Relacja z 30. Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Unlimited we Francji

30 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Unlimited we Francji (fot. Piotr Szczepański)

W dniach od 22 do 31 sierpnia 2019 r odbyły się 30 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Unlimited. Impreza zorganizowana została we francuskim Chateauroux-Deolx z imponującym rozmachem.

Już sam zakres promocji i reklamy widocznej na wiele kilometrów przed miejscem zawodów wskazywał, że w jej organizację zaangażowało się nie tylko miasto Chateauroux, nie tylko departament Indre, w którym to miasto się znajduje, ale co najmniej władze całego Regionu Centralnego – ciesząc się z możliwości zorganizowania takich zawodów.

Efekt był zapewne spodziewany – według organizatorów podniebne zmagania najlepszych z najlepszych wśród samolotowych akrobatów w tej klasie zobaczyło ponad 70 tys. widzów… Mistrzostwa zabezpieczały znaczne siły policji, ściągnięte w region zawodów nie tylko z Francji. Organizatorzy spodziewali się także m.in. widzów z polski – więc wśród policjantów znajdowała się także jedna policjantka z Polski. Chciałoby się, aby polskie władze administracyjne także dostrzegały taką szansę na promocję swoich regionów…

Do Francji Polska ekipa udała się m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz dealera marki Sssangyong i Isuzu z Radomia – firmy „Yorgo” pana Jerzego Piotrowskiego, któremu należą się serdeczne podziękowania. Cieszy udział polskiego biznesu w promocji lotnictwa.

Wracając do samych zawodów należy podać kilka liczb suchej statystyki:

We francuskich mistrzostwach udział wzięło łącznie 61 zawodników reprezentujących w sumie 17 państw z całego Świata. Polskę reprezentował Piotr Szczepański – jako jedyny zawodnik. Nie dawało to więc szansy powalczyć również o klasyfikację drużynową, ale w kolejnych zawodach, kto wie... Najbardziej obsadzone były reprezentacje Francji (10 zawodników), Niemiec (8 zawodników), oraz Federacji Rosyjskiej i USA (po 6 zawodników).

Organizatorzy zaplanowali do rozegrania 5 konkurencji. Jako pierwszy zawodnicy mieli prezentować program dowolny znany, następnie 3 programy dowolne nieznane a na końcu – niejako na deser – program dowolny – finałowy. Tuż po nim nad Chateauroux rozszalało się Air Show (oczywiście w pełni kontrolowane przez Organizatorów), a w godzinach popołudniowo- wieczornych miało miejsce ogłoszenie wyników i ceremonia zamknięcia, które potwierdziły doskonałą organizację całej imprezy.

W Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Unlimited udział wzięli najlepsi z najlepszych. Polska wraca do tej klasy po latach przerwy. Tym bardziej cieszy więc postawa polskiego reprezentanta, który uplasował się w środku stawki zajmując 26 miejsce w męskiej klasyfikacji końcowej zawodów.

W klasyfikacji generalnej pierwsze dwa miejsca wywalczyli Francuzi – Louis Vanel był pierwszy a tuż za nim zawody zakończył Alexandre Orlowski. Na trzeciej pozycji uplasował się Rosjanin Mikhail Mamistov. O poziomie zawodów niech świadczy fakt, że pierwszych trzech zawodników dzieliło od siebie zaledwie kilkadziesiąt punktów (na około 16 000 przyznanych finalnie każdemu z nich).

W klasyfikacji drużynowej wygrała Francja, przed reprezentacją USA i Federacji Rosyjskiej.

Z nadzieją czekamy na kolejną edycję mistrzostw świata, a nasi samolotowi akrobaci już trenują… Tymczasem jednak w Aeroklubie Radomskim w dniach 11-12.09.2019r rozgrywany jest Puchar Polski w Akrobacji Samolotowej. Zapraszamy wszystkich chętnych na lotnisko w podradomskim Piastowie!

Uwaga: W relacji wykorzystano zdjęcia autorstwa Team Managera Stanisława Szczepanowskiego, fotografie z archiwum własnego Piotra Szczepańskiego oraz kilka zdjęć z oficjalnej strony internetowej Mistrzostw: www.wac2019.fr , gdzie można znaleźć obszerną fotorelację z zawodów.

Pełne wyniki Mistrzostw na stronie: www.civa-results.com/2019/WAC_2019/index.htm

Źródło: Stanisław Szczepanowski
comments powered by Disqus