Trwają testy Lilium Jet

Lilium Jet, fot. Youtube

16 maja, firma Lilium oficjalnie zaprezentowała samolot pionowego startu i lądowania (eVTOL) z napędem elektrycznym. 4 maja, ta pięciomiejscowa konstrukcja wykonała pierwszy lot, który został poprzedzony intensywnymi testami naziemnymi w siedzibie głównej Lilium w Monachium.

„Podczas gdy dziewiczy lot to zawsze chwila prawdy w biznesie, Lilium Jet zachowywał się dokładnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami” - powiedział kierownik ds. Testów lotu, Leandro Bigarella. „Nasz program testów w locie będzie teraz obejmował coraz bardziej skomplikowane manewry, które będą prowadziły w kierunku naszego kolejnego wielkiego celu, jakim jest osiągnięcie lotu przejściowego, czyli płynnego przejścia z lotu pionowego do poziomego”, dodał. Podczas prób w powietrzu, statek powietrzny był sterowany przez operatora z ziemi.

Konstrukcja jest napędzana przez 36 elektrycznie zasilanych silników i według założeń producenta, ma ona osiągać maksymalną prędkość 300 km/h (162 węzły) i móc wykonywać loty o długości do 300 km (162 NM). Lilium planuje uruchomienie usługi taksówki powietrznej do 2025 r. Firma informuje, że pozyskała ponad 100 mln dolarów dofinansowania i zatrudnia obecnie ponad 300 osób.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus