Międzynarodowy Puchar Polski w Lotach Balonami na Ogrzane Powietrze rozegrany

Międzynarodowy Puchar Polski w Lotach Balonami na Ogrzane Powietrze w gminie Janów i Olsztyn (fot. janow.pl)

Niebo nad Gminą Janów i Olsztyn prezentowało w dniach 18-21 lipca 2019 r. niesamowite widowisko lotów 18 balonów na ogrzane powietrze. Gmina Janów już po raz trzeci była organizatorem Jurajskich Zawodów Balonowych. Po raz pierwszy balony zagościły nad Złotym Potokiem 21 lat temu, oznajmiając rozpoczęcie Ogólnopolskich Zawodów Balonowych.

W poprzednim roku wznowiliśmy sportową rywalizację organizując Mistrzostwa Polski. Tegoroczne Zawody pod nazwą Międzynarodowy Puchar Polski w Lotach Balonami na Ogrzane Powietrze organizowane wspólnie z Gminą Olsztyn oraz Aeroklubem Śląskim wzbudziły nie lada sensację. Szczególnie spektakularny okazał się start i pokaz świecenia balonów na złotopotockich Błoniach – mówią organizatorzy.

Wydarzeniu towarzyszył Pokaz Magii Światła i Dźwięku zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie. Całość Tworzyła niezwykłe widowisko balonów przeplatanych laserami i wspaniałą muzyką.

To wyjątkowe wydarzenie nie było by możliwe gdyby nie wsparcie ze środków Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Krakowskiego Banku Spółdzielczego, Starostwa Częstochowskiego, Firmy Euroglas, Firmy Mercedes, Firmy Callida, Firmy Semex oraz sponsorów z gminy Janów: Firmy Kabex, Pstrągarni w Złotym Potoku i Hotelu Kmicic. – Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji zawodów sportowych i za możliwość podziwiania tak wspaniałego widowiska – dodają organizatorzy.


(fot. janow.pl)

Zawody były niezwykle emocjonujące zarówno dla zawodników jak i dla obserwatorów. Swoją obecnością zaszczycili imprezę niezwykle ważni goście m.in. Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Posłanka Lidia Burzyńska, Wicemarszałek Izabela Domogała, Wicemarszałek Wojciech Kałuża, Radny Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk, Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Wojciech Dziąbek, Radni Powiatu Częstochowskiego; Monika Kosielak i Adam Markowski, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Małgorzata Majer, Wójtowie i Burmistrzowie sąsiednich Gmin i Miast, a także licznie przybyli turyści i mieszkańcy.

W sobotnią noc Wójt Gminy Janów Edward Moskalik oraz Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski na uroczystej Gali kończącej zawody sportowe o zasięgu międzynarodowym podziękowali Dyrektorom Zawodów – Ihorowi Lobashov z Ukrainy i Deividasowi Pinkeviciusowi z Litwy, sędziom, meteorologom, zawodnikom, sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację zawodów.


(fot. janow.pl)

Emocjom nie było końca – począwszy od nieodbytych lotów, powodem których była zła pogoda, aż po emocje towarzyszące ogłoszeniu wyników III Jurajskich Zawodów Balonowych. Spośród 15 startujących drużyn na podium stanęli:
I Miejsce – Pilot FILUS Tomasz z ekipą – Polska
II Miejsce – Pilot RĘKAS Mateusz z ekipą – Polska
III Miejsce – Pilot KERDOKAS Vytas z ekipą – Litwa

Informację przygotowała: Agnieszka Kuta-Janikowska

Źródło: Gmina Janów
comments powered by Disqus