Załoga LPR z Sokołowa Podlaskiego w nowej siedzibie

Nowa baza LPR w Sokołowie Podlaskim (fot. Maciej Tomaszewski/FB)

W poniedziałek (7 października) w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji rozpoczęcia dyżurów w nowo wybudowanej bazie. Przeprowadzka znacznie poprawi komfort pracy, a także przyczyni się do jeszcze efektywniejszego realizowania misji, jaką jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności.

Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjęło wielu znamienitych gości. Oficjalne przemówienia wygłosili wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Orzełowska oraz dyrektor LPR Robert Gałązkowski. Poświęcenia bazy dokonał ksiądz Henryk Kalinowski z Parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.

Baza HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Sokołowie Podlaskim funkcjonuje od niemal 3 lat. Do tej pory dyżur pełniony był w tymczasowym kontenerze, a śmigłowiec przechowywano w hangarze namiotowym. Teraz załoga ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym mieszczą się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której wyhangarowuje się śmigłowiec bez użycia ciągnika.

Budowa bazy i przyległej infrastruktury trwała ponad rok. Jej koszt to ponad 8,6 mln złotych. Inwestycję sfinansowano ze środków Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Baza w Sokołowie Podlaskim jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce (trzecią na Mazowszu, pozostałe to Warszawa i Płock), rocznie realizuje ponad 400 misji. Skład załogi to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz oraz lekarz. Śmigłowce najczęściej są dysponowane do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

Więcej zdjęć z uroczystego rozpoczęcia dyżurów w nowo wybudowanej bazie można zobaczyć na stronie www.lpr.com.pl oraz na profilu facebookowym Śmigła w akcji.

Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
comments powered by Disqus