Bezpieczeństwo skoków spadochronowych. Wyrzut i rozejście grup

Bezpieczeństwo skoków spadochronowych. Wyrzut i rozejście grup

Kolizja skoczków podczas swobodnego spadania lub w trakcie otwierania spadochronów to duże zagrożenie utraty życia. Różnice prędkości spadania i mało odporne na urazy ludzkie ciało wymusza więc zachowanie zdrowych zasad bezpieczeństwa.

Jedną z podstaw wykonywania skoków z samolotów wielomiejscowych jest odpowiedni porządek wyrzutu i zachowanie dobrej separacji między grupami skoczków. Pierwszym elementem ustawienia wyrzutu będzie wysokość otwarcia spadochronu. Za standardowe otwarcie możemy uznać zakres 1000-1200 metrów. Na tej wysokości większość skoczków posiadających rodziny lub planujących je kiedyś posiadać inicjuje otwarcie czaszy głównej. Jeśli ktoś zamierza otwierać wyżej musi to zgłosić do wyrzucającego. Wyrzucający przesunie go dalej w wyrzucie, tak aby wyżej otwierający skakali za normalnie otwierającymi. 

W zbiorze skoczków otwierających na tej samej wysokości należy sprawdzić kto, jaki ma plan skoku. Pomiędzy spadającymi na płasko a freflajowcami może być duża różnica prędkości a co za tym idzie spora różnica czasu spadania. Ponieważ wszyscy uczestnicy zabawy dryfują w przesuwającej się masie powietrza, czas dryfowania może wpłynąć na oddalenie, lub zbliżenie się grup przy otwieraniu spadochronów.

Przy założeniu wyrzutu realizowanego pod wiatr (chodzi o górny wiatr, ten w którym skoczkowie będą dryfowali w swobodnym spadaniu) ustalona jest następująca kolejność wyrzutu: 

 • duże grupy płaskie (dryfują najdłużej),
 • małe grupy płaskie,
 • solo płaskacze,
 • duże grupy freefly,
 • małe grupy freefly,
 • solo freely (dryfują najkrócej),
 • otwierający ponad 1200,
 • AFF,
 • tandemy,
 • wingsuit lub track.


                                       Dryfowanie. Grafika Batched

Grupy trackowe i wingsuitowe mogą być zarówno na początku wyrzutu jak i na końcu. Jeśli są w wyrzucie dwie takie grupy, to trzeba je od siebie odseparować lub przygotować bezpieczny plan, w którym nie będą się do siebie zbliżać w trakcie swobodnego spadania. Jeśli są trackujący solo to również trzeba ich od siebie odseparować.

Długość separacji pomiędzy kolejnymi grupami jest zależna od prędkości górnego wiatru. Im bardziej wieje tym separacja się wydłuża. Wyrzut powinien pozwalać dolecieć do lądowiska zarówno pierwszej jak i ostatniej grupie.

Jeżeli grup jest dużo nie można już skrócić separacji na mniej niż 5 sekund. Należy zrobić dwa najścia samolotem. Organizator straci może szklankę paliwa więcej ale nie straci swoich klientów, którzy zazwyczaj stanowią największy skarb.                                                      Efektywny track. Grafika Batched

Bardzo ważne pod względem bezpieczeństwa będzie też:

 • Nie wolno rozchodzić się w grupie w osi wyrzutu, były już takie wypadki śmiertelne gdy doświadczeni skoczkowie oddalając się od swoich grup zderzyli się ze sobą. Zobaczcie grafikę rozejścia i zawsze je bardzo uważnie przygotujcie na ziemi. 
 • Wyznaczenie kierunkowego w formacji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa rozejścia
 • Jak najszybciej po ukończeniu kursu podstawowego (szkolenia AFF) uczymy się efektywnego trakowania i sprawnego odwracania od środka formacji.
 • Natychmiast po otwarciu ustawiamy się prostopadle do osi wyrzutu skoczków i czekamy aż otworzą się najbliższe, sąsiednie grupy, dopiero wtedy zaczynamy lecieć do lądowiska. Dzięki temu nie podlecimy czaszą spadochronu pod następną grupę.
 • Ćwiczenia takie jak ruch do przodu i do tyłu, strzała lub track, początkujący freefly ustawiamy w poprzek osi wyrzutu aby niechcący nie spłynąć w pobliże sąsiedniej grupy. Nie kantujemy wyrzucającego odnośnie planu skoku. Przemieszenie płasko spadających z freflajowcami jest bardzo dużym zagrożeniem.

Wszystkie wyżej wymienione zasady bezpieczeństwa możecie poznać na doskonalącym kursie spadochronowym FSC. Kurs składa się z 10 skoków z instruktorem, wykładów i nauki układania spadochronu. Koniec szkolenia AFF to dopiero początek przygody ze spadochroniarstwem. Należy się jak najlepiej przygotować do bezpiecznego skakania.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa i zwracanie uwagi nieświadomym lub niesubordynowanym skoczkom może uratować im życie ale także może uratować życie, tych którzy wszystko robią dobrze. Nie wahajcie się zwracać uwagi jeśli widzicie odstępstwa od tych prostych zasad.

Iwan Grzegorz Kucharczyk


Czytaj inne wpisy z zakresu spadochroniarstwa na blogu www.spadochronoweskoki.blogspot.com


Grzegorz Kucharczyk (46), absolwent AWF Warszawa. Pierwszy skok w 1990 r., uprawnienia instruktora od 1999 r. Obecnie ponad 10 tys. skoków. Przez kilka lat redaktor działu spadochronowego w Przeglądzie Lotniczym, autor poradników spadochronowych. Przez 6 lat właściciel strefy zrzutu w Polsce, obecnie prowadzi całoroczną bazę spadochronową w Hiszpanii. Były egzaminator ULC, egzaminator tandemowych BASIK AIR CONCEPT, współpracował jako ekspert z PKBWL.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus