Alex Lorenz zdobywcą 1 miejsca w "Champion OLC 2019 (Poland)”

Powrót z trasy na koniec dnia Jantarem 2b "KS" na lotnisko w Lubinie (fot. Darek Deptuła)

Z początkiem października, jak co roku, została zamknięta klasyfikacja przelotów szybowcowych na rok 2019 prowadzona przez The Online Contest (OLC). Konkurs OLC rozgrywany jest od 1999 roku. Więcej na stronie www.onlinecontest.org/olc-3.0/segelflugszene/index.html

Alex Lorenz od roku 2010, kiedy to zajął II miejsce w Krajowych Zawodach Szybowcowych w Stalowej Woli, już nie startuje w zawodach z powodu braku czasu. Mając do dyspozycji szybowiec klasy otwartej "Jantar 2b" sukcesywnie od paru lat zaczął stawiać na długie weekendowe latanie na przeloty. W poprzednim roku przyniosło mu to 2 miejsce w klasyfikacji „Champion OLC 2018 (Poland)”, w której punkty są przyznawane za 6 najdłuższych przelotów wykonanych z terenu Polski. Pisał wtedy że polski stary poczciwy "Jantar 2b" mimo że odstaje parametrami lotu od najnowszych konstrukcji szybowcowych ma w sobie duży potencjał do latania długich przelotów.

Wszystkie 6 lotów które dały Alexowi zwycięstwo w "Champion OLC 2019 (Poland)” wykonał z lotniska w Lubinie startując pięć razy na prywatnym Jantarze KS i gdy on trafił na przegląd wykonał swój najdłuższy w życiu przelot 924km na Jantarze ZT należącym do Aeroklubu Zagłębia Miedziowego.

Znamienne jest, że aż 4 loty zostały wykonane podczas Wiosennego Obozu Przelotowego, który w roku 2020 będzie miał swoja 10 jubileuszową edycję na lotnisku w Lubinie. To właśnie w trakcie obozu w roku 2018 Alex zrobił swoje pierwsze deklarowane 760km po trójkącie, a w tym roku powtórzył wynik 760km lecąc po zadeklarowanym wieloboku. Pokazuje to dobitnie jak dobrze położone jest termicznie lotnisko w Lubinie i jak sprawna jest organizacja obozów z dobrze prognozowanymi obszarami najlepszej termiki po których są wykładane trasy przelotów.

W klasyfikacji lotnisk w Polsce, z których wykonywane są przeloty szybowcowe lotnisko w Lubinie uplasowało się na 2 miejscu na 45 lotnisk sklasyfikowanych.

W klasyfikacji Najlepszy Lot OLC 2019(Poland) próba przelotu 1000km Alexa zakończona polem na 924km została sklasyfikowana na 3 miejscu.

W statystykach za rok 2019 Alex został uplasowany na 2 miejscu z 13 297 km pokonanymi w 37 lotach.

W klasyfikacji OLC jeszcze wyświetla mi się przynależność do Aeroklubu Wrocławskiego, przy próbie przepisania przynależności do Aeroklubu Zagłębia Miedziowego ujawnił się błąd w systemie nad rozwiązaniem którego pracują administratorzy OLC – mówi Alex Lorenz.

Tak więc w najnowszym sezonie 2020 kilometry przeleciane przeze mnie powinny być już klasyfikowane dla AZM-u, w którym z przyjemnością latam od wielu lat i szczerze polecam atmosferę i podejście do latania jakie u nas panuje. Tak u nas, ponieważ od ponad roku jestem członkiem Aeroklubu Zagłębia Miedziowego i staram się jak mogę wspierać klub, który wspiera swoich członków i zapewnia im dobre warunki do latania szybowcowego. Aeroklub Wrocławski wspominam z sentymentem tam stawiałem swoje pierwsze lotnicze kroki... – dodaje.

Źródło: Alex Lorenz
comments powered by Disqus