Ile zarabiają piloci?

Zarobki pilotów

W listopadzie poprosiliśmy pilotów zawodowych i liniowych o wypełnienie anonimowej ankiety, dotyczącej uposażenia w sektorze lotniczym. Otrzymaliśmy 300 głosów, z czego zakwalifikowaliśmy do statystyk 273. Odrzuciliśmy skrajne przypadki w każdej z dziedzin, oraz liczby które wydawały się niewiarygodne i które mogłyby negatywnie wpłynąć obraz analizy. 

Dla wielu osób marzących o zawodzie pilota może to być pomocna wskazówka, która rozwiąże dylemat, czy, jak i w który rodzaj lotnictwa inwestować w swoje lotnicze uprawnienia.

Mamy nadzieję, że uzyskane dane są zbliżone do rzeczywistych, choć z przyczyn oczywistych nie jesteśmy w praktyce ich zweryfikować. Prosimy to zestawienie traktować jako orientacyjne. Należy pamiętać, iż dokładna wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach i danym typie statku powietrznego, zależy od szeregu czynników, w tym nalotu, doświadczenia i wielu różnych dodatków. Zestawienie nie uwzględnia diet.

Statystyki podzieliliśmy na kilka grup obejmujących stanowisko, doświadczenie, segment lotnictwa (GA, business, commercial), rodzaj statku powietrznego, popularne typy i MTOW. Ankieta obejmuje zarobki brutto (w PLN), cywilnych i wojskowych, zawodowych i liniowych pilotów oraz instruktorów wykonujących czynności: FO (First Officer), CPT (Captain) z i bez TR (Type Rating).

Wiadomo, że lotnictwo biznesowe to też, a dla niektórych przede wszystkim General Aviation. Jednak, na potrzeby tej statystyki wyłączyliśmy z je lotnictwa ogólnego w formie oddzielnej kategorii.

Ciekawym w zestawieniu wydaje się wysokość uposażenia instruktorów, którzy w liniach lotniczych zwykle są zdecydowanie najlepiej opłacaną grupą zawodową. Z naszych analiz wynika, iż zarabiają mniej niż FO, co może wynikać z dwóch powodów. Po pierwsze zaobserwowaliśmy, że w ankiecie chętniej brali udział relatywnie młodzi stażem piloci. Po drugie pozycja instruktorów uwzględniała również osoby pracujące w ośrodkach szkoleniowych na małych statkach powietrznych, których pensje mogą zdecydowanie odbiegać od tych, oferowanych w liniach lotniczych.

Wszystkie dane zebrane w ankiecie zostały skasowane z serwera po ich przetworzeniu.

Podsumowując. Ile zarabiają piloci w Polsce możecie sprawdzić na poniższej infografice. Zapraszamy do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach pod artykułem i dziękujemy za Wasz wkład!


Czytaj również:
„Ile zarabiają piloci w Stanach Zjednoczonych?”

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus