ACJ319neo ustawia rekord podczas lotu próbnego

Start ACJ319neo, fot. Airbus

Pierwszy ACJ319neo, pomyślnie ukończył 26 kwietnia trwający 16 godzin i 10 minut lot próbny, ustanawiając nowy rekord w długości lotu samolotu z rodziny A320 wykonany przez załogę Airbusa.
Samolot przebył trasę  z Tuluzy nad północną Grenlandię i z powrotem, w locie sprawdzającym długotrwałość, obejmującym symulowaną zmianę trasy lotu w ramach przepisów ETOPS 180, dla których rodzina samolotów A320 jest już certyfikowana.
 
Samolot ma zostać dostarczony do K5 Aviation w Niemczech w najbliższych miesiącach, po zakończeniu prób w locie ACJ319neo.
 
„Chcemy przewieźć klientów do miejsca docelowego przy użyciu najszybszych tras, a także zapewnić niezrównany komfort i usługę. To imponujące, gdy widzimy osobiście takie zdolności do wykonywania lotów dalekiego zasięgu", powiedział dyrektor generalny i szef pilotów K5 Aviation Erik Scheidt, który brał udział w locie.
 
ACJ319neo wywodzi się z rodziny samolotów pasażerskich A320neo i ma nowe silniki oraz zamontowane na końcach skrzydeł rozpraszacze wirów brzegowych (Sharklety).
 
„Nowoczesna rodzina samolotów Airbusa szybko pokonuje świat dzięki solidnej niezawodności, a korporacyjni użytkownicy tych odrzutowców są naturalnymi beneficjentami ich dziedzictwa wywodzącego się z samolotów pasażerskich, co również daje im koszty operacyjne porównywalne z tradycyjnymi odrzutowcami biznesowymi" – powiedział prezes ACJ Benoit Defforge.


ACJ319neo dla K5 Aviation jest wyposażony w pięć dodatkowych zbiorników paliwa (ACT) w ładowni i ma ulepszenia, takie jak mniejsza wysokość kabinowa w celu polepszenia komfortu pasażerów.
 
Dotychczas złożono zamówienia i zobowiązania zakupu 14 odrzutowców dyspozycyjnych opracowanych na bazie samolotów rodziny ACJ320neo.
 
Linie lotnicze i użytkownicy korporacyjni zamówili dotychczas prawie 15 000 samolotów z rodziny A320, a ponad 700 samolotów z nowej rodziny A320neo jest już eksploatowanych przez linie lotnicze na całym świecie
 
Ponad 200 odrzutowców korporacyjnych Airbusa jest użytkowanych na całym świecie, latając na wszystkich kontynentach, w tym na Antarktydzie.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus