Niezwykły wyczyn młodej pilot z Indii

Aarohi Pandit przy samolocie Pipistrel Sinus 912, fot. news18.com

14 maja, 23 letnia Aarohi Pandit z Bombaju, stała się pierwszą kobietą na świecie, która samotnie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim lekkim samolotem sportowym (LSA).

Lot samolotem Pipistrel Sinus 912 (znaki rejestracyjne VT-NBF) zakończyła na lotnisku Iqaluit w Kanadzie. ok. północy z poniedziałku na wtorek (13-14 maja), po przebyciu 3 tys. km w niesprzyjających i ekstremalnych warunkach pogodowych. Wystartowała z Wick w Szkocji i wykonała potem krótkie międzylądowania na Islandii i Grenlandii.

Wyczyn był częścią lotu dookoła świata, który razem z jej przyjacielem rozpoczęła 30 lipca 2018 r. Do Indii mają wrócić dokładnie rok później, 30 lipca 2019 r. W międzyczasie ustanowiła kolejny rekord świata jako pierwsza kobieta, która przeleciała solo samolotem LSA nad pokrywą lodową Grenlandii, a do czasu dotarcia do Indii może ustanowić jeszcze kilka innych rekordów.


"Jestem zaszczycona i wdzięczna, że mogłam zrobić to dla mojego kraju i kobiet na całym świecie. Latanie nad Oceanem Atlantyckim to uczące pokory doświadczenie. To tylko ty i twój mały samolot, błękitne niebo powyżej i ciemnoniebieskie morze lub lśniący biały lód poniżej”, powiedziała zmęczona, ale szczęśliwa Pandit.

Lotniczka jest gorącym fanem legendarnej amerykańskiej pilot Amelii Earheart, pierwszej kobiety na świecie, która wykonała solowy lot transatlantycki. Miało to miejsce 87 lat temu, 20 maja 1932 r. 

Źródło: news18.com
comments powered by Disqus