Matt Hall mistrzem świata Red Bull Air Race 2019 (fot. Red Bull Air Race)

Matt Hall mistrzem świata Red Bull Air Race 2019

W miniuony weekend, w dniach 7-8 września, w Chibie w Japonii odbył się ostatni przystanek Red Bull Air Race.

Po czterech sezonach na podium w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, australijski as lotnictwa Matt Hall po raz pierwszy stanął na jego najwyższym stopniu. W emocjonującym finale sezonu, w wyścigu przesuniętym z powodu zbliżającego się tajfunu, triumfował faworyt japońskiej publiczności Yoshi Muroya.

Niedzielną rywalizację pilotów walczących o puchar w klasie Challenger, również z powodu pogody, odwołano. Wyniki ostatniej rundy ustalono na podstawie kwalifikacji, w których Łukasz Czepiela zajął 4. miejsce. Nie miało to wpływu na wynik na koniec sezonu, ponieważ w tym roku nie rozegrano dostatecznej liczby wyścigów, aby wyłonić nowego mistrza. Już wcześniej było wiadomo, że Polak zachowa tytuł wywalczony w 2018 roku.

Przystanek w Chibie był ukoronowaniem ponad 15-letniej historii Red Bull Air Race, podczas której 12 razy rozegrano mistrzostwa świata obejmujące w sumie 94 wyścigowe weekendy. Podczas ostatniego nad zatoką przewinęło się 98000 widzów - w większości fanów Yoshiego Muroyi. Japończyk zwyciężył i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Czech Martin Šonka (znany polskim fanom również z przelotu pod warszawskimi mostami z Łukaszem Czepielą).