Pierwsza kobieta pilot w szeregach marynarki wojennej Indii

Porucznik Shivangi z marynarki wojennej India, fot. Indiatoday

2 grudnia, podczas specjalnej uroczystości, Indyjska Marynarka Wojenna poinformowała, iż w jej szeregach znalazła się pierwsza kobieta pilot. Mająca 24 lata porucznik Shivangi ukończyła podstawowe szkolenie w 2018 r. w Indian Naval Academy i została relokowana do Kochi, w stanie Kerala w południowo-zachodniej części Indii, gdzie odbywa loty w eskadrze lotnictwa morskiego, INAS 550.

Shivangi będzie też wykonywała loty samolotami Dornier, które są wykorzystywane przez marynarkę wojenną do transportu i rozpoznania morskiego, startując z baz lądowych. Statki powietrzne tego typu wykorzystywane są również w ramach niektórych misji SAR oraz zgodnie z wymaganiami misji ewakuacji medycznej.

Indyjska marynarka powinna zatrudniać 735 pilotów, ale ma obsadzonych obecnie 644 etatów. Flota powietrzna Indian Navy obejmuje ok. 200 statków powietrznych, w tym myśliwce MIG 29-K, samoloty nadzoru morskiego Boeing P-8I, kilka klas śmigłowców i samolotów rozpoznawczych.


Shivangi, która dorastała w Muzaffarpur we wschodnim stanie Indii Bihar, powiedziała, że chciała zostać lotnikiem już gdy była młodą dziewczyną. W 2016 r. do Indyjskich sił powietrznych po raz pierwszy dołączyły kobiety, a w maju 2019 r. porucznik Bhawana Kanth została pierwszą kobietą-pilotem, która może wykonywać misje bojowe myśliwcami. Do 1992 r. Indyjska Marynarka Wojenna zezwalała kobietom jedynie na pracę w służbach medycznych.

Źródło: indiatimes.com
comments powered by Disqus