Pilot, który wylądował A321 na polu kukurydzy, wrócił do latania

A321 Ural Airlines po lądowaniu w polu kukurydzy, fot. Aviation Voice

Damir Yusupov (41), pilot A321 linii Ural Airlines, który 15 sierpnia chwilę po starcie z moskiewskiego lotniska Żukowski (ZIA) lądował awaryjnie w polu kukurydzy, wrócił do latania.

Informację na ten temat przekazał rzecznik prasowy Ural Airlines dodając, że Damir Jusupow wrócił do pracy po przejściu wszystkich niezbędnych badań lekarskich i dopełnieniu innych formalności. Pilot zaczął latać w tym tygodniu.

15 sierpnia, A321 wystartował z lotniska Żukowski pod Moskwą do Symferopola na Krymie, gdy chwilę potem podczas wznoszenia wpadł w stado mew tracąc ciąg w obu silnikach. Piloci musieli wykonać lądowanie awaryjne bez wypuszczonego podwozia zaraz za lotniskiem na polu kukurydzy. Gdy samolot się zatrzymał załoga profesjonalnie przeprowadziła ewakuację pasażerów. Nikt nie zginął, ale 76 osób zostało rannych, w tym jedna musiała zostać hospitalizowana.


Na pokładzie statku powietrznego znajdowało się wtedy ponad 230 osób, w tym ponad 40 dzieci. Za swój czyn piloci zostali uhonorowani wysokim odznaczeniem państwowym - tytułem „Bohatera Rosji”, w dodatkowo prezydent Władimir Putin podpisał dekret o przyznaniu odznaczeń całemu personelowi kabinowemu A321.

Źródło: tellerreport.com
comments powered by Disqus