SpaceX z pierwszym komercyjnym lotem rakiety Falcon Heavy

SpaceX Falcon Heavy, fot. CBS News

Amerykańska firma SpaceX wystrzeliła rakietę Falcon Heavy w jej pierwszy lot komercyjny z satelitą telekomunikacyjnym na pokładzie. Wszystkie silniki wynoszące jednostkę na orbitę zostały odzyskane do ponownego wykorzystania - podała w piątek agencja Reutera.

Falcon Heavy wystartował w czwartek z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Rakieta o wysokości 23 pięter, która w zeszłym roku podczas debiutanckiej misji wyniosła na orbitę samochód Tesla Roadster, tym razem wzbiła się w kosmos z ładunkiem klienta - satelitą telekomunikacyjnym saudyjskiego operatora Arabsat.

Trzy minuty po starcie odłączyły się dwa pomocnicze silniki boczne, które następnie synchronicznie wylądowały na terenie kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station.

Główny silnik powrócił 10 minut po wyniesieniu ładunku w przestrzeń kosmiczną i z powodzeniem wylądował na platformie SpaceX na morzu, ok. 645 km od wybrzeża Florydy. W 2018 roku podczas misji z Roadsterem środkowy silnik nie trafił w oceaniczne lądowisko i zatonął w Atlantyku - przypomniała agencja Reutera.

"Sokoły wylądowały" - napisał założyciel kosmicznego koncernu Elon Musk w wiadomości na Twitterze. Wszystkie trzy silniki zostaną ponownie wykorzystane w starcie z satelitami wojskowymi i naukowymi Wojsk Lotniczych USA na pokładzie, który zaplanowany jest na lato 2019 r.

Ładunek wyniosły nowe rakiety Falcon 9, posiadające certyfikaty do misji wojskowych. Jak wskazała agencja Reutera, jest to ważny szczegół w kontekście toczącego się wyścigu o kontrakty militarne, w którym oprócz SpaceX uczestniczy spółka United Launch Alliance (joint venture firm Boeing i Lockheed Martin) oraz Blue Origin (przedsiębiorstwo właściciela Amazonu Jeffa Bezosa).

Wojska Lotnicze USA w 2018 r. zatwierdziły kontrakt ze SpaceX na start tajnego satelity militarnego o wartości 130 mln dol. W lutym wojskowi rozszerzyli współpracę z firmą o kolejne trzy misje kosmiczne umową na sumę 297 mln dol.

SpaceX i Boeing zdaniem Reutera obecnie ostro rywalizują o uczestnictwo w programie Commercial Crew prowadzonym przez NASA. Inicjatywa ma wysłać kosmonautów na orbitę z terytorium USA pierwszy raz od blisko 10 lat. W marcu SpaceX przeprowadził testy kapsuły Crew Dragon z manekinem na pokładzie, a firma planuje pierwsze testy z ludźmi w lipcu. W sierpniu bezzałogowy lot ma zaś odbyć kapsuła Starliner Boeinga.

SpaceX, a właściwie Space Exploration Technologies, zostało założone w 2002 przez Elona Muska - południowoafrykańskiego biznesmena, który współtworzy także koncern samochodów elektrycznych Tesla. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus