Koniec fazy testów powietrznej taksówki Lilium Jet

Lilium Jet, fot. Lilium.com

22 października, monachijska firma Lilium poinformowała o zakończeniu pierwszej fazy testów w locie całkowicie elektrycznego samolotu Lilium Jet, co miało miejsce sześć miesięcy od rozpoczęcia prób.

Lilium Jet, pierwszy na świecie pięciomiejscowy, całkowicie elektryczny, samolot pionowego startu i lądowania, został zaprezentowany w maju 2019 r. i od tego czasu był testowany na lotnisku w południowych Niemczech. Konstrukcja będzie mogła wykonywać loty długotrwałości do godziny (na jednym ładowaniu) z prędkościami dochodzącymi do 300 km/h.

Opublikowane nagranie pokazuje jak statek powietrzny przechodzi z lotu pionowego do  poziomego. Ten charakterystyczny manewr, po raz pierwszy wykonany zaledwie kilka tygodni po oblocie konstrukcji, był jednym z największych wyzwań projektu.


Z zasięgiem wynoszącym 300 km Lilium Jet będzie w stanie wykonać znacznie dłuższe loty niż zdecydowana większość konkurencyjnych modeli. Producent przewiduje, że usługi komercyjne realizowane Lilium Jet będą dostępne już w 2025 r. 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus