Wyróżnienia FAI w 2019 roku

Wyróżnienia FAI w 2019 roku (fot. FAI)

Podczas 113. Konferencji Generalnej FAI w Muzeum Olimpijskim w Lozannie w Szwajcarii odbyła się ceremonia wręczenia nagród FAI. Jak co roku uhonorowano bohaterów sportów lotniczych, którzy przyczynili się do rozwoju lotnictwa sportowego.

Nagrody FAI wyróżniają osoby z całego świata za ich wkład w światowe sporty lotnicze lub ich umiejętności w określonej dyscyplinie.

Podczas naszej corocznej ceremonii wręczenia nagród FAI mamy zaszczyt uhonorować wybitnych pilotów, sportowców i kibiców – powiedział Robert Henderson, Prezydent FAI. – Składam szczere gratulacje wszystkim tym, którzy zostali wyróżnieni za odwagę, umiejętności i zaangażowanie – dodał.

Złoty Medal Lotniczy FAI, który jest najbardziej prestiżową nagrodą FAI, został pośmiertnie przyznany Amerykaninowi – Domina Jalbert. Greg Principato, prezes National Aeronautic Association, odebrał nagrodę w imieniu Jalberta od Prezydenta FAI Roberta Hendersona w drugim dniu 113. Konferencji Generalnej FAI.

NAGRODY FAI W 2019 ROKU

Złoty Medal Lotniczy FAI
Domina Jalbert (USA) – pośmiertnie. Za wielki wkład w rozwój aeronautyki poprzez innowacje w projektowaniu spadochroniarstwa i paralotniarstwa, z których skorzystały setki tysięcy pilotów na całym świecie.

Złoty Medal Kosmiczny FAI
Viktor SAVINYKH (RUS) – Za wielki wkład w rozwój astronautyki z wykorzystaniem badań naukowych oraz za osiągnięcia jako pilot-kosmonauta.

Brązowy medal FAI
Suzie GEBB (FRA) – Za jej wybitne usługi świadczone na rzecz FAI, zwłaszcza jako koordynatora Konkursu Młodych Artystów FAI.

Medal De La Vaulx
James M. PAYNE (USA) / Timothy GARDNER (USA) – Za pobicie rekordu świata na wysokości 22 657 m (wysokość bezwzględna) z 2 września 2018 r.

Medal Sabiha Gökcen
Alexandra SEREBRENNIKOVA (RUS) – Za wybitne osiągnięcia w sporcie lotniowym i paralotniowym i pobicie dwóch rekordów świata w 2018 r.

Dyplom Paula Tissandiera
• Georges DE MOURA FERREIRA (BRA) – Za niezwykłe usługi dla lotnictwa i lotnictwa sportowego, w szczególności sportu balonowego.
•  FANTOBA LERENDEGUI (ESP) – Za niezwykłe usługi dla lotnictwa i lotnictwa sportowego.
• Pankul MATHUR (IND) – Za niezwykłe usługi dla lotnictwa i lotnictwa sportowego, w szczególności szybownictwa.
• Barbara SONZOGNI (ITA) – Za niezwykłe usługi dla lotnictwa i lotnictwa sportowego, w szczególności paralotniarstwa.
• Bernard VAILLOT (FRA) – Za niezwykłe usługi dla lotnictwa i lotnictwa sportowego.
• Yuri YABLOKOV (RUS) – Za niezwykłe usługi dla lotnictwa i lotnictwa sportowego, zwłaszcza śmigłowcowego.

Dyplom Honorowy
• Red Bull Air Race (AUT) – Za ich znaczący wkład w rozwój aeronautyki, szczególnie w wyścigach lotniczych.
• Aerathlitiki Enosi Magnesias (GRE) – Za ich znaczący wkład w rozwój lotnictwa, zwłaszcza modelarstwa lotniczego w Grecji.
• Zespół Perlan II (USA) – Za ich znaczący wkład w rozwój aeronautyki, szczególnie w szybownictwie, oraz badania dotyczące stratosfery.
• Rosyjska narodowa drużyna balonów na ogrzane powietrze (RUS) – Za ich znaczący wkład w postęp lotnictwa, zwłaszcza w baloniarstwie w Rosji.
• Muzeum Kosmonautyki (RUS) – Za ich znaczący wkład w postęp astronautyki, szczególnie w Rosji.

NAGRODA FAI DLA POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLIN

Dyplom sportu spadochronowego Leonarda Da Vinci
Christian FREI (SUI)

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus