Grupa „Archeo” Łask odrestaurowała kolejny samolot

Lim-2 o numerze bocznym 708 (fot. 32blt.wp.mil.pl)

W dniu 27 września 2019 r. na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbył się uroczysty „oblot” samolotu Lim-2 o numerze bocznym 708.

Wszystkich zgromadzonych przywitał dowódca Bazy płk pil. Tomasz Jatczak. W prezentacji statku powietrznego  uczestniczyli: dyrektor Departamentu Komunikacji PGE GiEK Agnieszka Wysocka, dyrektor KWB Bełchatów Włodzimierz Sarnecki, prof. dr Mirosław Nowakowski, fundatorzy którzy wsparli finansowo renowację samolotu, członkowie Grupy „Archeo” Łask oraz Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa z Łodzi.


(fot. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego)

Samolot Lim-2 numer boczny „708” po zakończeniu służby, na kilkanaście lat stanął na pomniku w Łasku. W tym czasie kilka razy zmieniał swój "numer taktyczny", by w 2008 roku znowu stanąć na kołach. Lin-2 jest jednym z dwunastu eksponatów znajdujących się w kolekcji Grupy „Archeo” Łask. Więcej o samolocie Lim-2 numer boczny „708” można przeczytać TUTAJ. O historii powstania tego samolotu, rozwoju konstrukcji oraz zastosowaniu w lotnictwie spod znaku "Biało-czerwonej Szachownicy" można przeczytać TUTAJ.


(fot. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego)

Serdeczne podziękowania płynące z ust prezesa Stowarzyszenia „Archeo” Łask Piotra Polita, skierowane były pod adresem wszystkich, którzy wsparli tą wspaniała inicjatywę. Zakres prac obejmował m.in. odnowienie powłoki lakierniczej, wyposażenie kabiny, odnowienie instalacji powietrznych oraz hydraulicznych, wymianę ogumienia oraz odnowienie opisów i numeru bocznego. Pracę związane z odrestaurowanie samoloty trwały cały rok.


(fot. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego)

Jest to jedenasty samolot odrestaurowany przez Członków Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa Grupa „Archeo” Łask. Ostatnim, który na warsztacie Grupy Archeo z brzydkiego kaczątka przemienił się w pięknego łabedzia, był śmigłowiec Mi-2 o numerze taktycznym 4604. Na kolejny rok zaplanowane są prace przy samolocie MiG-29.


(fot. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego)

Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask” – zostało zarejestrowane w dniu 02.08.2011 r. Jego członkowie są pracownikami wojska zarówno czynnymi zawodowo, jak i rezerwy oraz miłośnikami i sympatykami lotnictwa. Grupa pasjonatów ma na celu kultywowanie tradycji lotniczych poprzez zachowanie w stanie wystawowym samolotów z „biało-czerwoną szachownicą”, które zostały wycofane z eksploatacji w Siłach Powietrznych RP.


(fot. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego)

Źródło: 32. Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus