Bezpilotowy Octocopter wykonał lot z pasażerami

Ehang 216 podczas prezentacji w Wiedniu, fot. VOA News

6 kwietnia, chińska firma Ehang wykonała w Austrii pierwszy lot bezpilotowego Octocoptera Ehang 216 z pasażerami na pokładzie. Jak informuje spółka, statek powietrzny jest już gotowy do rozpoczęcia masowej jego produkcji. Dwa dni wcześniej konstrukcja wzniosła się na krótko na płycie stadionu piłkarskiego w Wiedniu podczas specjalnej prezentacji dla prasy.

„To nie jest dron”, powiedział rzecznik prasowy Ehang. „To AAV, Autonomous Aero Vehicle”, dodał. Faktycznie, na pokładzie kontrukcji nie było pilota, ale nie wiadomo też, czy miał on zaprogramowaną trasę czy też był sterowany przez operatora z ziemi.

W praktyce pasażerowie po wejściu na pokład muszą wpisać miejsce docelowe na panelu kokpitu i na tym się kończy ich zadanie. Używając technologii bezprzewodowej 5G, statek powietrzny ma wykonać samodzielny lot do celu i w międzyczasie separować się od innych konstrukcji i przeszkód naziemnych. Ehang 216 będzie wyposażony w dwa systemy nawigacyjne, z których każdy będzie w stanie przejąć kontrolę nad drugim w przypadku jego awarii. Cena modelu 216 została skalkulowana na poziomie ok. 350 tys. dolarów, a według oświadczeń producenta, otrzymał on już tysiące zamówień, w większości z Chin.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus