Nowa moneta kolekcjonerska NBP: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

Nowa moneta kolekcjonerska NBP: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego (fot. Narodowy Bank Polski)

12 grudnia 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego.

Gdy po zakończeniu I wojny światowej w 1918 r., po 123 latach rozbiorów odradzało się niepodległe państwo polskie, a wraz z nim jego siły zbrojne, zaczęto także tworzyć polskie lotnictwo wojskowe. (...) Od pierwszych dni swego istnienia polskie lotnictwo włączyło się w walkę o utrzymanie odzyskanej niepodległości. (…) Polscy lotnicy zapisali chlubne karty w historii II wojny światowej. Walczyli nad Francją, Wielką Brytanią, w bitwie o Atlantyk, nad Afryką i w bombowej ofensywie nad Niemcami aż do zakończenia wojny w maju 1945 r. (...) Po upadku systemu komunistycznego i demokratycznych przemianach lat 1989−1991 lotnictwo wojskowe Rzeczypospolitej Polskiej, będącej od 1999 r. członkiem NATO, przechodzi obecnie proces modernizacji. Jest wyposażane w nowoczesny sprzęt latający – pisze w folderze emisyjnym Wojciech Krajewski, konsultant merytoryczny Muzeum Wojska Polskiego.

Rewers monety nawiązuje do początków polskiego lotnictwa wojskowego. Pokazano na nim sylwetkę samolotu myśliwskiego Fokker E.V (D.VIII), na jakim latali polscy piloci. Samolot ma na skrzydłach duże biało-czerwone szachownice – znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego przyjęty w 1918 r. Nad nim umieszczono zaprojektowaną przez prof. Władysława Gruberskiego i wprowadzoną w 1919 r. odznakę pilota wojskowego, tzw. gapę, przedstawiającą orła z rozpostartymi w locie skrzydłami, trzymającego w dziobie wieniec laurowy. Całość umieszczona jest na tle widocznej z lotu ptaka siatki pól.

Na awersie monety, nawiązującym do współczesnego polskiego lotnictwa wojskowego, przedstawiono sylwetki dwóch samolotów F-16 w locie.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 15 000 sztuk, jej cena wynosi 120 zł brutto. Więcej informacji o możliwości nabycia monety na stronie www.nbp.pl

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna emisja zaplanowana jest na 18 grudnia 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu złotą monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki o nominale 100 zł „Powrót złota do Polski”.


Ekspozycja pt. „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” (fot. Narodowy Bank Polski)

Od dnia wprowadzenia do obiegu srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego, w holu warszawskiego oddziału okręgowego NBP, można oglądać wystawę towarzyszącą emisji tej srebrnej monety.

Ekspozycja pt. „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i w ujęciu chronologicznym – od Fokkera E.V do F-16 – przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne.

Jak informuje dęblińskie muzeum "na ekspozycji zaprezentowane będą elementy wyposażenia lotniczego- czapki, gogle, mapniki, nakolanniki, odznaczenia, a także ponad 40 modeli statków powietrznych w różnych skalach:  szybowce (m.in. SZD-25 Lis, IS-1 Sęp, SZD-Bocian), śmigłowce (m.in. Mi-4, Mi-2, Mi-24) i samoloty, m.in. TS-11 Iskra, Lim-5, Jak-11, Fokker E-V, Havilland Mosquito, Spitfire Mk, Mig-21, Mig-29 i F-16".

Wystawę można oglądać do 17 stycznia 2020 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–19.00 w holu Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie, plac Powstańców Warszawy 4.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: Narodowy Bank Polski
comments powered by Disqus