Przejdź do treści
Projekt Polska Stratosfera - najwyższy na świecie skok w tandemie
Źródło artykułu

Pod Warszawą wykonano najwyższy na świecie skok spadochronowy w tandemie i ustanowiono rekord Guinnessa!

Twórcy projektu Polska Stratosfera wspólnie ze Szkołą Spadochronową lotG7 zorganizowali lot balonem, podczas którego ustanowiony został nowy rekord Guinnessa! Najwyższy na świecie skok spadochronowy w tandemie - Punya Project! Wysokość skoku to 11373 m n.p.m.! Równocześnie padł nowy (nieoficjalny) rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze ok. 11880 m n.p.m.

Wczesnym rankiem w piątek 25 października 2019 r., z podwarszawskiego Wieliszewa wystartował największy w Polsce balon na ogrzane powietrze. Na pokładzie byli skoczkowie spadochronowi: Arkadiusz MAYA Majewski w roli tandem pilota, Amerykanin Jim Wigginton jako pasażer tandemu oraz kamerzysta Wiktor Drewniak, który miał za zadanie uwiecznić skok pary tandemowej. Pilot balonu znany z projektu Polska Stratosfera Dariusz Brzozowski oraz Tomasz Witkowski (operator sprzętu pokładowego), który w poprzednim wysokościowym projekcie był skoczkiem. Całe przedsięwzięcie, o nazwie Punya Project, ma na celu zwrócić uwagę na problem chorób nowotworowych.


Żona Jima Wiggintona - Nancy Punya zmarła kilka lat temu na raka. Niedługo potem Jim powołał do życia fundację The Punya Thyroid Cancer Research Foundation, która wspiera walkę z chorobami nowotworowymi, finansuje badania i poszukiwanie skuteczniejszych terapii. Aby uczcić jej pamięć i pomóc innym chorym, Jim postanowił ustanowić rekord świata, będący jednocześnie rekordem Guinnessa i zadedykował go swojej żonie, nazywając projekt jej imieniem.


Po wielu nieudanych próbach, które odbyły się m.in. w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Dubaju, Jim postanowił podjąć ostatnią - siódmą - próbę w Polsce!


Nie bez powodu o pomoc w organizacji tego rekordu poprosił członków Polskiej Stratosfery. Przeprowadzenie takiego rekordowego lotu i skoku niesie za sobą wiele niewiadomych, jest szalenie trudne, zarówno technicznie, jak i logistycznie. Arek Majewski, założyciel szkoły spadochronowej lotG7, zaprosił do projektu kolegów z Polskiej Stratosfery, z którymi kilka lat wcześniej ustanowili rekord Europy w skoku grupowym oraz rekord Polski w wysokości lotu balonem. Poza Darkiem Brzozowskim i Tomkiem Witkowskim, w projekt zaangażowanych było trzydzieści osób.


Główne trudności lotu i skoku:

  • konieczność zapewnienia specjalistycznego sprzętu do oddychania tlenem dla całej załogi
  • mimo oddychania czystym tlenem, na wysokościach powyżej 10 000 m, istnieje bardzo duże ryzyko hipoksji, czyli niedotlenienia, które w bardzo krótkim czasie prowadzi do utraty przytomności i śmierci
  • temperatura powietrza na wysokości 11 000 m n.p.m. osiąga -60 stopni Celsjusza
  • małe ciśnienie tlenu powoduje problemy ze spalaniem gazu, używanego do podgrzewania balonu, co z kolei utrudnia wznoszenie się balonu
  • od wysokości ok. 10500 m nie widać już w ogóle płomieni wewnątrz powłoki balonu i nie ma pewności czy płomień wciąż się pali
  • rozrzedzone powietrze nie daje możliwości sterowania ciałem przez pierwszych ok. 10 sekund skoku
  • skok tandemowy z takiej wysokości jest najtrudniejszym rodzajem skoku spadochronowego
  • spadochronik hamujący i stabilizujący, tzw. droug nie napełnia się prawidłowo z powodu małej gęstości powietrza

Arkadiusz MAYA Majewski zadedykował ten rekordowy skok swojemu zmarłemu niedawno na nowotwór koledze, instruktorowi spadochronowemu, Sławomirowi Drzymalskiemu.


Polska Stratosfera dziękuje partnerom oraz wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem pracowali przy tym projekcie, to dzięki nim marzenia się spełniły: Vigil AAD Cookie Helmets, Apacheprod.com, Skydive EARTH, lotybalonami.com.pl, Aeroklub Warszawski, SkyDive Warszawa, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Larsen & Brusgaard, DEEM Flywear, JWK LUBLINIEC, Air-Pol, UPT, Sigma, Sekcja Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej.


  Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na profilu Polska Stratosfera na portalu Facebook (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony