Pierwsza kobieta pilot śmigłowców w Jordanii szkoli się na UH-60 Black Hawk

Aya Basheer Ibrahim Al Sourany, pilot śmigłowca w Jordanii, fot. arabianaerospace

Aya Basheer Ibrahim Al Sourany, pierwsza kobieta pilot śmigłowca w Jordanii, odbyła w ostatnim czasie szkolenie na śmigłowcu UH-60 Black Hawk w Centrum Szkolenia Gwardii Narodowej Fort Indiantown Gap (FTIG) w USA. Kobieta należy do dużej grupy lotników Royal Jordanian Air Force (RJAF), którzy w ciągu ostatnich 25 lat przeszkolili się na UH-1 Huey oraz właśnie UH-60 Black Hawk.

Kadet Al Sourany, która uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii systemów komputerowych, wstąpiła w szeregi RJAF i ukończyła podstawowe szkolenie w Jordanii w październiku 2016 r. Następnie ukończyła kurs wstępnego szkolenia US Army w Fort Rucker w Alabamie, a w 2018 r. studia uzyskując uprawnienia do pilotowania wojskowych OH-58 Kiowa i UH-60 BlackHawk.

Kadetka jest również absolwentką zaawansowanego szkolenia taktycznego RJAF, dzięki czemu może latać najnowszym wariantem Black Hawk UH-60M. Te śmigłowce są obecnie użytkowane przez RJAF i tworzą grupę szybkiego reagowania Special Operations Command (SOCOM). Została ona połączona z Królewską Brygadą Lotniczą księcia Hashima Bin Abdullaha w bazie King Abdullah II. Jednostka jest wyposażona w 12 egzemplarzy UH-60M.

Źródło: arabianaerospace.aero
comments powered by Disqus