Przejdź do treści
Statuetki im. Dedala: nr 27 dla Rudolfa Kopernoka i nr 28 dla Herberta Majnusza (fot. Leszek Mańkowski)
Źródło artykułu

Spotkanie Miłośników Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR

W dniach 26 – 29 września 2019 r. w GSS Żar odbyło się doroczne spotkanie jej miłośników. Poniżej zamieszczamy relację Leszka Mańkowskiego z tego spotkania.

Wśród miłośników Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR znajdują się osoby, które już w 1945 roku, czyli tuż po reaktywacji działalności lotniczej ukończyli w niej szkolenie szybowcowe. Na spotkanie przybyło około 50 koleżanek i kolegów seniorów lotnictwa oraz – wielu przypadkach – czynnych lotniczo seniorów.

W czasie spotkania odbyło się szereg prelekcji, które prowadzili między innymi: Edward i Maria Popiołkowie, prezentujący film o latającej rodzinie Olszewskich, Tomasz i Sebastian Kawowie, Tadeusz Wala i inni.

W sobotę, w godzinach porannych odwiedzono groby zasłużonych Żarowców.

O godzinie 11-tej państwo Ludwik i Marta Łapuszkowie zaprezentowali książkę poświęconą historii szkoły szybowcowej w Libiążu pod tytułem „Skrzydła nad Libiążem”. Autorzy w ciekawy sposób przedstawili swoje działanie historyczne, które doprowadziły do odtworzenia historii tej jednej z ponad stu przedwojennych szkół.

W południe rozpoczęło się zebranie Rady Seniorów Lotnictwa, na którym omawiano działalność w minionym roku, oraz zadania do wykonania na rok przyszły. O 17-tej wzięliśmy udział w uroczystości odsłonięcia medalionu poświęconego uczestnikowi pierwszego kursu szkoleniowego w 1945 roku, panu Jackowi Figwerowi. Jacek Figwer jest najstarszym, żyjącym pilotem wyszkolonym na Żarze, ale też i najbardziej pilnym uczestnikiem dorocznych spotkań. A przyjeżdża na nie z USA. Po krótkiej prezentacji dokonanej przez dyrektora GSS Żar – Wojciecha Kosa, pan Jacek opowiedział o swojej lotniczej – i nie tylko – historii. Medalion poświęcił obecny na uroczystości o. Dominik Orczykowski.


Jacek Figwer

O godzinie 18-tej rozpoczęła się gala wręczenia najwyższego wyróżnienia Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego – Statuetki im. Dedala. Wyróżnienie to za 2019 roku otrzymali wybitni piloci i instruktorzy: Rudolf Kopernok z Rybnika – statuetka numer 27, i Herbert Majnusz z Wrocławia – statuetka nr 28.


Herbert Majnusz dziękuje za wyróżnienie Statuetką im. Dedala

Te piękne wyróżnienia są nadawane przez Radę Seniorów Lotnictwa AP zasłużonym instruktorom lotniczym. Pomysłodawcą i wykonawcą pierwszych statuetek jest Mieczysław Kozdra. Przewodniczącym kapituły jest prezes RSL  AP a sekretarzem – niezawodny Stanisław Błasiak, bez którego cała logistyka nawania wyróżnienia by zapewne leżała. Wyróżniono również za ogrom pracy społecznej polegającej na dokumentowaniu lotniczych uroczystości i wydarzeń Andrzeja Szymczaka z WKSL. Dzięki Jego benedyktyńskiej wprost pracy i cierpliwości, posiadamy wspaniałą dokumentację Uroczystości i wydarzeń z ostatnich kilku lat. W tym roku również kolega Andrzej wręczył kilkudziesięciu uczestnikom spotkania okolicznościowe, indywidualne albumy. Andrzej Szymczak został wyróżniony okolicznością statuetką przez prezesa Poznańskiego KSL – Barbarę Grześkowiak-Bocian. Koleżanka Barbara wręczyła kilkunastu koleżankom i kolegom okolicznościowe znaczki wybite z okazji  jubileuszu 100 lecia Aeroklubu Polskiego w Poznaniu. Po chwilach wzruszeń spowodowanych wyróżnieniami podano smaczną kolację. Prezes RSL AP wzniósł toast za pomyślność koleżanek i kolegów – współtwórców pięknej historii Szkoły. Biesiadowano do późnych godzin. Spotkanie zakończyło się w niedzielę po odprawieniu mszy przez o. Dominika Orczykowskiego. Wszystkim uczestnikom życzymy dużo zdrowia i dziękując za przybycie zapraszamy jednocześnie  na kolejne, już w 2020 roku.

Więcej zdjęć ze spotkania Miłośników Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR na stronie www.rslap.org

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony