Brązowy medal dla Tomasza Hornika na Szyowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Szeged (fot. Szybowcowa Kadra Narodowa/FB)

Brązowy medal dla Tomasza Hornika na Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Szeged

W dniach od 28 lipca do 10 sierpnia 2019 r., na węgierskim lotnisku w Szeged, rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2019. W tych rozgrywanych co dwa lata zawodach osiemdziesięciu młodych zawodników walczyło o tytuł najlepszych z najlepszych.

W Szeged Polskę reprezentowali w klasie Standard: Tomasz Hornik, Juliusz Pieniążek, Wiktor Czubski; natomiast w klasie Klub: Kinga Tchorz, Konrad Partyka, Tymoteusz Dolata.

Podczas całych zawodów piloci mieli tylko dwa dni odpoczynku. Odpoczywali również pierwszego dnia, ponieważ pierwsza konkurencja została odwołana. Zawodnicy klasy Standard mogli wykazać się podczas jedenastu konkurencji: sześciu prędkościowych i pięciu obszarowych. Piloci w klasie Klub mieli o jedną konkurencję prędkościową mniej – ta konkurencja została anulowana 8 sierpnia. Z kolei 5 sierpnia szósta konkurencja (prędkościowa) zakończyła się masowymi lądowaniami w polach. Trasa okazała się za długa.

Z tych zawodów do Polski brązowy medal przywiezie Tomasz Hornik, reprezentant Aeroklubu Nadwiślańskiego, który zdobył tytuł drugiego Wicemistrza Świata Juniorów w szybownictwie w klasie Standard.

Gratulujemy !

Zwycięzcą w klasie Standard został Simon Schröder (Niemcy), drugie miejsce na podium zajął Simon Briel (Niemcy). W tej klasie Polacy zajęli też następujące miejsca: 4 miejsce – Juliusz Pieniążek, 30 miejsce – Wiktor Czubski. Pełne wyniki TUTAJ.

W klasie Klub pierwsze miejsce zdobył Jake Brattle (Wielka Brytania). Na drugim miejscu uplasował się  Finn Sleigh (Wielka Brytania). Trzecie miejsce zdobył Maximilian Dorsch (Niemcy). W tej klasie Polacy zajęli też następujące miejsca: 26 miejsce – Konrad Partyka, 30 miejsce – Kinga Tchorz, 34 miejsce – Tymoteusz Dolata. Pełne wyniki TUTAJ.

Drużynowo polska ekipa uplasowała się ostatecznie na ósmym miejscu.