Przejdź do treści
Open Flightmaps, region Polska
Źródło artykułu

Open Flightmaps – darmowa baza danych aeronautycznych

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni piloci statków powietrznych segmentu lotnictwa ogólnego mogą znaleźć w Internecie coraz większą liczbę przydatnych (nieoficjalnych) serwisów ułatwiających przygotowanie się i planowanie lotów. Jednym z nich jest Open Flightmaps, bezpłatna witryna od lat zapewniająca dostęp do aktualizowanych na bieżąco map VFR europejskich krajów i wybranych z poza kontynentu, której zalety warto przypomnieć.

Misją tego projektu jest stworzenie i utrzymanie powszechnej bazy danych aeronautycznych w celu ułatwienia tworzenia wysokiej jakości map lotniczych VFR, tak aby wspierać społeczność General Aviation. Tak jak nazwa wskazuje, kluczową częścią projektu jest to, że jest to projekt otwarty, działający na zasadzie współpracy dużej grupy wolontariuszy

Baza danych jest administrowana przez Stowarzyszenie Open Flightmaps lub inaczej OFMA, organizację non-profit, stworzoną specjalnie na ten cel, która ma wsparcie dwóch uczelni, kilku stowarzyszeń pilotów i innych organizacji ze społeczności General Aviation.


Struktura bazy danych OFMA jest ściśle zgodna z modelem AIXM-rekomendowanym przez Eurocontrol. Stowarzyszenie Open Flightmaps (OFMA) zapewnia, zgodnie z warunkami Licencji Użytkowników Ogólnych OFMA, na całym świecie, bezpłatną, niewyłączną, licencję na używanie danych zawartych w bazie OFM, pod warunkiem przestrzegania warunków licencji.


W zakładce regiony możemy wybrać poszczególne państwa, których mapy nas interesują. Aktualnie dostępnych jest prawie dwadzieścia państw europejskich, w tym m.in. Polska i sąsiadujące naszemu krajowi Niemcy, Słowacja, Czechy, Szwecja, ale też Finlandia, Chorwacja, Holandia, Włochy czy nawet Republika Południowej Afryki i Namibia.


Co istotne, użytkownicy i współtwórcy serwisu mogą zamieszczać komentarze i uwagi widoczne dla wszystkich pozostałych i tym samym wpływać na ogólną funkcjonalność i dodanie nowych opcji. W przyszłości twórcy strony zamierzają wprowadzić również możliwość składania planu lotu, jednak ten wariant znajduje się dopiero w fazie rozwoju.

Narzędzie Open Flightmaps dostępne jest na stronie www.openflightmaps.org

Przypis redakcji.
Polecamy również:

- Oficjalne, operacyjne narzędzie do planowania lotów PAŻP IWB: https://iwb.pansa.pl/login.php

- Utrzymywaną przez Ryszarda Lewandowskiego interaktywną, zintegrowaną z AUP publikowanym przez PAŻP mapę dostępną pod adresem: https://lotnik.org 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony