Lotnicze świętowanie Aeroklubu Polskiego na Podkarpaciu za nami

Biało-Czerwone Iskry podczas Centralnych Pokazów Lotniczych w Jasionce (fot. Michał Mielniczuk/podkarpackie.pl)

Największe gwiazdy lotniczej akrobatyki, lotnictwa cywilnego i wojskowego znów gościły na Podkarpaciu, dając niezapomniany pokaz na 100-lecie Aeroklubu Polskiego. Centralne Pokazy Lotnicze zgromadziły tysiące miłośników lotnictwa, z podziwem spoglądających w niebo na kunsztowne popisy czołówki polskiej i europejskiej akrobatyki lotniczej.

Niekwestionowanymi gwiazdami byli piloci z grupy Biało-Czerwone Iskry, niesamowicie na niebie prezentował się amerykański F-16. O zawrót głowy przyprawiał publiczność Jurgis Kairys, na zmianę z Arturem Kielakiem, Maciejem Pospieszyńskim i Łukaszem Czepielą. Precyzją zachwycali lotnicy z grupy Cellfast i Firebirds. Nie brakowało historycznych maszyn, a wisienką na torcie okazał się występ podniebnych „pirotechników” Tim Dews’a i Toma Dews’a.

Na ziemi pokazy podziwiał wicemarszałek województwa Piotr Pilch z rodziną. Natomiast w otwarciu imprezy uczestniczył członek zarządu regionu Satnisław Kruczek. W rozmowie z dziennikarzami, Piotr Pilch podkreślał związki regionu z lotnictwem.

To jest niezwykłe widowisko. Jestem szczęśliwy, że Aeroklub Polski na organizację Centralnych Pokazów Lotniczych wybrał nasz region. Muszę jednak zauważyć, że związki Podkarpacia z lotnictwem mają solidne podstawy i długą historię. Tu zlokalizowane jest 90% procent przemysłu lotniczego. To m.in. w zakładach w Mielcu i w Rzeszowie powstawały i wciąż powstają najważniejsze konstrukcje lotnicze wojskowe i cywilne. Na Politechnice Rzeszowskiej kształcą się piloci i konstruktorzy. O związkach naszego regionu z lotnictwem można mówić godzinami, nic dziwnego, że podkarpacka publiczność wyczekuje imprez tego typu. Najlepszym dowodem jest frekwencja na organizowanych przez urząd marszałkowski od kilku lat Podkarpackich Pokazach Lotniczych – mówił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Piotr Pilch.

Chwilę przed pokazami lotniczymi w Jasionce nadano imię Lotników powstałemu tam rondu oraz odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą polskich pilotów, którzy w latach 1977 - 2006 zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Europy. Odsłonięty został także samolot - pomnik Wilga. Zarząd województwa reprezentował członek zarządu Stanisław Kruczek.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, władz województwa oraz miasta Rzeszowa. Obecni byli także piloci oraz rodziny nieżyjących już medalistów.

Imię Lotników otrzymało rondo prowadzące do lotniska w Jasionce, które powstało w ramach przebudowy dróg. Powstało ono w miejscu, gdzie od lat 40-tych XX w. stał hangar Aeroklubu Rzeszowskiego. Rondo ma upamiętniać wszystkich polskich pilotów, skoczków, ale także mechaników oraz instruktorów. Atrakcją otwarcia był pokaz skoczków spadochronowych.

Odsłonięto również samolot – pomnik Wilga, który przez pół wieku był głównym statkiem powietrznym polskich aeroklubów. Konstrukcja ta przez 30 lat używana była przez samolotową reprezentację Polski, która z każdych zawodów przywoziła medale.

Trzecim ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich pilotów, którzy w latach 1977 – 2006 na samolocie PZL-104 Wilga zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Mistrzów Europy. Wziął w niej udział Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa.

Więcej zdjęć z Centralnych Pokazów Lotniczych w Jasionce na stronie www.podkarpackie.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
comments powered by Disqus