JetStream z drugim miejscem na zawodach SAE Aerodesign West

JetStream na zawodach SAE Aerodesign West 2019 (fot. materiały AKL)

Studenci Politechniki Wrocławskiej wrócili z USA z czterema medalami – w tym najważniejszym za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Advanced. Międzynarodowe zawody młodych konstruktorów zorganizowano w dniach 5-7 kwietnia br. na lotnisku Van Nuys w Kalifornii.

Zawody SAE Aero West są rozgrywane w Stanach Zjednoczonych od 1995 roku. Organizuje  je stowarzyszenie Society of Automotive Engineers. W konkursie rywalizują studenci z uczelni technicznych z całego świata. Projektują i budują zdalnie sterowane modele tzw. samolotów udźwigowych, które mają wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiły się 74 zespoły z całego świata.

Reprezentanci wrocławskiej uczelni z Akademickiego Klubu Lotniczego (startujący jako zespół JetStream) rywalizowali w dwóch klasach – Micro i Advanced. Przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 1 m i 3,65 m.


(fot. materiały AKL)

W Micro samoloty muszą podnieść jak najcięższy ładunek, pokonać z nim określony dystans i bezpiecznie wylądować. Jest to konkurencja dla niewielkich samolotów, które muszą zmieścić się do tuby o określonych wymiarach, a w czasie zawodów studenci mają tylko 1,5 minuty na ich wyjęcie z tuby, złożenie i przygotowanie do lotu. Studenci z zespołu JetStream zajęli trzecie miejsca – za prezentację techniczną samolotu i wykonanie misji.


(fot. materiały AKL)

Za najbardziej wymagającą uważana jest natomiast klasa Advanced. W tym roku studenci musieli wykonać misję symulującą kolonizację Marsa. Jej pierwsza część polegała na wzniesieniu się na wysokość około 30 m i zrzuceniu do celu „habitatów” w postaci kilkudziesięciu piankowych piłek futbolowych i kilkunastu półlitrowych butelek z wodą. Drugim zadaniem było zrzucenie trzech w pełni autonomicznych szybowców podczepionych po samolot-matkę. Jurorzy zawodów oceniają też raport techniczny przygotowany przez członków zespołu i samą konstrukcję samolotu. Nasi konstruktorzy wywalczyli w tej klasie drugie miejsce za wykonanie misji i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.


(fot. materiały AKL)

Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 r. także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku dwadzieścia dziewięć medali. Kwietniowe zawody są drugim tegorocznym międzynarodowym startem Akademickiego Klubu Lotniczego PWr. W marcu wystartowali w zawodach SAE Aerodesign East na lotnisku Fort Worth w Teksasie. Przywieźli stamtąd pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe.

Źródło: Politechnika Wrocławska
comments powered by Disqus