Podkarpacki Puchar Paralotniowy zakończony – Tomasz Myśliwiec najlepszy na niebie Podkarpacia

Niedawno zakończyła się pierwsza edycja Podkarpackiego Pucharu Paralotniowego.

1 maja br. otwarto „okno startowe” Podkarpackiego Pucharu Paralotniowego, który w następstwie Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego organizowanego przez kilkanaście poprzednich lat jest podsumowaniem zmagań najlepszych pilotów paralotniowych startujących do swych lotów z tego właśnie rejonu.

Podsumowując Podkarpacki Puchar Paralotniowy to nie tylko zacięta sportowa rywalizacja ale niezwykła przygoda, w którą angażuje się coraz większa grupa pilotów, a która mogła odbyć się dzięki przychylności sponsorów w tym Starostwa Powiatowego w Lesku, które wsparło tę inicjatywę mającą z pewnością bardzo pozytywny wpływ na promocję regionu i jego walorów. Zawodnicy rywalizowali do ostatniego dnia września.

Tomasz Myśliwiec z Jasła został najlepszym paralotniarzem na Podkarpaciu! Znokautował rywali – wygrał 1 edycję zawodów – Podkarpacki Puchar Paralotniowy 2019.

Tomek zapewnił sobie triumf już w połowie sezonu wykonując rekordowe loty, które zapewniły mu prowadzenie aż do końca zawodów.

Na drugim miejscu został sklasyfikowany Zbigniew Kawa z Rzeszowa, Trzeci był Tomasz Płachta także z Rzeszowa. Wszyscy trzej piloci reprezentują zespół Born To Fly. Tuż za podium wylądował Arkadiusz Sabat z Leska z zespołu Prowing Team, który do końca toczył zacięty bój o 4 miejsce z Michałem Janowskim z Krosna.

Tomasz Myśliwiec od kilku miesięcy był nie do zatrzymania, trafna interpretacja warunków pogodowych oraz wybór miejsca – to była recepta na sukces… W efektowny sposób sięgnął po Puchar Podkarpacia, bijąc po drodze rekordy regionu.

W klasyfikacji SPORT paralotnie klasy A-C wygrał Tomasz Płachta, drugi w tej klasyfikacji był Arkadiusz Sabat na trzecim miejscu uplasował się Jerzy Gajda z Krosna.

W klasyfikacji FUN paralotni rekreacyjnych (klasa skrzydeł A-B) Zwyciężył Jerzy Gajda z Krosna. W tej klasyfikacji bardzo dobre 5 miejsce zajęła Monika Myśliwiec z Jasła, która na równi z Panami walczyła w podkarpackim pucharze.

Do zawodów, które trwały 153 dni i rozpoczęły się pierwszego dnia maja 2019 r., zakwalifikowało się 55 paralotniarzy – pilotów paralotniowych cross country, specjalizujących się w lataniu w terenie górskim bez używania urządzeń mechanicznych. Piloci mogli wykorzystywać tylko wznoszące prądy termiczne i zdani byli na własne umiejętności, kondycję, znajomość warunków meteorologicznych oraz terenowych. Zawodnicy sami wybierali czas i miejsce startu, których na Podkarpaciu jest wiele. Najlepsze loty były wykonywane w okolicach Cisnej, Dukli oraz Ustrzyk Dolnych, gdzie są doskonałe warunki do uprawiania paralotniarstwa.

Zawody odbyły się pod Honorowym Patronatem Starosty Leskiego Andrzeja Olesiuka – miłośnika sportów lotniczych, który z wielkim zaangażowaniem wspiera rozwój paralotniarstwa na Podkarpaciu.

Klasyfikacja Generalna zawodów PPP 2019 (nieoficjalne wyniki) na stronie Podkarpackiego Pucharu Paralotniowyego.