Nowoczesny detektor burzowy w Polsce, na lotnisku EPPT

Lotnisko Piotrków Trybunalski (EPPT) (fot. azp.com.pl)

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej rozwija się. Właśnie poinformował, że na lotnisku Piotrków Trybunalski (EPPT) znajduje się nowoczesny detektor burzowy. To system, który doskonale wykrywa i rejestruje każde uderzenie pioruna w Polsce.

Lotnisko położone jest na poludniowym skraju Piotrkowa Trybunalskiego, pomiędzy torami kolejowymi a wylotem drogi na Radomsko. Dysponujemy 950 metrowym pasem asfaltowym szerokości 18 metrów wraz z drogą kołowania i oświetleniem nawigacyjnym.

W lotnictwie podstawową rolę odgrywają informacje meteorologiczne w czasie rzeczywistym. Szczegółowe dane dotyczące wyładowań atmosferycznych dostarczają informacji o obszarach o największej konwekcji w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przyszłościowa praca z danymi dotyczącymi błyskawic pozwala na bardziej precyzyjną koordynację tras lotu i optymalizację postojów na lotniskach oraz ostrzeganie o zbliżających się burzach.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Niemiecką firmą Nowcast, która opracowała technologię umożliwiającą precyzyjne wykrywanie uderzeń pioruna, na lotnisku w Piotrkowie zainstalowano detektor burzowy. System wykrywania piorunów jest z zainstalowany na całym świecie pod marką LINET (Lightning Detection Network).

Podobnie jak w przypadku służb meteorologicznych, dane meteorologiczne mają duże znaczenie dla krajowych firm żeglugi powietrznej. Obejmuje to również informacje o błyskawicach. Dane te są głównie zintegrowane z oprogramowaniem do centralnej wizualizacji i wyświetlane są wraz z innymi danymi meteorologicznymi. Informacje o błyskawicach umożliwiają kontrolerowi ruchu lotniczego lepszą ocenę warunków pogodowych. Funkcje śledzenia komórek (wykrywanie komórek sztormowych) i Nowcasting (wyjątkowo krótkoterminowe prognozowanie) znacznie ułatwiają planowanie ruchu lotniczego.

Link do Nowcast: www.nowcast.de

Źródło: Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
comments powered by Disqus