Nowy rekord świata okrążenia globu małym samolotem

Bill Harrelson i jego samolot Lancair IV, fot. Lobo Aircraft

Prawie 60 lat po ustanowieniu rekordu przelotu małym samolotem dookoła świata przez Maxa Conrada, został on pobity przez Billa Harrelsona lecącego Lancair IV. Pilot pokonał całą odległość w pięciu etapach w ciągu niecałych 120 godzin, czyli mniej o 20 godzin niż w przypadku poprzedniego rekordu ustanowionego samolotem Piper Aztec.

Poszczególne odcinki obejmowały przelot z Ontario do Honolulu, a następnie do Dżakarty, Kapsztadu, San Juan, Puerto Rico i z powrotem do Ontario. Najdłuższy był z Hawajów do Dżakarty (32 godziny i 10 minut), a z Kapsztadu do San Juan tylko nieznacznie krótszy. Przedsięwzięcie rozpoczęło się 8 grudnia, a zakończyło 16 grudnia o 21.00 czasu lokalnego. Lot Conrada rozpoczął się z kolei 27 lutego i zakończył 8 marca 1961 r.


Aby móc pokonywać tak długie odcinki, samolot Lancair IV Harrelsona został wyposażony w szereg dodatkowych zbiorników paliwa o łącznej pojemności 361 galonów. Pilot zamontował m.in. cztery osobne zbiorniki (dwa składane) na tylnych siedzeniach i dwa kolejne na miejscu FO (jeden na fotelu, a drugi w miejscu na nogi).


Aktualnie Harrelson czeka na oficjalne zatwierdzenie rekordu przez FAI, ale w swojej karierze ustanowił już dwa inne rekordy świata. W 2013 roku długości lotu dla samolotu klasy C-1 i D (ponad 7051 NM lotem non-stop), a w 2015 r. przelotu z bieguna na biegun. Ten lot zakończył w niecałe 25 dni spędzając w powietrzu 174,9 godzin  i pokonując 31118 NM.

Film przybliżający poprzednie dokonania pilota:

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus