Pierwszy w historii spacer kobiet w otwartej przestrzeni kosmicznej

Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną (fot. NASA/Twitter)

Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir w piątek wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy kosmiczny spacer zespołu składającego się wyłącznie z kobiet.

Podczas sześciogodzinnej operacji, rozpoczętej o godz. 13:38 czasu polskiego, astronautki mają wymienić zepsuty zasilacz jednej z baterii.

"Jessica i Christina, jesteśmy z was bardzo dumni. Wszystko będzie dobrze" – powiedział przez krótkofalówkę z pokładu ISS astronauta Andrew Morgan, kiedy kobiety opuściły właz.

Koch i Meir miały zainstalować nowe baterie podczas spaceru w przyszłym tygodniu, ale wyjście w przestrzeń kosmiczną przyspieszono ze względu na awarię zasilacza, do której doszło w poprzedni weekend.

NASA planowała przeprowadzić pierwszy w historii spacer w kosmosie zespołu składającego się jedynie z kobiet wiosną, jednak operację przełożono ze względu na brak dwóch kosmicznych skafandrów w odpowiednim rozmiarze.

Zadowolenie z piątkowego spaceru wyraziła m.in. Kathy Sullivan, pierwsza w historii amerykańska astronautka, która odbyła spacer kosmiczny (11 października 1984 r.). "Miejmy nadzieję, że to będzie teraz normą" – powiedziała z kolei Tracy Caldwell Dyson, która trzykrotnie spacerowała w kosmosie.

Był to czwarty spacer w kosmosie Koch, która odbywa 11-miesięczną misję. Ma to być najdłuższa misja kobiety w kosmosie w historii.

Dla Mair był to pierwszy kosmiczny spacer. Została ona 228. osobą na świecie i 15 kobietą, która odbyła spacer kosmiczny.


(fot. NASA)

Pierwszym człowiekiem, który – 18 marca 1965 r. – wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną, był radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow. Leonow zmarł w ubiegły piątek w wieku 85 lat. Kosmiczny spacer Leonowa w czasie lotu statku Woschod 2 trwał zaledwie 12 minut. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 metrów, ubezpieczany liną z kablem telefonicznym.

W następnych latach wychodzenie w kosmos stało się zwykłym zajęciem kosmonautów na orbicie, ale to właśnie eksperyment Leonowa pokazał, że człowiek w specjalnym skafandrze może przebywać w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Kilka tygodni po Leonowie – 3 czerwca 1965 roku – amerykański kosmonauta Edward Whitte wyszedł na 20 minut z kabiny statku Gemini, połączony z nim przewodem tlenowym i wyposażony w silniczek sterujący.

Pierwszą kobietą, która odbyła spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej, była Swietłana Sawicka (25 lipca 1984 r).

Wszyscy, którzy nie mogli w piątek śledzić na żywo wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną astronautkek NASA Christina Koch i Jessica Meir, mogą obejrzeć tę operację w poniższym filmie:

Źródło: PAP
comments powered by Disqus