Zawody Szybowcowe Leszno Cup 2019 rozegrane

Podium Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Otwartej (fot. Gliding Team Klinika Kolasiński)

W dniach 15–24.08.2019 r. na lotnisku Leszno Strzyżewice rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej, zorganizowane przez Aeroklub Leszczyński.

W tych dniach piloci rywalizowali również w Krajowych Zawodach Szybowcowych w klasie Standard, Regionalnych Zawodach Szybowcowych w klasie 15m + 18m oraz w Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów w klasach Klub A i Klub B. Czas zawodów został dobrze wykorzystany. Podczas wszystkich dni rywalizacji pogoda wymusiła tylko dwa dni odpoczynku dla pilotów. Jednak nie wszyscy mają na swoim koncie taką sama liczbę zaliczonych konkurencji.

Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej
W tych zawodach wzięło udział 33 pilotów. Rozegrano po cztery konkurencje prędkościowe i cztery obszarowe, z czego konkurencja obszarowa z 18 sierpnia została anulowana. Pierwszą konkurencję wygrał Zdzisław Bednarczuk. Druga konkurencję wygrał Łukasz Wójcik obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej i nie oddając go do końca zawodów. Łukasz wygrał jeszcze siódmą i ósma konkurencję. Zgromadził 5,342 punktów i zdobył tytuł Szybowcowego Mistrza Polski w Klasie Otwartej. Drugie miejsce zdobył Jakub Barszcz z wynikiem 5,201 punktów. Na trzecim miejscy podium stanął Karol Staryszak z wynikiem 4,914 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.

Start mój w tych zawodach stał pod znakiem zapytania bowiem nie dysponowałem szybowcem. Dzięki wsparciu kutnowskiej firmy Polfarmex miałem możliwość wypożyczyć najnowszej klasy szybowiec JS3. Dzięki wysokiej formie i równym lataniu po raz drugi zdobyłem tytuł Mistrza Polski w Klasie Otwartej i powiększylem moją kolekcję medalową. Dziękuję mojemu partnerowi Jakubowi Barszczowi, z którym współpraca zarówno w powietrzu, jak i na ziemi układała się bardzo dobrze. To były ostatnie zawody w tym sezonie i z niecierpliwością i nadzieją czekam na przyszły sezon – powiedział Łukasz Wójcik.


Łukasz Wójcik i Jakub Barszcz z medalami (fot. Łukasz Wójcik/FB)

47. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasach Klub A i Klub B
Zawody zgromadziły sporą ilość juniorów. w klasie Klub A 18 pilotów, a w klasie Klub B 17 pilotów. Tu również zaplanowano osiem konkurencji.
W klasie Klub A rozegrano po cztery konkurencje prędkościowe i cztery obszarowe, z czego konkurencja obszarowa z 18 sierpnia została anulowana. Tu pierwszą konkurencję wygrał Tomasz Hornik i nie oddał prowadzenia do końca zawodów. Został Szybowcowym Mistrzem Polski Juniorów w tej klasie z wynikiem 5,097 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.
W klasie Klub B zaplanowano osiem konkurencji: trzy obszarowe i pięć prędkościowych, z czego trzy obszarowe zostały anulowane. Tu na prowadzenie wysunął się od początku Karol Snapko. Jednak po dwóch konkurencjach został wyprzedzony w klasyfikacji generalnej przez Sebastiana Cielmę. Ale wygrana w ostatniej konkurencji pozwoliła mu wrócić na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobyć tytuł Szybowcowego Mistrza Polski Juniorów w klasie Klub B. Pełne wyniki TUTAJ.


Podium Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Klub A - 1 miejsce Tomasz Hornik, 2 miejsce Artur Łończuk, 3 miejsce Kinga Tchorz. (fot.Gliding Team Klinika Kolasiński)

Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Standard
W tych zawodach wzięło udział 33 pilotów. Organizatorzy zaplanowali osiem konkurencji: po cztery konkurencje prędkościowe i cztery obszarowe, z czego dwie konkurencje obszarowe z 16 i 17 sierpnia zostały anulowane. W tych zawodach prawie każdego dnia inny pilot znalazł się na pozycji lidera. Jednak pod koniec zawodów na prowadzenie wysunął się Paweł Wojciechowski i nie oddał już te pozycji. Wygrał zawody z wynikiem 4,403 punkty. Pełne wyniki TUTAJ.

Regionalne Zawody Szybowcowe w klasie 15m + 18m
Na zawody regionalne zgłosiło się dziewięciu pilotów. Rozegrano po cztery konkurencje prędkościowe i cztery obszarowe. Podczas tych zawodów w walce o prowadzenie w klasyfikacji generalnej walczyli Maciej Adamski i Stanisław Nowicki, zabierając sobie naprzemian pozycję lidera. Jednak ostatecznie rywalizację wygrał Maciej Adamski z wynikiem 4,972 punkty. Pełne wyniki TUTAJ.

Wszystkim pilotom gratulujemy!

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus