, ale żeby i tu nie było za łatwo – musieliśmy zadeklarować czas przelotu każdego z nich. Tu pojawiały się problemy z otwieraniem i zamykaniem trasy, gdyż punkty otwarcia zamknięcia nie były zbyt charakterystyczne i jednoznaczne np. w środku rzeki czy skraju lasu, 10 z 16 załóg nie trafiło w punkty. Na lotnisku kolejna celność lądowania na centro.

Wieczorem ekonomia. Dostaliśmy odpowiednio PL1 i PF1 po 4,5 kg paliwa, natomiast tandemy 6,5kg. zadaniem naszym było otworzenie trasy na SP (start point), dolecenie do wyznaczonego punktu, następnie do kolejnego punktu musieliśmy przelecieć jak najszybciej odcinek 10 km. Po zamknięciu trasy prędkościowej, każdy z nas miał odlecieć jak najdalej od punktu SP, w najdalszym punkcie zrobić pętelkę wyznaczającą punkt, następnie wrócić do SP/FP, zamknąć trasę i przed lądowaniem latać jeszcze w okolicy lotniska przez 10 min w przypadku klas PF1 i PL1 oraz 15 min klasy PL2. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nikt nie wylądował poza lotniskiem, jedynie Tomek Budziszewski miał pewne problemy na powrocie, spacer przez las i ponowny start, ale już z terenu lotniska. Konkurencja była liczona jako dwie oddzielne części, prędkościowa oraz odległościowa/ ekonomiczna, każda z nich po 1000 pkt.

W sobotę rano, klasy jednoosobowe poleciały jeszcze ekonomię po trójkącie na lotnisku. Dostaliśmy po 1,5 litra paliwa. Tu również nie zdarzyło się, aby ktoś wylądował poza wyznaczoną strefą
.

Niedługo potem dowiedzieliśmy się że była to 9-ta ostatnia konkurencja tych zawodów. Pozostało czekać na ostateczne wyniki. Warto było w wolnym czasie pozwiedzać polską stolicę wina- Zieloną Górę.

Wieczorem przy okazji organizowanego pikniku/ festynu oraz biegów dookoła lotniska, nastąpiła uroczysta dekoracja naszych mistrzów. I tak Mistrzem Polski w klasie PF1 4 raz został Paweł “Lojak” Kozarzewski broniąc tytułu z ubiegłego roku, w klasie PL1 ponownie najlepszy okazał się Tomasz Dembczyński, on również obronił tytuł mistrzowski, natomiast w klasie PL2 złoto wywalczyli Adam Pupek i Piotr Kozikowski.

Wyniki klasy PF1 (jednoosobowa, start z nóg):
1 miejsce - Paweł "Lojak" Kozarzewski
2 miejsce - Jacek Ciszkowski
3 miejsce - Marcin Bernat

Wyniki klasy PL1 (jednoosobowa, start z kół):
1 miejsce - Tomasz Dembczyński
2 miejsce - Wojciech Panas
3 miejsce - Andrzej Bury

Wyniki klasy PL2 (dwuosobowa, start z kół):
1 miejsce - Piotr Kozikowski, Adam Pupek
2 miejsce - Michał Perkowski, Daniel Walkowiak
3 miejsce - Magdalena Kłoss, Jarosław Balcerzewski

Gratulujemy wszystkim Mistrzom, dziękujemy organizatorom za przygotowanie oraz przeprowadzenie ciekawych i bezpiecznych zawodów. Dziękujemy Aeroklubowi Ziemi Lubuskiej za przyjęcie nas i ugoszczenie. Dziękujemy wszystkim sympatykom Paramotor Team Poland za trzymanie kciuków i kibicowanie!! Do zobaczenia na kolejnych zawodach!"


autor: Wojciech Panas

Więcej zdjęć z uroczystego zakończenia zawodów na stronie www.kadrappg.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony