Przejdź do treści
Źródło artykułu

Politechnika Warszawska kupiła od powiatu przasnyskie lotnisko

Umowy na sprzedaż Politechnice Warszawskiej działek w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie podpisane. Uczelnia może bez przeszkód realizować na lądowisku projekt poligonu doświadczalno – wdrożeniowego. 31 stycznia 2019 r. Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Wicestarosta Waldemar Trochiumiuk oraz przedstawiciele Politechniki Warszawskiej z Rektorem prof. Jan Szmidtem na czele, podpisali akty notarialne dotyczące sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na terenie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie k. Przasnysza na rzecz Politechniki.

Transakcja dotyczyła działek o nr 203/5 o pow. 3,8000 ha, 203/35 o pow. 0,5052 ha oraz 203/26 o pow. 72,3287 ha sprzedanych za łączną kwotę 2 588 983,95 zł. – Powiat przasnyski zdecydował się udzielić Politechnice specjalnej bonifikaty w wysokości 78 % wartości nieruchomości. Bonifikata ta stanowić będzie wkład powiatu w realizację projektu poligonu doświadczalno – wdrożeniowego, który ma szansę stać się kołem zamachowym dla rozwoju strefy gospodarczej i całego powiatu, dlatego też Rada i Zarząd zdecydowały się wesprzeć Politechnikę i udzielić specjalnego rabatu na sprzedaż działek – powiedział Krzysztof Bieńkowski.

W trosce o przyszłość tego terenu, Powiat zagwarantował sobie również prawo do pierwokupu sprzedanych działek, w przypadku, gdyby Politechnika zdecydowała się je odsprzedać stronie trzeciej, po zwaloryzowanej cenie dzisiejszej transakcji.

W oparciu o zakupione tereny, władze uczelni planują wybudowanie zaplecza laboratoryjno – warsztatowego, gdzie będą prowadzone badania z dziedziny lekkiego lotnictwa, bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) do celów wsparcia m.in. rolnictwa, leśnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych czy monitorowania przestrzeni powietrznej.

Projekt umożliwi w przyszłości rozwój przasnyskiego lądowiska, a być może przy wsparciu kolejnych środków unijnych przekształcenie go w lotnisko użytku publicznego wraz z betonowym pasem startowym i zapleczem. Możliwe będą także kursów na pilota i mechanika lotniczego. Władze powiatu liczą też na zaangażowanie na terenie powiatu światowych koncernów przemysłowych i badawczo-rozwojowych, współpracujących już z Politechniką.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony