Mistrzostwa Polski w Pruszczu Gdańskim - podium (fot. Aeroklub Polski/FB)

Wyniki Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej

Dobiegły końca Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej, które w dniach 4-7.06.2019 r. odbywały się na lotnisku w Pruszczu Gdańskim.

Podczas tych lilku dni zostały rozegrane równolegle: 53 Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie ADVANCED, Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej w klasie ADVANCED oraz Zawody w Akrobacji Szybowcowej w klasie UNLIMITED. Do walki w Pruszczu Gdańskim stanęłi najlepsi z najlepszych. W zawodach wzięło udział 20 pilotów. Niewątpliwie magnesem, który przyciągnął na lotnisko jeszcze więcej pasjonatów lotnictwa, było nazwisko Łukasza Czepieli, który w klasie Challenger reprezentuje polskę podczas Red Bull Air Race.

Piloci samolotowi w klasie Aavanced rozegrali cztery konkurencje: wiązanka Free Known czyli 5 figur od sędziów i trzy wiązanki Free Unknown. W każdej z konkurencji wygrał inny zawodnik. Jednak ostatecznie na najwyższym miejscu na podium stanął Robert Kowalik lecący na samolocie XA-42, który zgromadził 10228,53 punktów. Na drugim miejscu podium stanął Łukasz Czepiela lecący samolotem Edge 540 z 10102,69 punktami. Na trzeciem miejscu uplasował się Mirosław Wrześniewski z 10085,65 punktami, który leciał samolotem Extra 330LX. Pełne wyniki TUTAJ.

Piloci szybowcowi w klasie Aavanced rozegrali trzy konkurencje: wiązanka Free Known, wiązankę nieznaną obowiązkową i wiązankę Free Unknown. Tutaj przewagę w wygranych konkurencjach miał Wojciech Gałuszka, który w klasyfikacji generalnej zajął pierwsze miejsce zdobywając na szybowcy Swift S-1 4014,38 punktów. Na drugin stopniu podium stanął Sławimir Cichoń, który zgromadził 3906,19 punktów. Trzecie miejsce przypadło Patrycji Pacak, która na szybowcy MDM-1 Fox zdobyła 3855,53 punkty. Pełne wyniki TUTAJ.

Piloci szybowcowi w klasie Unlimitego rozegrali trzy konkurencje: wiązanka Free Known, wiązankę nieznaną obowiązkową i wiązankę Free Unknown. W tej klasie każda z konkutencji miała innego zwycięzcę. Jednak ostatecznie najwięcej 4936,04 punktów zdobył Michał Klimaszewski na szybowcu MDM-1 Fox. Na drugim miejscu wylądował Stanisław Makula zdobywając na szybowcu Swift S-1 4627,99 punktów. Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Lewandowskiemu z 4335,77 punktami. Pełne wyniki TUTAJ.