Patrycja Pacak – mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej – Ambasadorem Polskiego Sportu

Patrycja Pacak Ambasadorem Polskiego Sportu (fot. kghm.com)

12 października br. poznaliśmy wyniki zorganizowanego przez KGHM S.A. Plebiscytu "Ambasador Polski 2019". Laureatów konkursu ogłoszono podczas zorganizowanej w Warszawie uroczystej gali z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Glińskiego oraz Kapituły konkursu na czele z jej przewodniczącym – Prezesem Zarządu KGHM Marcinem Chludzińskim.

Zwyciężczynią w kategorii „Ambasador Polskiego Sportu” została Patrycja Pacak – mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej. Dokonała tego, czego nigdy dotąd nie zdołała zrobić żadna kobieta. Zdobyła mistrzostwo świata w zdominowanej przez mężczyzn dyscyplinie, wymagającej nie tylko doskonałej techniki, ale też wielkiej odwagi.

Częstochowska Mistrzyni Świata, zdobywając w ogólnej punktacji 7224.64 punktów, zwyciężyła w nieprawdopodobnym stylu prowadząc nieprzerwanie w ogólnej klasyfikacji od drugiej aż do szóstej ostatniej konkurencji. 10. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Akrobacji Advanced zostały rozegrane w dniach 18–27 lipca br. w Deva w Rumunii.

Mistrzyni jest związana z Aeroklubem Częstochowskim od początku lotniczej kariery, którą rozpoczęła w 2010 r. Już rok później zaczęła się uczyć akrobacji. Warto wspomnieć, że jej pierwszą pasją były szachy, w których osiągała sukcesy – była kilkukrotnym mistrzem Częstochowy w tej dyscyplinie.

Lotnictwo jest nie tylko jej pasją, ale także sposobem na życie. Patrycja Pacak jest absolwentką "Lotnictwa i kosmonautyki" na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Obecnie pracuje w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, gdzie specjalizuje się w zagadnieniach związanych z eksploatacją lotniczą, szybowcami i bezzałogowymi statkami powietrznymi.


Patrycja Pacak w szybowcu (fot. aeroklub-czestochowa.org.pl)

Poprzez Plebiscyt „Ambasador Polski” chcemy wyróżnić Polaków, którzy swoim talentem, pasją i codzienną ciężką pracą kreują i wzmacniają wizerunek Polski jako nowoczesnego, szybko rozwijającego się kraju o dużym potencjale, którego obywatele osiągają sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego, naukowego i kulturalnego. Zainteresowanie konkursem przekroczyło nasze oczekiwania. Cieszę się, że internauci nadesłali tyle zgłoszeń. Jako przewodniczący Kapituły chciałbym również podkreślić, że wybór zwycięzców był niezwykle trudny – powiedział Prezes Zarządu KGHM Marcin Chludziński.

Na początku uroczystości głos zabrał Mariusz Rusiecki, doradca Prezydenta RP: – W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który objął to wydarzenie patronatem, składam na ręce organizatorów podziękowania i gratulacje. Opinia danego kraju na arenie międzynarodowej kształtuje się przecież poprzez postawy obywateli tego kraju. Nie byłoby polskiej niepodległości gdyby nie nasi ambasadorzy, którzy na całym świecie zabiegali o polską sprawę – mówił.

Odczytany został również list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. – Nie mam wątpliwości, że wybór, którego dokonała Kapituła był niełatwy. Jestem jednak również przekonany, że tytuł "Ambasadora Polski" przypadł osobom, które nie tylko osiągają niezwykłe sukcesy na polach swojej działalności, ale budują również kapitał wizerunkowy i świadczą o Polsce w najlepszy możliwy sposób. Ambasador to najwyższy rangą przedstawiciel kraju poza jego granicami. Laureaci plebiscytu zasługują na taki tytuł i wyróżnienie – zwracał się do zgromadzonych na Gali Premier.

Zwycięzców plebiscytu wybrała Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli administracji, przedsiębiorców, ludzi nauki, kultury i sportu. Laureatami konkursu zostali również:
• Ambasador Nauki Polskiej – Artur Chmielewski
• Ambasador Kultury Polskiej – Krzysztof Jabłoński
• Ambasador Polski 2019: Nagroda Publiczności – Andrzej Bargiel
• Ambasador Polski 2019 – Nagroda Specjalna Prezesa KGHM dla Lindy i Roberta Ollisów

Więcej informacji na stronie www.kghm.com

Źródło: KGHM
comments powered by Disqus