Udane loty wrocławskich studentów na zawodach w USA

Samoloty i trofea studetów Politechniki Wrocławskiej – SAE Aero Design East 2019 (fot. JetStream)

Pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe – zdobyli studenci Politechniki Wrocławskiej na zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design East 2019, które odbyły się w ubiegły weekend na lotnisku Fort Worth w Teksasie. W rywalizacji udział wzięło ponad 80 drużyn z całego świata.

Turnieje SAE Aero Design są organizowane od 30 lat. Zadaniem uczestników jest samodzielne skonstruowanie bezzałogowych samolotów spełniających określone normy regulaminowe. Maszyny mają podnieść jak największy ciężar, a jednocześnie same ważyć jak najmniej.

Nasi studenci z zespołu JetStream ze swoimi samolotami rywalizowali w klasach Advanced oraz Mikro. Przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 3,65 m i 1 m.

W tym roku zadaniem w klasie Advanced była misja symulująca kolonizację Marsa. Jej pierwsza część polegała na wzniesieniu się na wysokość ok. 30 m i zrzuceniu do celu habitatów w postaci kilkudziesięciu piankowych piłek futbolowych oraz kilkunastu półlitrowych butelek z wodą. W kolejnym etapie celem było zrzucenie trzech w pełni autonomicznych szybowców podczepionych po samolot-matkę.

Z kolei w kategorii Micro zadanie polegało na przeniesieniu jak największego ciężaru w jak najlżejszym samolocie oraz złożeniu maszyny w jak najkrótszym czasie.

Nie było łatwo. Walkę rozpoczęliśmy w piątek, a na początku nasza drużyna musiała przejść inspekcje techniczne, prezentacje samolotów oraz w przypadku klasy Micro, składanie samolotu na czas. W sobotę rano rozpoczęliśmy loty. Niestety w tym dniu pogoda pokazała swoje ostre oblicze. Poranna burza oraz bardzo silny boczny wiatr sprawiły, że wiele drużyn spotkało się zbyt szybko z Ziemią. My również mieliśmy problemy z stabilnym lotem, jedna dzięki ogromnym umiejętnościom naszego pilota wszystkie loty w klasie Advence zostały zaliczone. W klasie Micro trzy z czterech lotów udane – mówił Rafał Kowalczyk z zespołu JetStream.

Na szczęście drugiego dnia zawodów warunki były już dużo lepsze. Lekki wiatr, równoległy do kierunku pasa, umożliwił stabilne loty. – W klasie Micro oba loty zaliczyliśmy z maksymalnym obciążeniem. W klasie Advanced, w dwóch lotach wykonaliśmy zrzut wszystkich habitatów oraz wód idealnie do celu. Szybowce przysporzyły nam problemów, ponieważ w pierwszym locie zderzyły się ze sobą. W przerwie między lotami nasi elektronicy przeprogramowali misję sprawiając, że w ostatniej rundzie szybowiec wylądował w obszarze wyznaczonym przez organizatora – relacjonował Rafał Kowalczyk.


(fot. JetStream)

Ostatecznie wrocławscy studenci spisali się znakomicie zdobywając w klasie Advanced II miejsce w klasyfikacji generalnej oraz II miejsce za loty. W klasie Micro wywalczyli III miejsce w klasyfikacji generalnej, III miejsce za raport techniczny oraz III miejsce za udane loty i stosunek masy lotu do masy ciężaru ładunku.

Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 r. także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku dwadzieścia pięć medali.

Źródło: Politechnika Wrocławska
comments powered by Disqus