PAŻP wprowadza infromację o lotach dronow w AIP ENR 2.5.

Dron (fot. Ben Stansall-AFP-Getty Images)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadza system umożliwiający elektroniczną koordynację lotów bezzałogowych statków powietrznych i cyfrowe zarządzanie wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. To co istotne dla pilotów GA, będzie możliwość rejestracji lotów (np. paralotniowych, szybowcowych, lądowisk o dużym natężeniu ruchu GA), w taki sposób, aby operatorzy dronów mieli ich świadomość. Docelowo (pewnie na przestrzeni najbliższych dwóch-trzech lat), wprowadzone w ten sposób informacje będą automatycznie przekierowywane do systemów operacyjnych dronów.

Nowością jest, że od grudniowego AIRACa w ENR 2.5 pojawiają się ostrzeżenia nawigacyjne o miejscach w których często wykonywane są loty bezzałogowych statków powietrznych poza zasięgiem wzroku BVLOS (Beyond Visual Line of Sight).

Takie loty już się odbywają w FIR EPWW, w niewydzielonych przestrzeniach powietrznych a o ich obecności dowiadujemy się zwykle z Naviation Warning publikowanych NOTAMami. Informacyjnie i w uproszczeniu loty BVLOS, wymagają od operatora specjalnego dopuszczenia wydanego przez ULC popartego analizą ryzyka, specjalnego wyposażenia drona, a same loty które bezwzględnie mają dawać pierwszeństwo ruchu załogowego, odbywają się nie wyżej niż 120m AGL.

 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus