Statuetka Dedala dla Rudolfa Kopernoka

Statuetka Dedala dla Rudolfa Kopernoka (fot. Ryszard Jelonek/FB)

W dniu 28 września 2019 roku odbyło się coroczne spotkanie miłośników GSS AP ŻAR, podczas którego miało miejsce wręczenie statuetek w ramach Wyróżnień Honorowych DEDALA za wybitne osiągnięcia na polu teoretycznego i praktycznego szkolenia uczniów – pilotów, pilotów i instruktorów.

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego poinformował, że jednym z wyróżnionych został Rudolf Kopernok. Gratulujemy!

Rudolf Kopernok urodził się 12.02.1925 r. w Mysłowicach. Szkolenie szybowcowe i samolotowe zaliczył w Aeroklubie Śląskim w Katowicach. Pod koniec lat 40-tych pracował w Szkole Szybowcowej w Goleszowie, następnie w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar.
Od 01.01.1964 r. pracował w Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego jako Kierownik Aeroklubu pełniąc równocześnie funkcję Szefa Wyszkolenia. Od 1968 roku pracował w przemyśle górniczym. Ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Cały czas pracował również jako instruktor społeczny w Aeroklubie ROW.

Ustanowił kilka rekordów Polski w przelotach szybowcowych. Między innymi jako pierwszy w latach 50 ubiegłego wieku, wykonał przelot docelowo – powrotny szybowcem Mucha, długość 500 km na trasie Katowice – Leszno – Katowice. Posiada Złotą Odznakę Szybowcową z 3 diamentami nr 31. Na szybowcach i samolotach wylatał kilka tysięcy godzin, szkoląc pokaźną grupę pilotów.
Do 11.11.2001 r. posiadał ważne licencje szybowcową i samolotową zawodową z uprawnieniami instruktora I klasy. Jest laureatem Błękitnych Skrzydeł nadanych przez redakcję Skrzydlatej Polski.


(fot. Ryszard Jelonek/FB)

Statuetka Rudolfa Kopernoka ma numer 27. Niewielu pilotów instruktorów w Polsce może się pochwalić tą nagrodą. Statuetka Dedala to najwyższe wyróżnienie nadawane instruktorom lotniczym, którzy szczególnie zasłużyli się w szkoleniu i wychowaniu młodzieży lotniczej.

Pierwsze wyróżnienia zostały przyznane w 2004 roku. Statuetka Dedala to odwzorowanie ziemskiego globu otulonego skrzydłami polskiego lotniczego orła, ustawionego na granitowym cokole. To uhonorowanie wykonawców żmudnej, codziennej pracy przy tworzeniu nowej generacji lotników polskich, instruktorów i wychowawców młodzieży lotniczej.

Oprócz pana Rudolfa, drugą statuetką Dedala (Nr 28) wyróżniono Huberta Majnusza.


(fot. Ryszard Jelonek/FB)

Źródło: Aeroklub ROW
comments powered by Disqus