Załoga LPR z nowej bazy w Świdniku już lata, by ratować

Nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Świdniku (fot. kadr z filmu lublin112)

Niedawno odbyła się przeprowadzka lubelskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które jest już w gotowości do działania. Od 25 września personel placówki ratuje ludzkie życie wykorzystując do tego celu śmigłowce.

Plan przeniesienia bazy LPR z Radawca, bliżej świdnickiego lotniska sięga 2014 roku. Na wskazanej w Janowicach działce (gmina Mełgiew), graniczącej od strony południowo-wschodniej z Portem Lotniczym Lublin, miał powstać budynek o powierzchni ok. 700 mkw. z hangarem na śmigłowiec, magazynami technicznymi i medycznymi, a także zapleczem dla pracowników. Prace rozpoczęły się w lipcu 2018 roku i miały zakończyć się w lutym 2019 roku, jednak warunki pogodowe pokrzyżowały plany. Finalnie placówkę oddano do użytku we wrześniu.

Jednostka znajdująca się przy Porcie Lotniczym Lublin rozpoczęła działalność operacyjną 25 września. Obecnie w bazie zatrudnionych jest 14 osób – 4 ratowników medycznych, 4 pilotów oraz 6 lekarzy. W każdej placówce funkcjonuje załoga dyżurna dysponująca jednym śmigłowcem – mówi Kinga Czerwińska, rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zadania, które najczęściej wykonują pracownicy LPR to transporty międzyszpitalne oraz loty do nagłego zdarzenia lub zachorowania.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus