KLM współtworzy pierwszą europejską fabrykę zrównoważonego paliwa lotniczego

Samolot KLM - lot na biopaliwie (fot. klmtakescare.com)

Innowacyjne przedsięwzięcie, które pozwoli liniom zmniejszyć emisję CO2 o 270 tysięcy ton rocznie.

KLM wspólnie z dwoma firmami z sektora paliwowo-energetycznego – SkyNRG i SHV zadecydowały o budowie pierwszej w Europie fabryki, która będzie produkować zrównoważone paliwo lotnicze. Fabryka powstanie w Delfzijl (Holandia) w 2022 roku i jako pierwszy tego rodzaju obiekt w Europie, będzie produkować na dużą skalę – specjalne, przyjazne dla środowiska biopaliwo z odpadów pochodzących z okolicznych firm – zgodnie z koncepcją gospodarki okrężnej. Koncern SkyNRG jest inicjatorem projektu, KLM i SHV będą współpracować w tym przedsięwzięciu, a w przyszłości staną się głównymi odbiorcami produktów fabryki.

KLM zobowiązał się, że przez najbliższe 10 lat od startu produkcji będzie kupował po 75 tysięcy ton zrównoważonego paliwa lotniczego rocznie, dzięki czemu obniży emisję CO2 o 200 tysięcy ton rocznie. To pierwsza linia lotnicza na świecie, która zdecydowała o inwestycji i wykorzystaniu biopaliwa na taką skalę. Budowa tego obiektu jest konkretnym krokiem w kierunku spełnienia ambicji KLM w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przedsięwzięcie ma się także przyczynić do realizacji szerszej strategii wyznaczonej przez branżę transportową pod nazwą „Inteligentny i zrównoważony”.

Zakład produkcyjny będzie specjalizował się w produkcji wspomnianej SAF (sustainable aviation fuel = zrównoważone paliwo lotnicze), bioLPG i benzyny ciężkiej, wykorzystując jako surowiec odpady (jak m.in. oleje odpadowe) pochodzące z głównie z lokalnych zakładów przemysłowych. Będzie to pierwsza tego typu produkcja na świecie. Zrównoważone paliwo lotnicze to podstawowe rozwiązanie dla przemysłu lotniczego, które wraz z inwestycją w nowoczesną flotę i zwiększeniem wydajności operacyjnej, pozwoli w krótkim czasie ograniczyć emisję CO2.

Cały artykuł czytaj na stronie www.prtl.pl

Źródło: Prtl.pl
comments powered by Disqus