Finał Red Bull Paper Wings w Salzburgu – Polak drugi na świecie

Tomasz Chodyra (fot. Joerg Mitter / Red Bull Content Pool)

17 i 18 maja 176 zawodników z 58 krajów rywalizowało o tytuł mistrza w 5. edycji Red Bull Paper Wings – największych zawodach samolotów papierowych na świecie. Rywalizacja odbywała się w słynnym Hangarze 7 w Salzburgu. Piloci papierowych samolotów walczyli w trzech kategoriach: rzut na czas, rzut na odległość oraz akrobacje podczas lotu. Po raz pierwszy w historii jedną z konkurencji wygrała kobieta – Kateryna Ahafonova, która okazała się najlepsza w akrobacjach. Polak Tomasz Chodyra w tej samej kategorii zajął znakomite drugie miejsce.

W światowym finale Red Bull Paper Wings wzięło udział 176 zawodników z całego świata. Piloci przez dwa dni zmagali się z prawami fizyki, doskonaląc aerodynamikę konstruowanych samolotów jak i samą technikę wyrzutu. Droga do Salzburga nie była prosta – na świecie odbyło się 437 kwalifikacji, w których łącznie udział wzięło ponad 52 tysiące zawodników. Polskę reprezentowali mistrzowie w tej dyscyplinie: Tomasz Chodyra (zdobywca tytułu mistrza w 2012 i wicemistrza świata w 2009 i 2015), Karol Gut (zdobywca 9. miejsca w 2015 r.) oraz Dawid Sobarnia – najmłodszy zawodnik polskiej kadry.

Zawody Red Bull Paper Wings przyciągają pasjonatów lotnictwa, fizyki i dobrej zabawy z całego świata i w każdym wieku. Najmłodszy zawodnik to 18-letni Andi Cara z Albanii, natomiast najstarszym uczestnikiem był 54 letni Emmei Shinichi z Japonii.

Największe zawody papierowych samolotów na świecie rozgrywane są w 3 kategoriach:

  • rzut na czas, w którym chodzi o jak najdłuższe utrzymanie samolotu w powietrzu – samoloty używane do tego rodzaju lotów charakteryzują się szerokim rozstawem skrzydeł i wyrównanym środkiem ciężkości; piloci starają się wyrzucić samolot jak najwyżej, tak by samolot miał jak najwięcej czasu na swobodne opadanie – najlepszy wynik zawodów wyniósł 13,33 sekund.
  • akrobacje podczas lotu – to bez wątpienia najbardziej widowiskowa dyscyplina, piloci mają 60 sekund, by zaprezentować jury swój występ, w którym mają całkowitą dowolność co do użytych materiałów i sztuczek, które zaprezentują; najlepsi z najlepszych podczas swoich pokazów wykorzystują między innymi balony z helem, papierowe myśliwce, boomerangi i lewitujące samoloty, które zdają się łamać prawa fizyki.
  • rzut na odległość – samoloty tej dyscypliny są wyjątkowe, swoją charakterystyczną budową przypominają rakiety, wąskie, zakończone ostrym końcem, przez zawodników nazywane są "lotkami"; światowy rekord w tej dyscyplinie wynosi prawie 70m.


Tomasz Chodyra – finał (fot. Red Bull Content Pool)

Tomasz Chodyra wygrał rundę kwalifikacyjną, a w swoim występie nawiązał do znanych na całym świecie zawodów Red Bull Air Race. Zdobył 27 punktów na 30 możliwych i pewnym krokiem zapewnił sobie miejsce w finale. Drugi pokaz najlepszego z Polaków dotyczył tematyki "Gwiezdnych Wojen". W stroju Kylo Ren'a i przy akompaniamencie charakterystycznej muzyki Tomasz wprawił w zdumienie całą publiczność oraz jury. Jego występ składał się między innymi z prezentacji lewitujących w powietrzu myśliwców oraz robiącego w powietrzu niesamowite akrobacje Millennium Falcona. Polak zajął drugie miejsce, przegrywając tylko o dwa punkty z Kateryną Ahafonovą – reprezentantką Ukrainy, która wykonała układ taneczno-gimnastyczny zawierający elementy związane z papierowymi samolotami.


Podium w kat. akrobacji (fot. Joerg Mitter/Red Bull Content Pool)

Wyniki finału Red Bull Paper Wings 2019:

Czas lotu: 1. Cameron Clark, Australia, 13.33s; 2. Vince Scholl, UK, 12.25s; 3. Marek Lentsius, Estonia, 10.59s

Akrobacje podczas lotu: 1. Kateryna Ahafonova, Ukraine, 27 points; 2. Tomasz Chodyra, Poland, 25 pts; 3. (tie) Zachary Horowitz, USA, 23 pts / Taichi Deguchi, Japan, 23 pts

Najdłuższy dystans: 1. Jake Hardy, USA, 56.61m; 2. Lazar Krstic, Serbia, 52.28m, 3. Robert Teršek, Slovenia, 46.36m

Zobacz najlepsze momenty finału w filmie poniżej:

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus