Przejdź do treści
Na dobrym wznoszeniu w 2023 rok (fot. dlapilota.pl)
Źródło artykułu

Subiektywne podsumowanie 2022 roku w lotnictwie

Tak oto dobiegł końca rok 2022. Tradycyjnie jest to czas podsumowań i refleksji. Okres, w którym warto pochylić się nad wynikami swojej pracy i dokonać bilansu całorocznych dokonań, a także określić kierunki na nadchodzący rok.

Jak co roku przypomnimy o ważnych dla lotnictwa wydarzeniach ostatnich 12 miesięcy, istotnych dla jego rozwoju, a czasami niestety go hamujących.

Miniony rok naznaczony jest też atakiem na pełną skalę Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która podjęła niezwykłą dzielną obronę swojego kraju. Wśród żołnierzy wielką odwagą w obronie Ukrainy wykazali się także lotnicy, z których wielu oddało swoje życie. Wśród nich znalazł się płk Ołeksandr Oksanczenko, pilot pokazowy, którego można było wcześniej zobaczyć na licznych imprezach lotniczych na całym świecie. Napaść Rosji na Ukrainę naznaczyła miniony rok również wielką stratą niezwykłego samolotu w wyniku walk prowadzonych na lotnisku Hostomel pod Kijowem. 27 lutego firma Antonow potwierdziła informację o zniszczeniu największego samolotu An-225 Mrija – jedynego takiego na świecie.

Poniżej znajdziecie zestawienie najważniejszych i najciekawszych – w subiektywnej ocenie Redakcji – wydarzeń, imprez oraz zmian, które miały miejsce w 2022 roku.

STYCZEŃ

Nowy rok rozpoczął się od „Safety Course”, którego tematem było "Niezamierzone wejście w warunki IMC". W krótkim materiale instruktor Arkadiusz Choiński akcentuje istotę i wagę analizy warunków lotów, przed i w trakcie lotu, z uwzględnieniem pory roku i doby, specyfikacji terenowej, poziomu własnego wyszkolenia, uprawnień i danych dotyczących lotnisk, pomocy nawigacyjnych, stref zakazanych, ograniczonych, niebezpiecznych. (link)

6 stycznia opublikowaliśmy informację o zorganizowanym przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa z zimowej eksploatacji statków powietrznych. Jednym z wykładowców był instruktor szybowcowy i samolotowy, pilot z 57-letnim stażem w lotnictwie, Leszek Drygasiewicz. (link)

7 stycznia zamieściliśmy informację o zorganizowanym przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej drugim szkoleniu dotyczącym niebezpiecznych zjawisk pogodowych w chłodnej porze roku. Specjalistą w tej dziedzinie był synoptyk IMGW-PIB Piotr Szewczak. (link)

Początek stycznia to też nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. A w nim artykuły: "Papuga" Beechcraft King Air 350 – król jest jeden…, Ruch dronów w rejonach lotnisk – zagrożenie i sposoby przeciwdziałania Część 2., Zagrożenia operacji lotniczych wynikające z ograniczeń natury ludzkiej Część 1., Bocian. (link)

10 stycznia zaprosiliśmy do lektury artykułu "Easy Mental Math For Pilots" opublikowanego na łamach serwisu www.boldmetchod.com W tekście można znaleźć kilka prostych wskazówek i sztuczek, których piloci mogą użyć, aby ułatwić sobie matematykę mentalną, najczęściej w kokpicie. (link)

Początek stycznia to był również czas podsumowań akcji ratowniczych w wykonaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego załogi zrealizowały łącznie 12 444 misje. To roczny rekord w historii 22-letniego istnienia LPR. (link)

Z początkiem minionego roku podsumowane zostały również akcje ratownicze w wykonaniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W sumie ratowano 1109 osób w tym przy użyciu śmigłowca ratowano 330 osób. (link)

20 stycznia zamieściliśmy informację Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odnośnie planowanych zmian w przestrzeni powietrznej dot. modyfikacji sieci punktów i tras VFR w rejonie lotniska Babice (EPBC). (link)

20 stycznia poinformowaliśmy o opublikowaniu Wytycznych nr 1 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 19 stycznia 2022 roku w sprawie warunków włączenia statków powietrznych klasy urządzenie latające do kategorii Eksperymentalna (K6E). (link)

21 stycznia zamieściliśmy informację Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odnośnie planowanych zmian w przestrzeni powietrznej dot. punktów oraz procedur VFR dla lotniska EPPO. (link)

24 stycznia zaprosiliśmy do lektury artykułu pt. "Podstawowe uprawnienie do wykonywania lotów według wskazań przyrządów (BIR). Nowe uprawnienie do lotów IFR", którego celem jest przybliżenie przywilejów wynikających z tego uprawnienia, warunków jego uzyskania i utrzymania, które zostało wprowadzone zmianą do ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2020/359 z dnia 4 marca 2020 r. (link)

25 stycznia przypomnieliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. latania z WOŚP. W czasie finału można połączyć przyjemne z pożytecznym a naprzeciw takim możliwościom wychodzi coraz więcej pilotów, którzy oferują loty w ramach złożenia datku na Orkiestrę. Radca odpowiedział na pytanie, czy taka działalność jest legalna. (link)

26 stycznia zaprosiliśmy do udziału w ankiecie AOPA na temat lotnictwa ogólnego w Europie 2022. (link)

W styczniowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko w Bielsku-Białej, zlokalizowane w woj. śląskim. Na kilka pytań odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju odpowiedział Sebastian Lampart, prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. (link)

Lotnisko Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, fot. Aeroklub Bielsko-Bialski

Lotnisko Aeroklubu Bielsko-Bialskiego (fot. Aeroklub Bielsko-Bialski)

31 stycznia opublikowaliśmy artykuł pt. "Jak pilot powinien przećwiczyć reakcję na zaskakującą sytuację?". Śmiertelne wypadki w lotnictwie ogólnym często wynikają z niewłaściwej reakcji na nieoczekiwane zdarzenia. Odpowiednie szkolenie i przygotowanie mogą skrócić czas reakcji na zaskoczenie i zapewnić skuteczniejsze przeciwdziałanie. (link)

LUTY

1 lutego opublikowaliśmy stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w kwestii wprowadzenia przepisów OPT-OUT 600 kg. (link)

W minionym roku redakcja dlapilota.pl wsparła Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zapraszając do licytacji absolutnego unikatu, mapy lotniczej i geograficznej San Escobar z hologramem potwierdzającym oryginalność o numerze 300. (link)

4 lutego poinformowaliśmy o pierwszym locie załogowego elektrycznego samolotu wyścigowego Cassutt IIIM. 10-minutowy oblot odbył się na norweskim lotnisku Tønsberg (ENJB). (link)

7 lutego zamieściliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, dot. nowych wytycznych ULC dla statków powietrznych kategorii eksperymentalnej a OPT-OUT 600 kg. (link)

8 lutego zaprosiliśmy do lektury artykułu pt. Latanie w czasach PRL: "Wizyta u sąsiadów…", w którym Krzysztof Kirschenstein przybliżył postać jednego z zacnych członków Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w Gdyni – Pana Janusza Próchniaka, który podzielił się swoimi wspomnieniami. (link)

8 lutego poinformowaliśmy o zmianie na stanowisku Szefa Służby Ruchu Lotniczego SZ RP. Z mundurem pożegnał się płk dypl. pil. Cezary Wasser. Obowiązki Szefa Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP objął płk dypl. pil. Piotr Tusza. (link), (link)

9 lutego obwieściliśmy sukces Klaudii Bułgakow odniesiony podczas paralotniowych Mistrzostwach w Kolumbii. Klaudia Bułgakow zdobyła brąz z klasyfikacji ogólnej, a także w klasyfikacji kobiet zdobyła pierwsze miejsce. (link)

Otwarte Mistrzostwa Kolumbii w Roldanillo 2022 - podium w klasyfikacji kobiet (fot. airtribune.com)

Otwarte Mistrzostwa Kolumbii w Roldanillo 2022 - podium w klasyfikacji kobiet (fot. airtribune.com)

11 lutego zamieściliśmy informację o zorganizowanym przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej trzecim szkoleniu dotyczącym przygotowania kondycyjnego do sezonu lotniczego. Każdy pilot musi cieszyć się doskonałym zdrowiem, być opanowany i zdolny do logicznego myślenia oraz sprawny fizycznie. (link)

14 lutego opublikowaliśmy artykuł pt. "BASA TIP-L EASA - FAA o co tu chodzi?" dot. Załącznika numer 3 do istniejącej umowy BASA pomiędzy USA, a Unią Europejską, która umożliwia nową drogę konwersji samolotowych licencji pilota turystycznego z uprawnieniami: SEP(L), MEP(L), Noc i IR(A) dla posiadaczy licencji EASA na FAA i odpowiednio odwrotnie. (link)

15 lutego zaprosiliśmy do lektury wywiadu z dr Anną Miderą, którego tematem była kwestia zapisów zawartych w nowelizacji ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (PNR - Passenger Name Record). (link)

15 lutego poinformowaliśmy o uruchomieniu w dniu 17 lutego pierwszych regularnych lotów długodystansowych wykonywanych bezzałogowymi statkami powietrznymi. To usługi transportowe na rzecz systemu opieki zdrowotnej na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Pułtuskiem. (link)

16 lutego opublikowaliśmy tekst jednego z naszych Czytelników pt. "Latasz ultralajtem na obcych znakach? To nie zmieniaj tego stanu rzeczy, bo się uziemisz!". Nasz Czytelnik niezadowolony z procesu przerejestrowania samolotu na polskie znaki SP postanowił podzielić się z swoją historią z innymi pilotami. (link)

16 lutego zamieściliśmy tekst Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego informujący, że może dojść do paraliżu ruchu lotniczego cargo. Pogłębiający się kryzys w PAŻP na linii p.o. Prezesa Janusza Janiszewskiego - związki zawodowe spowodował, że ponad 82% pracowników (ACC i APP Warszawa) rozwiązało umowy o pracę, łącznie 175 z 208 kontrolerów ruchu lotniczego. (link), a także (link), (link), (link)

18 lutego przywitaliśmy naszych Czytelników na nowym portalu. Poprzedni wygląd portalu, służył nam od 2008 roku. (link)

18 lutego zamieściliśmy artykuł Dariusza Cymerysa pt. "Czy latanie swobodne jest zagrożeniem dla natury?" dot. skierowanego do konsultacji publicznych projektu ustawy o parkach narodowych (nr UD214 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów). W projekcie pojawia się zapis zakazujący działań lotniczych statkami powietrznymi bez napędu na terenach i nad terenami parków narodowych. (link)

21 lutego opublikowaliśmy komentarz Zespołu UL w związku ze stanowiskiem Ministerstwa Infrastruktury w kwestii wprowadzenia przepisów OPT-OUT 600 kg. Pomimo starań przedstawicieli środowisk lotnictwa ultralekkiego od szeregu lat, wciąż nie zostały przyjęte i wprowadzone w Polsce korzystne i racjonalne regulacje prawne zwane OPT-OUT. (link)

22 lutego zamieściliśmy list otwarty Grzegorza Brychczyńskiego w sprawie zakazu lotów nad parkami narodowymi statkami powietrznymi bez napędu. (link)

23 lutego opublikowaliśmy pismo Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, P. Andrzeja Radzikowskiego skierowane do Ministra Infrastruktury, P. Andrzeja Adamczyka, odnoszące się do konfliktu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w związku z którym w niedługim czasie miało dojść do drastycznego zmniejszenia się liczby zatrudnionych tam kontrolerów. (link)

W nocy z 23 na 24 lutego ukraińska przestrzeń powietrzna zamknięta dla lotnictwa cywilnego. (link)

Flightradar24 - zrzut ekranu

Zobrazowanie ruchu lotniczego nad Ukrainą i wokół tego kraju, 24 lutego o 06.00 UTC i 17 lutego

25 lutego poinformowaliśmy o opublikowaniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) nowej wersji Easy Access Rules (EAR) dla załóg statków powietrznych. (link)

26 lutego poinformowaliśmy o publikacji rozporządzenia RM ws. zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej (link), (link)

27 lutego przekazaliśmy informację, że na lotnisku Hostomel pod Kijowem, największy w historii samolot An-225 "Mrija" (Marzenie) poleciał w wieczny lot. Rosyjscy najeźdźcy zniszczyli flagowy samolot ukraińskiego lotnictwa. (link), a także (link), (link)

An-225 "Mrija" w locie - widok z przodu z bliska (fot. Rada Miasta Bucza/Facebook)

An-225 "Mrija" (fot. Rada Miasta Bucza - Facebook)

28 lutego zamieściliśmy stanowisko Aeroklubu Polskiego w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Aeroklub Polski podjął decyzję o zawieszeniu wszelkiej współpracy Aeroklubu Polskiego z rosyjskimi i białoruskimi organizacjami sportów lotniczych. (link)

28 lutego opublikowaliśmy listę laureatów, którym podczas uroczystej gali w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie wręczono statuetki siódmej edycji ogólnopolskiego plebiscytu lotniczego Cumulusy 2021. Podczas Gali uhonorowano i wyróżniono nie tylko sportowców, ale też osoby oraz przedstawicieli firm i instytucji, dzięki którym możemy bezpiecznie latać, dzięki którym mamy tak przebogatą i piękną historię polskiego lotnictwa, dzięki którym te tradycje możemy dalej kultywować i rozwijać. (link)

Laureaci plebiscytu Cumulusy 2021 (fot. Marek Kwasowski)

MARZEC

1 marca poinformowaliśmy, że FAI wydało oświadczenie w sprawie obecnego konfliktu w Ukrainie oraz decyzji o zawieszeniu ze skutkiem natychmiastowym członków FAI z Rosji i Białorusi. (link)

1 marca zamieściliśmy tekst Krzysztofa Kirschensteina – kronikarza-fotografa Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w Gdyni pt. "Latanie w czasach PRL: "Przerwane lądowanie...", w którym przypomina ciekawe zdarzenie z historii 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego – Wojsk Obrony Powietrznej Kraju. (link)

4 marca opublikowaliśmy felieton Grzegorza Kucharczyka pt. "Lęki skoczka spadochronowego...". Spadochronowe lęki i obawy to połączenie wyobraźni podsuwającej ciągle pomysły typu: „co by było gdyby”, wraz z brakiem rzetelnych odpowiedzi i brakiem wiary w swoje możliwości lub też bardziej w swoje szczęście. (link)

W marcu, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, uruchomiona została akcja społeczna "Drony na wschód". Każdy, kto posiadał drona i nim nie latał mógł go przekazać ukraińskiemu wojsku. (link)

8 marca opublikowaliśmy list otwarty przewodniczącego ATCEUC (Air Traffic Controllers European Unions Coordination) Volkera Dicka, który 4 marca wystosował go do europejskich instytucji lotniczych. Dokument ten nawiązuje do kwestii związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w europejskiej przestrzeni powietrznej w kontekście konfliktu, który toczy się na Ukrainie. (link)

10 marca zasygnalizowaliśmy zjawisko rosnących cen paliwa lotniczego. Podwyżki dotknęły również sektor lotnictwa ogólnego. (link)

11 marca opublikowaliśmy artykuł dot. rosyjskiego przemysłu lotniczego intensywnie rozwijającego projekt odrzutowca pasażerskiego Irkut MC-21, który miał bezpośrednio konkurować z najpopularniejszymi modelami Boeinga i Airbusa, czyli B737 i A320. (link)

14 marca zamieściliśmy tekst Janusza Boczonia pt. "Co może instruktor? część 1". Na tak banalne pytanie każdy zapewne odpowie, że może szkolić. Na kolejne pytanie, czy instruktor może szkolić wyłącznie w ATO lub DTO zapewne w większości również padnie odpowiedź twierdząca. Od tych reguł istnieją jednak pewne wyjątki i w tym właśnie artykule autor się nimi zajął. (link)

18 marca opublikowaliśmy wywiad pt. "Zawody lotnicze postrzegane są jako niszowe i elitarne…". Na pytania dot. Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotniczego w Nagoszewie, które jest jedną z nielicznych placówek o tym profilu na Mazowszu, odpowiadała Agata Bartkiewicz. (link)

Mechanik lotniczy - praktyki

Mechanik lotniczy - praktyki

18 marca poinformowaliśmy o opublikowaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej Safety Information Bulletin dotyczącego zaniku sygnału nawigacji satelitarnej w pobliżu obszarów konfliktu na Ukrainie. (link)

21 marca przekazaliśmy informację, że w górach w południowym regionie Guangxi w Chinach rozbił się B738 należący do China Eastern Airlines. Na pokładzie samolotu znajdowało się 123 pasażerów i 9 członków załogi. (link), (link)

21 marca zamieściliśmy informację, że w ramach VFR ENR 2.6-0 Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadza szybowcowe częstotliwości przelotowe w FIR WARSZAWA. Zmiany obowiązują od 21 kwietnia 2022 r. (link)

Szybowcowe częstotliwości przelotowe w FIR WARSZAWA

Szybowcowe częstotliwości przelotowe w FIR WARSZAWA

22 marca zaprosiliśmy do lektury drugiej części artykułu Janusza Boczonia, pt. "Co może instruktor". Jeżeli posiadamy już certyfikat instruktorski to czy możemy za swoją pracę pobierać wynagrodzenie i czy nie ma tutaj jakiś problemów? Problemy byłyby raczej gdybyśmy go nie pobierali np. podejrzenie ukrywania dochodów. Nie ogranicza nas tutaj posiadana licencja bo FCL.205.A(b), czy podobnie SFCL czy BFCL 115(b) stanowią, że przywilejem licencji PPL, SPL, BPL jest pobieranie wynagrodzenia za świadczone usługi instruktora czy egzaminatora. W potocznym przekonaniu z licencją CPL powiązana jest konieczność stałego posiadania ważnego orzeczenia 1 klasy badań lekarskich. Nic bardziej mylnego. (link)

26 marca zamieściliśmy apel firmy Antonov do międzynarodowej wspólnoty lotniczej o wsparcie odbudowy An-225, który 26 lutego został zniszczony podczas walk o lotnisko w Hostomelu. Firma Antonov uruchomiła zbiórkę środków, która docelowo ma pozwolić na przywrócenie samolotu do latania. (link)

29 marca zaprosiliśmy do lektury wspomnień opracowanych przez Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa, na podstawie relacji pisemnych i ustnych kapitana, pilota Zbigniewa Buczka. Wspomnienia zostały opublikowane w ramach cyku przybliżającego specyfikę i niuanse latania zawodowego, a także aeroklubowego w czasach PRL. (link)

30 marca opublikowaliśmy wnioski najnowszego raportu Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej dot. toczącego się sporu zbiorowego Związku Zawodowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z kierownictwem PAŻP. Eurocontrol ostrzegał sąsiadujące z Polską kraje, że po 1 maja będą zmuszone przejąć do tej pory przelatujące nad Polską samoloty. (link)

30 marca zamieściliśmy artykuł pt. "Co spowodowało obecne niedobory pilotów w Stanach Zjednoczonych?". Niedobór pilotów w USA doprowadził do tego, że linie lotnicze ograniczyły rozkłady lotów i musiały podnieść płace i premie dla obecnie zatrudnianych lotników. (link)

31 marca opublikowaliśmy oświadczenie Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego w kwestii zmiany na stanowisku prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (link)

31 marca poinformowaliśmy, że pełniący obowiązki prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Janusz Janiszewski został odwołany z zajmowanego stanowiska, które zajmował od 9 lipca 2018 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka powołał Anitę Oleksiak na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (link)

Anita Oleksiak została nowym prezesem PAŻP (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Anita Oleksiak została nowym prezesem PAŻP (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

KWIECIEŃ

1 kwietnia opublikowaliśmy artykuł Janusza Boczonia pt. "Zawód egzaminator(a)? Zmiany w systemie egzaminowania praktycznego EASA". W nowych systemie egzaminatorzy czerpią przywilej oceny umiejętności pilotów bezpośrednio z prawa unijnego, gdy spełniają odpowiednie wymagania. (link)

5 kwietnia zamieściliśmy informację, że na profilu użytkownika Quadrocopter na Youtube został opublikowany materiał „Truth about Chinese drones technology and how it can be used in case of Third World War”, który przybliża zagadnienie chińskiej technologii dronowej w kontekście wykorzystania jej w ramach III Wojny Światowej. (link)

6 kwietnia poinformowaliśmy o powołaniu przez Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka na stanowisko zastępcy prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Macieja Rodaka wieloletniego pracownika i byłego pierwszego prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. (link)

8 kwietnia zaprosiliśmy do lektury drugiej części artykułu "Zawód egzaminator(a)" autorstwa Janusza Boczonia. Często spotykamy się z określeniami: ‘egzamin państwowy’, ‘egzaminator państwowy’, ‘egzaminator urzędu’, ‘członek LKE’, ‘egzamin przed LKE’ itp. Czy mają one dzisiaj jakikolwiek sens praktyczny czy formalny? (link)

11 kwietnia poinformowaliśmy o publikacji w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod pozycją nr 18 i 19 ogłoszenia nr 11 i 12 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zmian elementów struktury przestrzeni powietrznej w rejonie Gdańska i Poznania. (link)

CTR i TMA w polskiej przestrzeni powietrznej - stan 11.04.2022

CTR i TMA w polskiej przestrzeni powietrznej - stan 11.04.2022

12 kwietnia zamieściliśmy informację o wprowadzeniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej nowych stref TRA w FIR EPWW. (link)

15 kwietnia przekazaliśmy informację rekordowym locie bezzałogowca Stalker VXE od Lockheed Martin. Wykonał on lot wytrzymałościowy na Ranczu Santa Margarita w Kalifornii. Lot ustanowił nowy rekord w Grupie 2 (od 5 do 25 kilogramów) z czasem lotu 39 godzin, 17 minut i 7 sekund. (link)

16 kwietnia poinformowaliśmy o zainstalowaniu na lądowisku w Milewie (EPMX) oświetlenia drogi startowej oraz APAPI (Abbreviated Precision Approach Path Indicator). Zainstalowane na lądowisku, urządzenie wykorzystuje lampy halogenowe. (link)

18 kwietnia opublikowaliśmy artykuł Macieja Szczukowskiego pt. "Dwie kawy, proszę. Czyli czemu lokalny język jest potrzebny kontrolerom". A w artykule o projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie licencji i świadectw kwalifikacji personelu służb ruchu lotniczego. (link)

19 kwietnia zaprosiliśmy w imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej do lektury kolejnego numeru magazynu Safe Sky nr 1(17)/2022. A w nim: "Wpływ farm wiatrowych na bezpieczeństwo ruchu lotniczego", "Włodzimierz Gedymin – jeden z pierwszych pilotów „Papugi” Inspekcji Lotniczej", "Przestrzeń TMA Warszawa", "Równoległa, wirtualna rzeczywistość kontroli ruchu lotniczego wspiera personel operacyjny". (link)

19 kwietnia poinformowaliśmy o sukcesie Polaków podczas rozgrywanych w belgijskim mieście Charleroi 2. Mistrzostw Europy FAI oraz 4. Pucharu Świata FAI w Indoor Skydivingu. Jednym z autorów tych sukcesów była Maja Kuczyńska, która wywalczyła złoto na Mistrzostwach Europy i srebro w Pucharze Świata w konkurencji Freestyle. Z kolei polski zespół Flyspot Synapses 4-way VFS w składzie: Adrian Suwiński, Tomasz Białous, Piotr Noworol oraz Waldemar Suwiński, zdobyli srebrny krążek w Mistrzostwach Europy oraz brązowy w Pucharze Świata. (link)

20 kwietnia poinformowaliśmy o wprowadzeniu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej zmiany granic ATZ, punktów/tras VFR oraz procedury utraty łączności (RCF) dla lotniska Warszawa Babice (EPBC). (link)

20 kwietnia przekazaliśmy wieści o sukcesie studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej na międzynarodowych prestiżowych zawodach dla konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West w USA. Zwyciężyli w klasie Micro i Advanced. (link)

Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego na zawodach SAE Aero Design West (fot. materiały zespołu)

Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego na zawodach SAE Aero Design West (fot. materiały zespołu)

21 kwietnia zaprosiliśmy do lektury artykułu "Vis Maior – Pożary naturalnego środowiska– a sprawa Polska" autorstwa Grzegorza Brychczyńskiego, eksperta lotniczego ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz V-ce Przewodniczącego Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych SITKRP. (link)

22 kwietnia zaprosiliśmy do lektury trzeciej części artykułu "Zawód egzaminator(a)" autorstwa Janusza Boczonia. W trzeciej części artykułu autor chciałby odpowiedzieć na pytanie, czy każdy egzaminator musi być członkiem LKE i czy warto w ogóle takim członkiem być. (link)

22 kwietnia zamieściliśmy artykuł pt. "Strefy EPTR412, EPTR413, EPD206 – loty paralotniowe w nowej rzeczywistości". Wraz z zaostrzeniem się konfliktu zbrojnego na Ukrainie konieczna była gruntowna reorganizacja dotychczasowej struktury przestrzeni powietrznej, tak aby zapewnić wystarczającą swobodę dla operacji lotniczych NATO oraz właściwą separację i bezpieczeństwo ruchu maszyn cywilnych. (link)

26 kwietnia poinformowaliśmy o śledztwie prowadzonym przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA) w sprawie kaskaderskiego wyczynu Red Bulla na pustyni w Arizonie, który 24 kwietnia zakończył się rozbiciem samolotu. Agencja poinformowała, że wcześniej odrzuciła wniosek organizatorów o zwolnienie z przepisów FAA. (link)

27 kwietnia zamieściliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego pt. "Konflikt w PAŻP, a ograniczenie ruchu lotniczego". Autor pisze też o rozporządzeniu Rady Ministrów ograniczającym ruch lotniczy na lotniskach Okęcie i Modlin. (link) Ten temat poruszony został też w innych artykule. (link)

28 kwietnia zaprosiliśmy do lektury czwartej części artykułu "Zawód egzaminator(a)" autorstwa Janusza Boczonia. A w nim: Dlaczego zmiany w systemie egzaminowania praktycznego przyjęte ponad 10 lat temu były w innych krajach UE tak szybko wdrożone i czy szkolenia egzaminatorów może prowadzić tylko urząd. (link)

MAJ

1 maja opublikowaliśmy artykuł pt. "Na co uważać latając na paralotni na Żarze". Wielu pilotów ściąga tu, aby spędzać pierwsze godziny w powietrzu. Na pewno góra ta nie jest najtrudniejszą, a artykuł nie ma na celu straszenia początkujących. Jest jednak kilka spraw, których trzeba mieć świadomość. W artykule tym znajdziecie porady Marcina Duszyńskiego dotyczące tego, na co uważać latając na paralotni na Żarze. (link)

2 maja, na Dzień Flagi, Aeroklub Warszawski i grupa akrobacyjna Sky Magic przygotowali wyjątkowe wydarzenie mające uczcić to święto – Defiladę Flagową. Z punktu widokowego zlokalizowanego na terenie Aeroklubu Warszawskiego można było obserwować jak jedenastu skoczków ze Sky Magic i Sekcji Spadochronowej AW wykonało na lotnisku Babice skoki z flagami Polski oraz Ukrainy. Łączna powierzchnia flag rozwiniętych w powietrzu przez skoczków wyniosła 1560 m2. (link)

Defilada Flagowa na Dzień Flagi (fot. Daniel Puciłowski)

Defilada Flagowa na Dzień Flagi (fot. Daniel Puciłowski)

Z początkiem maja opublikowaliśmy relację z zawodów Pribina Cup 2022 rozegranych w dniach 15 - 23 kwietnia br. w Nitrze (Słowacja), w których uczestniczyło 109 pilotów z 14 różnych krajów, wiele znajomych twarzy ale także wielu nowych pilotów juniorów. Rywalizacja odbywała się w czterech klasach: Club, 15m, 20m Double Seater, Open. W klasie Club 1 miejsce zajął Michal Lesinger (Czechy). W klasie 15m 1 miejsce zajął David Mach (Czechy). W klasie 20m Double Seater na 1 miejscu podium stanęli piloci Rudolf & Kavalic (Słowenia). W klasie Open na 1 miejscu podium stanął Radek Krejcirik (Czechy). (link)

3 maja zamieściliśmy wyniki 17. Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Wacława Wieczorka, które rozegrane zostały w dniach od 28 kwietnia do 1 maja, na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Zawody wygrał Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, przed Marcinem Chrząszczem z Aeroklubu Wrocławskiego i Bolesławem Radomskim z Aeroklubu Pomorskiego. (link)

W majowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko w Pobiedniku Wielkim należące do Aeroklubu Krakowskiego. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy Adrianowi Królowi, członkowi AK. (link)

Aeroklub Krakowski, fot. Dariusz Wesołowski

Szybowce na lotnisku w Pobiedniku Wielkim (fot. Dariusz Wesołowski)

5 maja zaprosiliśmy do lektury artykułu pt. "Droga do lotnictwa…" – wspomnień opracowanych przez Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa, na podstawie relacji pisemnych i ustnych kapitana, pilota Zbigniewa Buczka. Cykl przybliża specyfikę i niuanse latania w czasach II Wojny Światowej, a także w okresie PRL. (link)

5 maja poinformowaliśmy o sukcesie polskiej załogi, która wygrała zawody balonowe Richard Schutze-Wettfahrt 2022, rozgrywane w dniach 29 kwietnia – 1 maja w niemieckim Bitterfeld-Wolfen (miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Anhalt-Bitterfeld). Rywalizację wygrał polski zespół w składzie: Krzysztof Zapart, Adam Ginalski i Revaz Uturgauri (Gruzja), który balonem (znaki rejestracyjne D-OGYN) pokonał dystans 140 km. (link)

10 maja zaprosiliśmy do lektury piątej części artykułu "Zawód egzaminator(a)" autorstwa Janusza Boczonia. A w nim: Czy organ może ograniczać prawo do zawodu egzaminatora na bazie przepisów UE? (link)

10 maja przekazaliśmy informację zarządzającego lądowiskiem EPMG o zmianie profilu podejścia do RWY 03. Komfort i bezpieczeństwo lądowania na RWY 03 oraz startu na kierunku RWY 21, w skutek wprowadzonych zmian uległ wyraźnej poprawie. (link)

13 maja zachęciliśmy do lektury nowego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A w nim: Wstępne podsumowanie 2021 r. w zakresie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, Metody i minima separacji – klasyfikacja i badanie naruszeń separacji, U-Space – bezpieczna integracja lotnictwa bezzałogowego z załogowym, Zarządzanie ryzykiem zmęczenia. (link)

14 maja poinformowaliśmy o sukcesie dwóch polskich szybowników podczas Krajowych Zawodów Szybowcowych "Glide Challenge Cup GSS Prievidza 2022" rozegranych w dniach od 24 kwietnia do 5 maja br. w Prievidzy (Słowacja). Wszyscy piloci rywalizowali w klasach: Club, 15m, Combi. Polacy odnieśli sukces w klasie Club. Jacek Flis wywalczone w zaciętej walce drugie miejsce. Świetnie latał też Mikołaj Zdun zdobywając trzecie miejsce. Zwycięzcą został Uwe Wahlig (Niemcy). W klasie Combi pierwsze miejsce zajął Gintas Zube (Litwa). W klasie 15m pierwsze miejsce wywalczył Miloslav Cink (Czechy). (link)

Podium klasy Club - Glide Challenge Cup GSS Prievidza 2022 (fot. Gliding Team Klinika Kolasiński)

Podium klasy Club - Glide Challenge Cup GSS Prievidza 2022 (fot. Gliding Team Klinika Kolasiński)

16 maja w kolejnym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko Kętrzyn Wilamowo należące do Aeroklubu Krainy Jezior. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy Stanisławowi Tołwińskiemu, prezesowi AKJ. (link)

Aeroklub Krainy Jezior

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo - widok z samolotu... w kierunku na południe (S)

17 maja opublikowaliśmy artykuł pt. "(…) Od lat nie brakuje animozji pomiędzy samymi służbami. Ci ze zbliżania uważali się za lepszych od kontrolerów wieżowych (…)", którym zaprosiliśmy do lektury fragmentu książki "Kontroler Ruchu Lotniczego". (link), (link)

17 maja poinformowaliśmy o ustanowieniu przez załogę USAF rekordu 24-godzinnym lotem KC-46A Pegasus. Rekordowy lot o długości 9 000 mil, który był najdłuższym w historii Dowództwem Mobilności Powietrznej (AMC), rozpoczął się w Bazie Sił Powietrznych McConnell w Kansas. W ciągu następnych 24 godzin załoga składająca się z sześciu pilotów, trzech operatorów wysięgników i lekarza, testowała możliwości KC-46, a także zbierała dane na temat wykonalności i potencjalnych zagrożeń dla członków załogi podczas takiego długodystansowego lotu. (link)

18 maja zachęciliśmy do lektury szóstej części artykułu "Zawód egzaminator(a)" autorstwa Janusza Boczonia. A w nim o tym, że poruszone kwestie mogą wywoływać sporo wątpliwości, nieporozumień czy sporów, a ich rozwiązanie wcale nie wymaga od razu drogi sądowej. (link)

20 maja opublikowaliśmy artykuł pt. "Sloty lotniskowe, a sloty ATC". Nie zawsze łatwo jest wytłumaczyć pasażerom, że w pełni gotowy samolot musi stać i czekać na swoją kolejkę. W artykule odpowiedzi na pytania: Dlaczego?, Co to jest slot i dlaczego nie można startować, jak tylko samolot jest gotowy?, Kto decyduje o tym, który lot jest opóźniony?. Jest też odpowiedź na pytanie: Czemu samoloty często stają w holdingu?. (link)

W dniach 13-21 maja br. na lotnisku w Lisich Kątach odbywała się rywalizacja podczas dwudziestej edycji Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A oraz Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie 15/18m. W Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie Klub A zwyciężył Jakub Barszcz. W Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie 15/18m najlepszy był Łukasz Wójcik. (link)

Podium Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A oraz podium Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie 15/18m (fot. Hajda Studio)

Podium Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A oraz podium Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie 15-18m (fot. Hajda Studio)

W dniach 14-21 maja br. piloci szybowcowi rywalizowali podczas drugiego etapu FAI Sailplane Grand Prix, który odbył się na Żarze. W polskim etapie wzięło udział 14 pilotów: trzynastu z Polski i jeden z Niemiec. Zwycięzcą SGP Poland po siedmiu rozegranych konkurencjach został Łukasz Grabowski, który prowadzenie objął po drugim wyścigu i nie oddał go do końca zawodów. Wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Łącznie zdobył 40 punktów. (link)

Podium Poland SGP 2022 (fot. Gss Żar)

Podium Poland SGP 2022 (fot. Gss Żar)

23 maja opublikowaliśmy kolejny artykuł z cyklu "Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem" zatytułowany "Szczęście w nieszczęściu czyli historia pewnego lotu..." , który otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników. (link)

25 maja zaprosiliśmy do lektury kolejnych wspomnień opracowanych przez Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa, na podstawie relacji pisemnych i ustnych kapitana, pilota Zbigniewa Buczka pt. "Wielkim przeżyciem dla każdego z nas było tzw. laszowanie, to znaczy pierwszy samodzielny lot…". (link)

25 maja poinformowaliśmy o sukcesie studentów AKL Politechniki Wrocławskiej, którzy ukończyli prestiżowe zawody dla młodych konstruktorów lotniczych SAE Aero Design East ze zwycięstwem w jednej kategorii i drugim miejscem w kolejnej. (link)

Zespół JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego PWr w czasie zawodów SAE Aero Design East (fot. mat. zespołu)

Zespół JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego PWr w czasie zawodów SAE Aero Design East (fot. mat. zespołu)

26 maja opublikowaliśmy artykuł Janusza Boczonia pt. "Załoga jednoosobowa na dużych pasażerskich i transportowych samolotach. Perspektywa i konsekwencje". Autor po lekturze artykułu „Samoloty bez pilotów?” na stronie portalu dlapilota.pl, w którym poruszono temat możliwości wykonywania lotów pasażerskich czy cargo bez udziału pilotów postanowił przeanalizować najbardziej prawdopodobny scenariusz jaki może się zdarzyć najpierw tj. redukcji składu załogi kokpitowej tylko do jednego pilota. (link)

27 maja zamieściliśmy artykuł Grzegorza Brychczyńskiego pt. "Oprócz błękitnego nieba nic nam dzisiaj nie potrzeba – prawda czy fałsz? Nowe regulacje dla Ultralekkich". Mowa w nim o potrzebie jak najszerszego przyjęcia OPT-OUT 600 kg w krajach członkowskich UE dla zapewnienia jak najswobodniejszego ruchu rodzaju statków powietrznych w ramach Europy. (link)

W dniach 27-28 maja w Szwecji, w miejscowości Karlskoga, rozegrane zostały Karlskoga World Cup 2022, czyli w Międzynarodowe Zawody Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi, które są zaliczane do rankingu Pucharu Świata w kategorii F2B. Całe podium zdobyli polscy zawodnicy. Pierwsze miejsce wywalczył Krystian Borzęcki (Aeroklub Śląski). Na drugim stopniu podium stanął Robert Tomzik (Aeroklub Krakowski). Trzecie miejsce zdobył Karol Janik (Aeroklub Radomski). (link)

30 maja poinformowaliśmy o modernizacji sieci POLRAD. Aktualnie sieć POLRAD składa się z radarów dopplerowskich pracujących w paśmie częstotliwości C (ok. 5,5 GHz). Do końca 2023 roku cały system zostanie zmodernizowany i rozbudowany. (link)

30 maja zamieściliśmy krótką relację z zawodów pn. 59. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, które odbyły się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku Wielkim. 59. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki wygrał Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego. Drugie miejsce zajął Michał Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, a podium zamknął Marcin Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego. (link), (link)

Podium 59. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Aeroklub Krakowski)

Podium 59. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Aeroklub Krakowski)

31 maja opublikowaliśmy artykuł Grzegorza Brychczyńskiego pt. "Stan po burzy – równowaga chwiejna. Kontrolerzy – Kierownictwo PAŻP". Autor poruszył temat czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego, którzy pracują przez cały rok, niezależnie od świąt czy innych ustawowych dni wolnych. (link)

CZERWIEC

2 czerwca poinformowaliśmy o sukcesie studentów Politechniki Warszawskiej, których skonstruowane samoloty nagrodzone zostały na zawodach w Stanach Zjednoczonych. Zespoły z Koła Naukowego SAE AeroDesign z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa od lat zachwycają świat swoimi latającymi konstrukcjami i odnoszą sukcesy w międzynarodowej rywalizacji. Studenci przywieźli z Teksasu z trzy złote medale, czwarte miejsce i wyróżnienie. (link)

Samoloty studentów Politechniki Warszawskiej nagrodzone na zawodach w Stanach Zjednoczonych - 2022 r. (fot. Facebook / SAE AeroDesign Warszawa)

Samoloty studentów Politechniki Warszawskiej nagrodzone na zawodach w Stanach Zjednoczonych - 2022 r. (fot. Facebook - SAE AeroDesign Warszawa)

6 czerwca opublikowaliśmy artykuł Macieja Benedyka i Macieja Zaborowskiego (Centrum Meteorologicznej Osłony Lotnictwa Cywilnego, IMGW-PIB) pt. "Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne w lotnictwie: wiatr i turbulencja". W lotnictwie jednymi z najgroźniejszych zjawisk związanych z warunkami meteorologicznymi są wiatr i turbulencja. Oba problemy mogą pojawić się zarówno podczas startów i lądowań, jak i przelotu, m.in. w zasięgu chmur konwekcyjnych czy przez strefę frontu atmosferycznego. (link)

6 czerwca przekazaliśmy informację o zwycięzcach XXIV Motoparalotniowych Mistrzostw Polski, które w tym roku rozegrane zostały w Suwałkach. Po tygodniowych zmaganiach wyłoniono Mistrzów Polski w trzech klasach: PL1 (start na wózku jednoosobowo), PL2 (start na wózku w tandemie) oraz PF1 (start na nogach jednoosobowo). W klasie PL1 1. miejsce zajął Krzysztof Romicki, w klasie PL2 1. miejsce zajęła załoga Adam Pupek i Piotr Kozikowski, a w klasie PF1 1. miejsce zajął Jacek Semkło. (link)

Zwycięzcy (fot. Olga Rogacewicz)

Zwycięzcy XXIV Motoparalotniowych Mistrzostw Polski (fot. Olga Rogacewicz)

W dniach od 3 do 8 czerwca na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbyły się III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Intermediate. Reprezentacja Polski przypieczętowała złoto drużynowe i indywidualne. Maciej Kulaszewski został indywidualnym mistrzem świata w akrobacji samolotowej w klasie intermediate. A do drużynowego zwycięstwa, oprócz Macieja Kulaszewskiego, spory wkład wnieśli też Dariusz Mazur i Wojciech Kotulski. (link)

Podium indywidualne III Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Intermediate (fot. Paweł Biarda)

Podium indywidualne III Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Intermediate (fot. Paweł Biarda)

8 czerwca opublikowaliśmy wywiad z Adamem Szymańskim, który pod koniec 2021 roku kupił w Międzybrodziu Żywieckim samolot Jak-12M, który był w niezbyt dobrym stanie i wymagał sporych nakładów na remont. Adam Szymański, prywatnie miłośnika lotnictwa, który niemałymi nakładami finansowymi wyremontował i przywrócił konstrukcję do stanu lotnego, przybliżył naszym Czytelnikom, jak doszło do realizacji tego pomysłu. (link)

JAK-12M SP-ACD

Jak 12M (znaki rejestracyjne SP-ACD)

9 czerwca 2022 r. poinformowaliśmy o sukcesie polskiej kadry na Paralotniowych Mistrzostwach Czech w celności lądowania. Reprezentacja Polski – TeamPoland+ (Paweł Grzybowski, Michał Janowski, Rafał Reinert, Marketa Tomaskova) – wywalczyła drużynowe srebro. (link)

W dniach 3 – 11 czerwca 2022 r. rozegrane zostały 12. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15 m oraz w Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Klub A, organizowane przez Aeroklub Leszczyński. W 12. Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie 15 m tytuł Mistrza wywalczył Łukasz Błaszczyk. A w Ogólnopolskich Zawodach Szybowcowych w klasie Klub A pierwsze miejsce zdobył Christoph Matkowski. (link)

11 czerwca, na lotnisku w Pobiedniku Wielkim k/Krakowa odbyła się uroczystość "Złotego Jubileuszu" (50 -lecie) działalności lotniczej trzech skoczków i pilotów: Wiesława Guzika, Leszka Mańkowskiego i Pawła Reya. (link)

W dniach 10-12 czerwca 2022 roku na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Modeli Latających na Uwięzi w konkurencjach: F2A, F2B, F2C i F2A Rodeo dla seniorów oraz juniorów. Aeroklub gościł najlepszych modelarzy lotniczych – modeli samolotów z całego kraju, którzy uczestniczyli w zawodach do Pucharu Polski oraz w Mistrzostwach Polski. Opublikowaliśmy wyniki. (link)

13 czerwca opublikowaliśmy artykuł pt. "Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne w lotnictwie: Widzialność, ekstremalne zjawiska naturalne, zachmurzenie i oblodzenie" autorstwa Macieja Benedyka, Eweliny Nguyen Van, Radosława Wierzbińskiego z Centrum Meteorologicznej Osłony Lotnictwa Cywilnego, IMGW-PIB. Prognoza zjawisk ograniczających widzialność jest jednym z najistotniejszych zadań osłony ruchu lotniczego. (link)

14 czerwca zaprosiliśmy do lektury kolejnych wspomnień opracowanych przez Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa, na podstawie relacji pisemnych i ustnych kapitana, pilota Zbigniewa Buczka pt. "Czułem pewien niesmak z faktu zatajenia mojej przygody i nie wykonania wszystkich elementów zadania tego lotu...". (link)

17 czerwca przekazaliśmy informację Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o Strefach Czasowo Wydzielonych (EPTR329, EPTR330, EPTR331, EPTR332) wyznaczonych w związku z lotami UAV 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które mają się odbywać od 1 lipca 2022 r. do 23 kwietnia 2023 r. (link)

20 czerwca opublikowaliśmy artykuł pt. "Bezpieczne niebo – Instytut w chmurach" autorstwa Izabeli Zabłockiej i Jadwigi Michalskiej z IMGW-PIB. Jednym z najważniejszym czynników wpływających na jakość usług lotniczych są warunki pogodowe. Dlatego niezmiernie ważne są dobra prognoza i bieżący monitoring. (link)

22 czerwca zamieściliśmy artykuł pt. "Statki Powietrzne na których możemy się szkolić czy zaliczać nalot na poczet licencji, uprawnień, przywilejów czy certyfikatów EASA" autorstwa Janusza Boczonia. W artykule tym autor postarał się pokrótce prześledzić przepisy w tym zakresie. Latanie jest obecnie drogie i warto ustrzec się niebezpieczeństwa nieuznania nalotu przez tzw. właściwy organ. (link)

23 czerwca opublikowaliśmy wywiad z Leszkiem Mańkowskim, instruktorem paralotniowym, lotniowym i spadochronowym, który 11 czerwca 2022 r. obchodził 50-lecie działalności lotniczej. W wywiadzie rozmowy o lotnictwie, tym sprzed 50 lat i tym bardziej współczesnym. O szkoleniu młodych pilotów, ich zaangażowaniu i ewolucji technologicznej, jaką przeszedł w tym czasie lotniczy system edukacji. Rozmowa porusza również wątek startów zawodniczych i ciekawostek z tym związanych.(link)

Leszek Mańkowski

Leszek Mańkowski

23 czerwca poinformowaliśmy, że na portalu lotniska.dlapilota.pl umieściliśmy guzik NOTAM, aby pilotom ułatwić dostęp do depesz. Wystarczy w niego kliknąć, aby wyświetliły się depesze do lotniska które obecnie przeglądacie. (link)

23 czerwca pisaliśmy o sukcesie studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy na międzynarodowych zawodach sond kosmicznych CanSat Competition United States zdobyli drugie miejsce. Od zwycięstwa dzieliło ich niewiele. (link)

Zespół PWr Aerospace na zawodach w USA (fot. materiały zespołu)

Zespół PWr Aerospace na zawodach w USA (fot. materiały zespołu)

W dniach 20-25.06.2022 r. na Lotnisku Suwałki rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej w klasach Intermediate, Advanced i Unlimited. W klasie Advanced 56. Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej mistrzostwo wywalczył Bartłomiej Pyzik. W klasie Intermediate 56. Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej tytuł mistrza zdobył Sebastian Matejek. W klasie Advanced Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej tytuł mistrzowski zdobyła Brigitte Danzinger (Austria). W klasie Unlimited Zawodów w Akrobacji Szybowcowej wygrał Michał Klimaszewski. (link)

Uczestnicy Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej w Suwałkach (fot. Agata Twerdochlib, Facebook)

Uczestnicy Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej w Suwałkach (fot. Agata Twerdochlib, Facebook)

29 czerwca opublikowaliśmy artykuł pt. "Czy łatwo jest zorganizować Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej?" autorstwa Waldemara Złotnika, Dyrektor Zawodów MP w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej w Suwałkach 2022. Tutaj organizatorzy stanęli na wysokości zadania (co podkreślali sami zawodnicy), jednak musieli się zmierzyć z szeregiem wyzwań logistycznych. Jak to dokładnie wyglądało? (link)

W dniach 23 – 26.czerwca na Lotnisku w Lesznie zostały rozegrane 41. Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Zdzisława Dudzika. Złoto zdobyli Marcin Skalik i Joanna Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego. Byli bezkonkurencyjni. (link)

Załoga Marcin Skalik i Asia Skalik zdobyli złoto w 41. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Zdzisława Dudzika w Lesznie (fot. Aeroklub Częstochowski)

Załoga Marcin Skalik i Asia Skalik zdobyli złoto w 41. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Zdzisława Dudzika w Lesznie (fot. Aeroklub Częstochowski)

LIPIEC

4 lipca poinformowaliśmy, że za pomocą NOTAM zostało opublikowanych dwadzieścia siedem (27.) stref ograniczonych R. Zamieściliśmy też odpowiedź PAŻP na pytanie dotyczące źródła tych stref. (link)

5 lipca zamieściliśmy pierwszą część artykułu Klaudiusza Dybowskiego pt. "Przepisowe błędy i błędziki" dotyczący błędów m.in. w: ICAO Doc 8168 „Aircraft Operations” (Operacje statków powietrznych), Doc 10066 PANS-AIM (Procedury dla służb żeglugi powietrznej – Zarządzanie Informacją Lotniczą), SERA.3210, SERA.4005, SERA.5005. (link)

W dniach 30 czerwca – 9 lipca 2022 r. na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie piloci rywalizowali podczas 47. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie OPEN oraz 31. Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych OSTRÓW GLIDE w klasie KLUB A i KLUB B. 47. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie OPEN wygrał Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski). 31. Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe OSTRÓW GLIDE w klasie KLUB A wygrał Alexandre Fierain (Francja/Abbeville), a w klasie KLUB B Paweł Strzelczyk (Aeroklub Ziemi Lubuskiej). (link)

Podium 47. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie OPEN (fot. M.Levitzky - Ostrów Glide)

Podium 47. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie OPEN (fot. M.Levitzky - Ostrów Glide)

W lipcowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko Aeroklubu Szczecińskiego, zlokalizowane w prawobrzeżnej części miasta - w Dąbiu. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy jego prezesowi, Andrzejowi Kostkiewiczowi. (link)

Aeroklub Szczeciński

Aeroklub Szczeciński

W dniach 3-15 lipca 2022 r. w Pociūnai na Litwie rozegrane zostały 21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI. 82 pilotów z całej Europy rywalizowało w trzech klasach: Club, Standard, 15m. W klasie Club 1. miejsce zajął Tomas Suchanek (Czechy). W klasie Standard 1. miejsce zajął Jan-Ola Nordh (Szwecja), a polski pilot Łukasz Błaszczyk zdobył srebro. W klasie 15m złoto wywalczył Sebastian Kawa (Polska), a srebro Łukasz Grabowski (Polska). Bardzo dobry wynik uzyskali też na Litwie wszyscy polscy piloci drużynowo. Stanęli na najwyższym stopniu podium. (link)

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium w klasie 15m (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI na Litwie - podium w klasie 15m (fot. Łukasz Błaszczyk, Facebook)

15 lipca poinformowaliśmy, że bezzałogowy samolot elektryczny Airbusa ustanowił nowy rekord długości lotu. Zasilany energią słoneczną bezzałogowy statek powietrzny Airbus Zephyr S spędził w powietrzu 28 dni. To oznacza, że pobił już własny rekord ustanowiony w 2018 roku. (link)

16 lipca zamieściliśmy informację o sukcesie Polaka na The World Games 2022. Paweł Laszczak (Lotniczy Klub Sportowy „Zefir”) zdobył srebrny medal w wyścigach dronów podczas igrzysk w Birmingham. (link)

21 lipca zamieściliśmy artykuł Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego pt. "Uprawnienie pilota do wywozu skoczków spadochronowych", w którym autor wyjaśnił rzeczywisty stan prawny. (link)

25 lipca pisaliśmy o Holenderskim pilocie, który trafił do księgi rekordów Guinnessa po tym jak na małym lotnisku Oostwold na północy Holandii wykonał 57 lądowań w ciągu jednej godziny. Dokonał tego Dirk Evers samolotem Pitts Special. (link)

25 lipca zamieściliśmy relację z 65. Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym – Seniorów oraz 51. Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym – Juniorów, które rozegrane zostały na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi. Mistrzem Polski w Lataniu Precyzyjnym został Marcin Chrząszcz. Wśród juniorów najlepiej poradził sobie z wymagającymi konkurencjami Konrad Partyka. Mistrzem Polski Seniorów w lądowaniach został Marcin Chrząszcz, natomiast wśród juniorów najlepiej lądował Alber Małek. (link)

Marcin Chrząszcz - Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym (fot. Marcin Chrząszcz, Facebook)

Marcin Chrząszcz - Mistrz Polski w Lataniu Precyzyjnym (fot. Marcin Chrząszcz, Facebook)

26 lipca opublikowaliśmy artykuł Grzegorza Brychczyńskiego pt. "Komponent Lotniczy WOT czy w dalszym ciągu może być potrzebny?!". (link)

26 lipca poinformowaliśmy o wynikach V Jurajskich Zawodach Balonowych, w ramach których odbył się Balonowy Puchar Polski i Balonowe Mistrzostwa Polski. W rywalizacji wzięło udział 22 ekipy balonowe: 20 polskich, 1 z Litwy i 1 z Węgier. I miejsce wywalczył Mateusz Rękas. (link)

Mateusz Rękas zwycięzcą V Jurajskich Zawodach Balonowych (fot. Balonowa Jura, Facebook)

Mateusz Rękas zwycięzcą V Jurajskich Zawodach Balonowych (fot. Balonowa Jura, Facebook)

27 lipca na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się uroczystość lotu pożegnalnego samolotów TS-11 ISKRA w lotnictwie Sił Zbrojnych RP. To była historyczna chwila dla Polskich Sił Powietrznych, która zamknęła rozdział wieloletniego szkolenia polskich pilotów wojskowych na TS-11. (link), (link)

29 lipca zaprosiliśmy do lektury kolejnych wspomnień opracowanych przez Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa, na podstawie relacji pisemnych i ustnych kapitana, pilota Zbigniewa Buczka pt. „Nie potrafiłem wytłumaczyć faktu nie powiadomienia mego pułku o przymusowym postoju i przedłużającej się tym samym nieobecności”. (link)

31 lipca opublikowaliśmy artykuł pt. "Oznaczenie kierunku kręgu nadlotniskowego - proste rozwiązanie i prawdopodobnie skuteczne". W ferworze "walki" może się zdarzyć, że zapomnimy jaki krąg obowiązuje na danym lotnisku. Dlatego, zarządzający mazurskimi lądowiskami EPMG (Mrągowo) i EPBB (Babięta) zdecydował, aby wyposażyć swoje lądowiska w pionowe znaki przypominające o kierunku kręgu. (link)

31 lipca w formacie Online odbyło się wyjątkowe wydarzenie edukacyjne - AviationEduSunday - promujące bezpieczne latanie z głową. 1191 uczestników mogło wysłuchać 19. dwudziestominutowych wykładów (w sumie 7:41h transmisji). Organizatorami byli: GSA Aviation, M-Air Poland i portal dlapilota.pl (link)

W lipcu policyjni lotnicy i strażacy pomogli gasić pożar Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Gasili ogień z pokładu policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk, wykorzystując do tego specjalny zbiornik na wodę tzw. Bambi Bucket o pojemności około 3 tys. litrów. To była już druga międzynarodowa misja obu służb, podczas której policyjni lotnicy i strażacy walczyli wspólnie z ogniem. (link), (link)

SIERPIEŃ

2 sierpnia poinformowaliśmy o sukcesie Polaków podczas Mikrolotowych Mistrzostw Świata FAI, które rozegrane zostały w czeskim Hosin. Mistrzami Świata w klasie wiatrakowce zostali Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz (GL2). Do ich złota, srebro indywidualne w klasie motolotni dorzucił Henryk Orwat (WL1). A cała polska reprezentacja zdobyła srebro drużynowe. (link)

Polska ekipa z medalami na Mikrolotowych Mistrzostwach Świata FAI w czeskim Hosin (fot. Aeroklub Polski)

Polska ekipa z medalami na Mikrolotowych Mistrzostwach Świata FAI w czeskim Hosin (fot. Aeroklub Polski)

Na początku sierpnia poinformowaliśmy o oblataniu repliki szybowca szkolnego "Wrona", zbudowanej przez mechanika Jerzego Gruchalskiego, które miało miejsce na lotnisku Aeroklubu Konińskiego. Szybowiec oblatał pilot doświadczalny Michał Ombach. (link)

Oblot repliki szybowca szkolnego Wrona (fot. Aeroklub Koniński, Facebook)

Oblot repliki szybowca szkolnego Wrona (fot. Aeroklub Koniński, Facebook)

2 sierpnia w kolejnym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko w Bagiczu, zlokalizowane na wschód od Kołobrzegu w województwie zachodniopomorskim. Jego obecny status i plany rozwoju przybliżył Jan Kozioł, prezes Aeroklubu Ziemi Kołobrzeskiej i członek zarządu firmy Aeroprzystań Sp z o.o. (link)

Lotnisko Aeroklubu Ziemi Kołobrzeskiej

Lotnisko w Bagiczu

3 sierpnia zamieściliśmy wyniki Balonowego Pucharu Polski rozegranego przy okazji tej cyklicznej imprezy Aeropiknik w Paczkowie i Kozielnie. Do Paczkowa zjechało 16 ekip balonowych. Pierwsze miejsce wywalczył Wojciech Nowakowski. (link)

W dniach 24 lipca – 5 sierpnia 2022 r. w węgierskim Szeged rozegrane zostały 37. Szybowcowe Mistrzostwa Świata FAI. Rywalizacja odbywała się w klasach: 18m, 20m multi-seat oraz Open. Srebro w klasie 20m multi-seat wywalczyła polska załoga Jakub Barszcz i Łukasz Kornacki. Pierwsze miejsce zajęli Czesi Ivan Novak i Petr Krejcirik. W klasie 18m 1. miejsce zajął Christophe Abadie (Francja). W klasie Open 1. miejsce zajął Felipe Levin (Niemcy). (link)

9 sierpnia opublikowaliśmy relację z VIII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Polski, które zostały rozegrane nad zbiornikiem wodnym w Przykonie. W klasie PL1 1 miejsce zajął Szymon Winkler. W klasie PF1 1 miejsce wywalczył Bartek Nowicki. W klasyfikacji Open w klasie PL1 na 1 miejscu podium stanął Saeed Malhiya, a w klasie PF1 1 miejsce zajął Naif Al-Baloshi. (link)

W dniach od 30 lipca do 13 sierpnia w Czeskim Aeroklub Tábor rozegrane zostały 12 Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów FAI w klasach Club i Standard. Tym razem Polacy znaleźli się poza podium. Zawody w klasie Club wygrał Brytyjczyk Finn Sleigh. Z kolei w klasie Standard zwyciężył Niemiec Simon Briel. (link)

W dniach 8 – 13 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie rozegrane zostały Mistrzostwa Świata FAI Modeli Latających na Uwięzi dla seniorów i juniorów, w których udział wzięła modelarska elita, której ponad trzystu zawodników z 30 krajów świata walczyło o najwyższe trofea Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. Polscy modelarzy zdobyli siedem medali: konkurencja F2A Junior – Kacper Walania (srebro), konkurencja F2B Junior – Marek Rakowski (brąz), konkurencja F2B Female – Joanna Rakowska (brąz), konkurencja F2B – drużynowo (srebro), konkurencja F2C Junior – Jakub Gluszek i Tomasz Sokołowski (brąz), konkurencja F2C Female – Joanna Stoll i Julia Lesiuk (złoto), konkurencja F2C – drużynowo (brąz). (link)

15 sierpnia na prośbę uznanych instruktorów przypomnieliśmy artykuł Jacka Mainki pt. "CRM – TEM – HF". Autor omawia tych kilka pojęć, przydatnych dla przyszłego pilota zawodowego czy instruktora. (link)

16 sierpnia zaprosiliśmy do lektury drugiej części artykułu Klaudiusza Dybowskiego pt. "Przepisowe błędy i błędziki", w której autor na warsztat wziął "cztery czwórki", czyli kontrolerską "biblię" – ICAO Doc 4444 PANS-ATM "Procedury Służb Żeglugi Powietrznej – Zarządzanie ruchem lotniczym". (link)

16 sierpnia podsumowaliśmy siedemnastą edycję Międzynarodowych Zawodów Balonowych – Nałęczów. Wszystkie miejsca na podium zajęli Polacy. Zawody wygrał Sławomir Jurkiewicz. (link)

18 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Jakuba Plucińskiego o historycznym locie mięśniolotem Albatros ponad Kanałem La Manche. (link)

19 sierpnia przekazaliśmy informację, że dzień wcześniej, na wniosek Centrum Usług Logistycznych, odbyło się spotkanie z użytkownikami lotniska EPBC, w sprawie wdrażania przez CUL planu naprawczego, powstałego na skutek wykrytych niekrytycznych uchybień po audycie lotniska. (link)

W dniach 20-21 sierpnia 2022 r., na lotnisku w Masłowie rozegrane zostały XXIII Mistrzostwa Związku Polskich Spadochroniarzy w celności lądowania. W spadochronach klasycznych triumfował Jan Mach, a najlepszą drużyną była Sky Force. W spadochronach szybkich najlepszy był Piotr Piotrowski, a najlepszą drużyną Sky Magic. W tych samych dniach spadochroniarze rywalizowali w Masłowie podczas XXXIX Świętokrzyskich Międzynarodowych Zawodów Spadochronowych. W spadochronach klasycznych na pierwszym stopniu podium stanął Jan Kopriva, a najlepszą drużyną była Sky Force. W spadochronach szybkich zwyciężył Piotr Piotrowski, a najlepszą drużyną była Sky Magic. Zawodnicy rywalizowali też w ramach III Memoriału Spadochronowego im. gen. broni Tadeusza Buka. Tu w spadochronach klasycznych najlepszy był Jan Mach, a w spadochronach szybkich Piotr Piotrowski. (link)

22 sierpnia podsumowaliśmy piętnastą edycję Mazurskich Zawodów Balonowych o Puchar Prezydenta Miasta Ełku. W tym roku rywalizowały 22 załogi z trzech krajów (Polska, Litwa i Estonia). Najlepszy na Mazurach był Tomasz Filus. (link)

23 sierpnia opublikowaliśmy artykuł Waldemara Królikowskiego pt. "Amatora wątpliwości kilka dotyczących nowej ustawy ws. transportu materiałów niebezpiecznych". Autor zwraca uwagę na nieścisłości i braki w ustawie DGR. (link)

24 sierpnia, w 21 rocznicę tego wydarzenia, przypomnieliśmy historię najdłuższego w historii lotu szybowego odrzutowego samolotu pasażerskiego. Samolot Airbus A330-200 Air Transat po utracie obydwu silników Airbus szybował ok. 20 minut, pokonując 65 mil morskich (ok. 120 km). (link)

W dniach od 22 do 25 sierpnia na lotnisku Albi Le Séquestre we Francji rozegrane zostały 25 Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym. W zawodach wzięło udział 50 pilotów reprezentujących 12 krajów. Michał Wieczorek zajął pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji indywidualnej i tym samym zachował tytuł Mistrza Świata w Lataniu Precyzyjnym. Tytuł Wicemistrza wywalczył Marcin Chrząszcz. olscy piloci wywalczyli również drużynowe złoto. (link)

25 Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym - podium drużynowe (fot. FFA- Fédération Française Aéronautique, Facebook)

25 Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym - podium drużynowe (fot. FFA- Fédération Française Aéronautique, Facebook)

26 sierpnia podczas spotkania lotniczych pokoleń na Okęciu organizowanego z okazji Święta Lotnictwa odbyła się uroczystość wręczenia Błękitnych Skrzydeł za lata 2020, 2021 i 2022. W imieniu Kapituły Błękitnych Skrzydeł wyróżnienia wręczał Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła i redaktor naczelny ML Skrzydlata Polska Bartosz Głowacki. (link)

26 sierpnia opublikowaliśmy artykuł pt. "Strefa śmierci? Z jakim zakresem nalotu pilot GA jest najbardziej narażony na wypadek? raport FAA". Raport zatytułowany „Predicting Accident Rates From General Aviation Pilot Total Flight Hours” został opracowany przez Williama R. Knechta, pracownika Civil Aerospace Medical Institute FAA z Oklahoma City. Wyniki przeprowadzonych analiz wyjaśniają zależność pomiędzy doświadczeniem pilota lotnictwa ogólnego i potencjalnym zagrożeniem wypadkiem. (link)

W dniach 18-27 sierpnia 2022 r. we francuskim Issoudun rozegrane zostały 24. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited, w których rywalizowało 17 pilotów. V-ce mistrzem świata został Maciej Pospieszyński. Ponadto polscy piloci Maciej Pospieszyński i Michał Klimaszewski drużynowo zostali V-ce Mistrzami Świata. Maciej Pospieszyński zdobył też dwa medale za programy: srebro za program znany dowolny oraz złoto za program dowolny nieznany. Równolegle rozegrane zostały 12. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Advanced, w których rywalizowało 28 pilotów. Trzecie miejsce wywalczył Mirosław Wrześniewski. (link)

Podium Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited i Advanced (fot. World Glider Aerobatic Championships 2022)

Podium Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited i Advanced (fot. World Glider Aerobatic Championships 2022)

28 sierpnia poinformowaliśmy o najmłodszym pilocie, jaki kiedykolwiek wykonał samotny lot dookoła Ziemi. Belgijsko-brytyjski 17-latek Mack Rutherford pobił ustanowiony w 2021 r. rekord 18-letniego Brytyjczyka Travisa Ludlowa. (link)

31 sierpnia poinformowaliśmy, że na wniosek CUL opublikowano NOTAM G0918/22 przedłużający do 30 września do 20.00 UTC zakaz lotów szybowcowych na lotnisku Warszawa Babice. (link)

31 sierpnia zaprosiliśmy do lektury kolejnego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. W Nr 2(19)/2022 można znaleźć m.in.: SMS w CAMO, Bezpieczeństwo w obszarze skoków spadochronowych, Nowelizacja przepisów dotyczących pokazów lotniczych, Powrót do normalnych operacji w świetle statystyk bezpieczeństwa (i nowego Krajowego Planu Bezpieczeństwa 2022-2025). (link)

WRZESIEŃ

1 września zamieściliśmy informację Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dot. konsultacji społecznych zmiany granic CTR/MCTR EPRA, TMA/MTMA EPRA, TMA EPWA, TRA05, TSA05, która konieczna jest z uwagi na zmianę procedur dolotowych i odlotowych dla lotniska EPRA. Planowany termin wprowadzenia zmiany: 23 marca 2023r. (link)

2 września przedstawiliśmy wyniki XIX Grudziądzkich Zawodach Balonowych, które rozgrywane były w dniach 25-27 sierpnia. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Filus ze Skywalker Balloon Club, który latał granatowym balonem LOT. (link)

W dniach 2-5 września br. 17 załóg balonowych reprezentujących siedem krajów rywalizowało w 65. edycji długodystansowych zawodów balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. Start balonów nastąpił 2 września około godziny 16:00 w szwajcarskiej miejscowości Sankt Gallen. Ostatni balon wylądował 5 września o godz. 8:35. Zdobywcą Pucharu w 2022 roku została załoga niemiecka GER-3 w składzie Wilhelm Eimers i Benjamin Eimers, która leciała balonem Leonid(D-OTLI). Niemieccy piloci pokonali dystans 1572,36 km. (link)

Wilhelm Eimers i Benjamin Eimers - niemiecka załoga GER-3 po wylądowaniu (fot. FAI - World Air Sports Federation)

Wilhelm Eimers i Benjamin Eimers - niemiecka załoga GER-3 po wylądowaniu (fot. FAI - World Air Sports Federation)

6 września zaprosiliśmy do obejrzenia pierwszego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim wykład "Komunikacja na lądowisku – bezpieczeństwo zaczyna się na ziemi" Zbigniewa Dymka, który zawodowo jest Informatorem FIS Warszawa i FIS Olsztyn. (link)

7 września zaprosiliśmy do lektury artykułu Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, w którym przybliża kwestię odpowiedzialności związanej z ewentualnymi wypadkami na lądowiskach. Temat jest nie tylko teoretyczny – może pociągnąć za sobą konsekwencje odszkodowawcze a nawet karne. (link)

7 września zamieściliśmy wyniki dorocznych zawodów szybowcowych Leszno Cup 2022, które rozegrane zostały w dniach 14 – 26 sierpnia 2022 r., na lotnisku Leszno Strzyżewice. Do Leszna przyjechało w sumie 41 pilotów – 39 z całej Polski i po jednym z Niemiec i Szwajcarii. Piloci szybowcowi rywalizowali w klasach 15m, 18m, Standard B. W klasie 18m 1. miejsce zajął Karol Staryszak. W klasie 15m zwyciężył Dariusz Czech. A w klasie Standard B na najwyższym stopniu podium stanął Paweł Głowacki. (link)

8 września zamieściliśmy informację o wynikach Paralotniowych Mistrzostw Polski, które zostały rozegrane w dniach 13-20 sierpnia w Kruszewie w Macedonii Północnej. Mistrzem Polski został Krzysztof Schmidt (Żywiec Air Team). Wśród kobiet wygrała Klaudia Bułgakow (Warszawski Klub Paralotniowy „TĘCZA”). Drużynowo najlepszy okazał się Żywiec Air Team. (link)

8 września poinformowaliśmy o złożonej przez grupę użytkowników warszawskiego lotniska Babice petycji w sprawie przywrócenia lotów szybowców na lotnisku Warszawa-Babice. (link) Głos poparcia w tej kwestii wystosował gruziński Ninle Aeroclub Aviator, który przesłał pismo do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. (link)

9 września zaprosiliśmy do lektury rozmowy z Rafałem Woźnickim, Prezesem AW. Rozmowa dotyczyła spotkania w dniu 6 września 2022 r. pomiędzy Aeroklubem Warszawskim a przedstawicielami CUL, po wprowadzeniu zakazu lotów szybowcowych na lotnisku Warszawa Babice. (link)

9 września opublikowaliśmy wyniki 50. Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów, które zostały rozegrane w dniach 15 – 27 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. W klasie Standard B 1. miejsce zajął Tomasz Kurowski. W klasie Klub-B zwyciężył Michał Kaczmarek. W tych samych dniach rozegrane zostały 31. Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe OSTRÓW GLIDE w klasie Klub-A. Zwycięzcą został Krzysztof Sobiecki. (link)

10 września opublikowaliśmy wyniki 12 Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Polski, które zostały rozegrane na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Mistrzostwo Polski zdobyła załoga Marcin Skalik/Joanna Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego , wicemistrzostwo Krzysztof Wieczorek/Kamil Wieczorek z Aeroklubu Krakowskiego, a trzecie miejsce Bolesław Radomski/Dariusz Lechowski z Aeroklubu Pomorskiego/Aeroklubu Nowy Targ). (link)

Zwycięzcy 12. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Polski w Chełmie

Zwycięzcy 12. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Polski w Chełmie

W dniach 7-10 września na terenie Leszna 23 załogi kolorowych balonów wzięły udział w 31 ENEA Leszno Balloon Cup oraz 10 Balonowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Zwycięstwo w 31. ENEA Leszno Balloon Cup wywalczył Tomasz Filus z Klubu Sportów Balonowych Wrocław. A na pierwszym stopniu podium 10. Balonowych Mistrzostw Polski Juniorów stanął Kacper Pudło z Mościckiego Klubu Balonowego. (link)

13 września zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim wykład dr Michał Skakuja o tym "Co mogą ptaki, a co pilot...". Prelegent jest ornitologiem, miłośnikiem lotnictwa, a także członkiem zarządu World Birdstrike Association oraz twórcą i ekspertem Programu Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP. (link)

15 września poinformowaliśmy o opublikowaniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego cyklicznego rocznego przegląd bezpieczeństwa "Annual Safety Review 2022". Jest to analiza, która stanowi statystyczne podsumowanie bezpieczeństwa lotniczego za 2021 r., w państwach członkowskich UE i określa najważniejsze wyzwania i priorytety w poszczególnych obszarach sektora lotniczego. (link)

16 września zaprosiliśmy do lektury artykułu Mateusza Lubeckiego pt. "Nauczmy się korzystać naszej wspólnej przestrzeni klasy G..." – pilot paralotni o spotkaniach w powietrzu z innymi użytkownikami. (link)

W dniach 17-18 września odbyły się IV Targi Lotnicze Aviation Expo 2022. Wystawę odwiedziło ponad 1000 branżowych gości. (link) Targi Kielce połączyły siły z Aeroklubem Kieleckim, co zaowocowało podwójną wystawą. W sumie na płycie i w hangarach w podkieleckim Masłowie pokazano prawie 50 statków powietrznych. (link)

21 września poinformowaliśmy pilotów o wprowadzeniu do sprzedaży Polska Atlas Lotniczy 2022. Jest to wydawnictwo, które zawiera 282 lotnisk i lądowisk ilustrowanych szczegółowymi mapkami, esencję z przepisów poruszania się w polskiej przestrzeni powietrznej, informacje o kierunku i odległości do najbliższego lotniska, praktyczne kody QR. (link) Dla każdego pilota przydatność zawartych tam informacji nie podlega dyskusji, jednak niektórzy z Was zadawali pytanie, czy w erze telefonów komórkowych i aplikacji mobilnych posiadanie papierowej wersji takiego wydawnictwa ma sens. Na to pytanie odpowiedział Paweł Korzec.

22 września zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim wykład "Common mistakes on frequency" Joli Wołosz, która jest kontrolerką ruchu lotniczego, pilotem samolotowym i śmigłowcowym. (link)

23 września opublikowaliśmy relację z 3 edycji Baltic Wingsuit Meet, która odbyłasię w strefie zrzutu Baltic zlokalizowanej na terenie elbląskiego lotniska. Dzięki możliwości skupienia dużej liczby wysokiej klasy wingsuiterów, podjęta została próba poprawienia rekordu AWF18 ustanowionego na zeszłorocznym BWM. (link)

W dniach 23-25 września, na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie, rozegrane zostały Paralotniowych Mistrzostw Polski w celności lądowania 2022. Mistrzem Polski 2022 został Sławomir Kucharski z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Aeroklub Podkarpacki (Jakub Bączkowski, Wiktor Pelczar, Damian Czyżyk). (link)

26 września zamieściliśmy wywiad z Aleksandrem Opoczyńskim, szefem polskiego przedstawicielstwa firmy Aeroprakt Aircraft, który uczestniczył w targach lotnictwa lekkiego Aviation Expo. Podczas rozmowy padło też pytanie o to, czy obecna sytuacja na Ukrainie zapewne znacząco komplikuje logistykę zamówień. (link)

27 września opublikowaliśmy list otwarty Andrzeja Palucha, Prezesa Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie. Tekst opisuje historię wyrzucenia lokalnej organizacji lotniczej z dzierżawionego do tej pory lądowiska i sporów w tym temacie z władzami miejscowej gminy. (link)

27 września poinformowaliśmy o wynikach Pucharu Europy Wschodniej w Celności 2022. Finałowe zawody odbyły się w węgierskim Szeged. Były sukcesy polskich spadochroniarzy. Po całorocznej rywalizacji generalną klasyfikację kobiet wygrała Irena Paczek-Krawczak z drużyny "KRAKÓW WAWEL". Był też sukces w klasyfikacji drużynowej – miejsce trzecie przypadło naszej drużynie "KRAKÓW WAWEL". (link)

29 września zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim wykład "Procedura postępowania podczas wypadków lotniczych" Jakuba Poświaty. Jakub Poświata jest czynnym zawodowo ratownikiem medycznym i pilotem śmigłowcowym. Jest instruktorem szkolenia teoretycznego w GSA Aviation. (link)

PAŹDZIERNIK

3 października opublikowaliśmy wywiad z Krzysztofem Będkowskim, który reprezentował firmę Skydream w Kielcach podczas targów lotnictwa lekkiego Aviation Expo. Firma stara się, żeby lotnictwo lekkie było jeszcze bardziej dostępne. (link)

3 października zamieściliśmy wyniki 15 edycji Jurajskich Zawodów Samolotowych ANR im. Piotra Sikorskiego, rozegranych w dniach 28.09.2022 – 02.10.2022 na Lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego. W tym roku szczególnych z dwóch względów – jubileuszowych i po raz pierwszy w Polsce w formule ANR. W Klasyfikacji ogólnej I miejsce wywalczyła załoga w składzie Bolesław Radomski (Aeroklub Pomorski) i Dariusz Lechowski (Aeroklub Nowy Targ). W klasyfikacji rodzinnej triumfowali Joanna Skalik i Michał Kremblewski (Aeroklub Częstochowski). (link)

XV Jurajskie Zawody Samolotowe ANR im. Piotra Sikorskiego - podium w klasyfikacji ogólnej (fot. Bolesław Radomski, Facebook)

XV Jurajskie Zawody Samolotowe ANR im. Piotra Sikorskiego - podium w klasyfikacji ogólnej (fot. Bolesław Radomski, Facebook)

4 października zaprosiliśmy do lektury 1 części artykułu Janusza Boczonia pt. "Uprawnienia na typ i klasę samolotu. Co dalej po LAPL(A)/PPL(A)?". Autor często spotyka się z pytaniami (zwłaszcza od osób którzy właśnie uzyskali upragnioną licencję PPL) jakie wymagania należy spełnić aby móc latać jakimś typie lub klasie samolotu/-ów. (link)

Na początku października przedstawiliśmy zwycięzców Spadochronowy Puchar Świata 2022, którego klasyfikacje ostatecznie zostały podliczone po rozegraniu tylko czterech zawodów. W klasyfikacji drużynowej najlepsi okazali się Czesi z zespołu "CZECH REBUBLIC MILITARY TEAM I". Wśród pań triumfowała Magdalena Schenner z Austrii. Najlepszym z mężczyzn okazał się Stefan Wiesner z Niemiec. (link)

4 października opublikowaliśmy relację z XXIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego KONTAKTY 2022 w Łomży, których zwycięzcą został Tomasz Kudaszewicz z Białegostoku. W ramach tej imprezy rozegrane zostały również Mistrzostwa Polski w Przelocie Przez Bramkę o Puchar Alka Dernbacha, w których I miejsce wywalczył Sławomir Czupryński z Piaseczna.   (link)

Od lewej podium Motoparalotniowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2022 oraz podium Mistrzostw Polski w Przelocie Przez Bramkę o Puchar Alka Dernbacha (fot. Dominika Tocka i Olga Rogacewicz)

Od lewej podium Motoparalotniowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2022 oraz podium Mistrzostw Polski w Przelocie Przez Bramkę o Puchar Alka Dernbacha (fot. Dominika Tocka i Olga Rogacewicz)

6 października zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim wykład "Analiza komunikatów synoptycznych podczas briefingu meteorologicznego" Małgorzaty Rutkowskiej, doświadczonej pilot i instruktor, na co dzień latającej w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. (link)

7 października zachęciliśmy do lektury artykułu Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, który skierowany został do właścicieli samolotów/śmigłowców/szybowców, którzy wynajmują je innym podmiotom. Dotyczy on zarówno najmu krótko jak i długoterminowego, na cele prywatne oraz na prowadzenie działalności gospodarczej. Pisząc go autor chciał uświadomić właścicieli o tym, na co powinni zwrócić szczególną uwagę przed oddaniem komuś swojego statku powietrznego – na zawarcie pisemnej umowy. (link)

7 października odbyła się 11 edycja "Nocy w Instytucie Lotnictwa" - największej w Polsce nocnej imprezy edukacyjnej, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. Impreza okazała się wielkim sukcesem. Przy bardzo dopisującej pogodzie udało się pobić kolejny rekord frekwencyjny – przez 6 godzin do Instytutu zawitało prawie 58 tys. osób – co w porównaniu do poprzedniej edycji (51 tys. zwiedzających) oraz trzyletniej przerwy spowodowanej pandemią jest ogromnym osiągnięciem. (link)

10 października zaprosiliśmy dolektury wywiadu z Ryszardem Andryszczakiem, który reprezentował firmę J&AS Aero Design Sp. z o.o. w Kielcach podczas targów lotnictwa lekkiego Aviation Expo. Rozmowa dotyczyła wystawianego na targach już dobrze znanego w Polsce motoszybowca J-6 Fregata. (link)

J-6 Fregata na targach Aviation Expo

J-6 Fregata na targach Aviation Expo

10 października opublikowaliśmy wyniki XXII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie, które rozegrane zostały w dniach 5-8 października. Zwycięstwo wywalczył Denis Dawidziuk, który zgromadził 7476 punktów. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Sionkowski – młody, bardzo utalentowany pilot, reprezentant Mościckiego Klubu Balonowego. Trzecią lokatę zajął Kacper Borkowski z Zakopanego (Aeroklub Nowy Targ). (link), (link)

XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie - podium (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

XXII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie - podium (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

11 października zamieściliśmy drugą część artykułu Janusza Boczonia pt. "Uprawnienia na typ i klasę samolotu. Co dalej po PPL?". A w nim: samoloty skomplikowane technicznie - Complex aeroplanes (nie będące HPA), samoloty Complex o wysokich osiągach z załogą jednoosobową (Single Pilot High Performance Complex - SPHPCA), samoloty z załogą wieloosobową (MPA). Autor nie zapomniał też o śmigłowcach. (link)

13 października zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim wykład "Procedura śmigło - czyli jak przygotować certyfikowany zespół ratowniczy (ratownik i pies) do zajęcia miejsca w śmigłowcu”, kpt rezerwy, pilota Wiesława Jastrzębskiego, przewodnika, trenera psa ratowniczego. (link)

14 października zamieściliśmy relację z lotu zawodników Motoparalotniowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego po rekord świata. Oficjalny wynik lotu po trasie trójkąta FAI to 374,27km. (link)

14 października poinformowaliśmy o rozpoczętych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej istotnych konsultacjach społecznych wprowadzenia stref TRA w celu zabezpieczenia lotów UAV dla WOT oraz reorganizacji stref TRA dla użytkowników cywilnych i wojskowych w FIR EPWW. (link)

17 października zachęciliśmy do lektury artykułu Mikołaja Doskocza, radcy prawnego prowadzącego Kancelarię Prawa Lotniczego, pt. "W oparach absurdu lotnictwa ultralekkiego…". Autor porusza temat liczby zgłoszonych podmiotów do "Wykazu podmiotów wykonujących przewóz lotniczy lub świadczących usługi lotnicze przy wykorzystaniu urządzeń latających". (link)

17 października poinformowaliśmy pilotów o dodaniu w projekcie aero.webcam kolejnej kamery, która zlokalizowana jest na podejściu do pasa 29 lotniska EPGD. Aktualnie jest ich 31. (link)

18 października opublikowaliśmy artykuł Waldemara Królikowskiego pt. "Materiały doradcze ULC ws. wskaźników bezpieczeństwa - niezależna ocena". (link)

W październikowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lotnisko w Kaniowie zlokalizowane w woj. śląskim. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy Prezes lotniska, mgr. Irenie Marek. (link)

lotnisko Kaniów - podejście 31

Lotnisko Kaniów - podejście 31

21 października zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu AviationEduSunday. A w nim prezentacja zatytułowana "Śmigło ogonowe. Konstrukcja, funkcja, ryzyka", którą poprowadził Maciej Dominiak, pilot śmigłowcowy i samolotowy. (link)

24 października opublikowaliśmy artykuł Waldemara Królikowskiego pt. "Materiały doradcze ULC ws. wskaźników bezpieczeństwa SPIs. Część II – dla kogo są te materiały ULC?". Autor poświęcił na analizę materiałów ILC ładnych kilka dni i napisał parę luźnych uwag. (link)

25 października zaprosiliśmy do lektury relacji z lotu dwoma samolotami Pipistrel Virus SW z Bielska-Białej do Barcelony i z powrotem (ten drugi odcinek obaj piloci pokonali w ciągu jednego dnia). (link)

26 października zamieściliśmy rozmowę Joanny Wieczorek (współpracującej z portalem dlapilota.pl, eksperta prawa lotniczego i nowych technologii) z Maciejem Smólskim - kapitanem B787 w PLL LOT, a także pilotem akrobacyjnym formacji Avalanche, który opowiedział swoją drogę dochodzenia do lotniczych uprawnień. (link)

27 października zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację zatytułowaną „Świat bez wypadków nie jest realny. A co jest realne?” poprowadziła Dorota Kowalska, Naczelnik Wydziału Analiz Bezpieczeństwa Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. (link)

30 października zamieściliśmy relację z bicia Rekordu Świata PPGG po prostej. Dokonali tego zawodnicy Motoparalotniowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego: Krzysztof Romicki, Wojciech Strzyżakowski, Dariusz Brzostowicz i Mariusz Stępień. (link)

31 października opublikowaliśmy artykuł Janusza Boczonia pt. "Zmiany w Air OPS od 30 października 2022 r.", w którym autor informuje, że od dnia 30 października 2022 roku ma zastosowanie szereg zmian w przepisach dotyczących operacji wykonywanych na statkach powietrznych EASA uregulowanych rozporządzeniem (UE) 965/2012. (link)

LISTOPAD

2 listopada, w imieniu Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, zaprosiliśmy do lektury monografii autorstwa Kazimierza W. Chudzińskiego dotyczącej serii szybowców wyczynowych Zefir (miały one miały zastąpić słynną Jaskółkę) i szybowca doświadczalnego SZD-40X Halny, w którym wykorzystano skrzydła od Zefira. (link)

4 listopada zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację zatytułowaną "Raportowanie to nie jest delegowanie problemu" przedstawił Piotr Kaczmarczyk, Naczelnik Inspektoratu Zarządzania Bezpieczeństwem Lotniczym Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym. Podczas swojego wystąpienia prowadzący omówił sposoby raportowania w podziale na osoby prywatne i organizacje, podał przykłady raportowania, przepisów je określających, a także przybliżył wykaz klasyfikujący, dzięki któremu można dokonać odpowiedniego zgłoszenia. (link)

7 listopada zaprosiliśmy do lektury artykułu "Nie przepadaj - Otto Lilienthal" dotyczącego serii śmiertelnych wypadków spowodowanych utratą siły nośnej na małej wysokości. Autor pragnie zachęcić wszystkich pilotów, szczególnie tych z dużym doświadczeniem, cieszących się szacunkiem środowiska szybowcowego do zabrania głosu w tej sprawie. Chciałby, aby ten tekst zaowocował jedną wielką dyskusją na temat przepadnięcia na małej wysokości, a ostateczne pozwolił nam wszystkim wytworzyć w sobie mechanizmy zapobiegające tragicznym konsekwencjom często niewielkiego błędu. (link)

8 listopada zamieściliśmy pierwszą część artykułu Janusza Boczonia pt. "Biegłość językowa w licencjach EASA – w przepisach i praktyce". Wraz z wprowadzeniem przepisów EASA dotyczących załóg lotniczych (Rozporządzenie UE 1178/2011) posiadacze licencji EASA muszą poddawać się ocenie biegłości językowej/językowych na podobnych zasadach jak w przypadku języka angielskiego ICAO. (link)

9 listopada zaprosiliśmy do lektury artykułu pt. "Latanie GA w USA – wycieczka po Hawajach" przybliżającego specyfikę latania samolotami general aviation w USA. W tym odcinku opis wycieczki Dawida Dąbrowskiego i Moniki Dąbrowskiej pożyczoną Cessną 172 na Hawajach. (link)

10 listopada poinformowaliśmy o wyczynie 86-letni pilota Eda Galkina z New Jersey, który czwarty raz obleciał świat dookoła. Trasa lotu Cessną 210 prowadziła z Nowej Fundlandii przez Morze Śródziemne i południową Azję do Australii, a następnie przez Pacyfik i obejmowała 21 międzylądowań. Podróż zakończyła się 4 listopada na lotnisku Central Jersey Regional Airport w Hillsborough. (link)

10 listopada zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację pt. "Nie masz czasu na przegląd? Nie leć!" poprowadził Sławomir Gliński, mechanik pracujący w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tym wykładem, jako, że nie często zdarza się możliwość posłuchania wykładu i rad doświadczonego technika specjalizującego się w codziennym serwisowaniu statków powietrznych. (link)

11 listopada nad Warszawą przeleciały samoloty myśliwskie SB Lim-2 i Lim-2 oraz śmigłowiec wielozadaniowy Bölkow Bo 105. Wydarzenie było formą uczczenia Święta Niepodległości. Za sterami maszyn zasiedli Mateusz Strama, Bartosz Maciejczyk oraz Maciej Dominiak. Maszyny wystartowały z lotniska Warszawa-Modlin i hangaru AMC Aviation. Towarzyszył im śmigłowiec Robinson R44, z którego pokładu zrealizowano sesję zdjęciową i materiały wideo. (link)

 SB Lim-2 i MiG-15bis nad Warszawą 11 listopada 2022. fot. Paweł Glink.

W dniach 10-12 listopada mistrzowie indoor skydivingu zmierzyli się podczas ósmej edycji zawodów Flyspot Polish Open w katowickim tunelu aerodynamicznym Flyspot. Rywalizowało 136 zawodników z 7 krajów. W kategorii Solo Speed wygrał Andrzej Sołtyk. (link)

15 listopada zamieściliśmy drugą część artykułu Janusza Boczonia pt. "Biegłość językowa w licencjach EASA – w przepisach i praktyce". A w artykule: skutki zmian w akceptacji metod ocen, a sprawa polska, monopol systemu KSEJ, sprawdzanie ocen w nadzorze innego państwa lub LTB, formalne i nieformalne metody oceny biegłości językowej. (link)

16 listopada zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację pt. "Co może pilot, co może kontroler?" poprowadziła Jola Wołosz, praktykująca kontrolerka i pilotka. Prezentacja jest obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą (a tak naprawdę też powinni)  dowiedzieć się dlaczego kontrolerzy mogą odmówić wlotu do CTR pomimo prawidłowo złożonego planu lotu, czy mogą wpuścić do CTR bez złożonego planu lotu, czy przyjmą plan z powietrza i ewentualnie w jakiej sytuacji. (link)

W dniach 13-17 listopada na lotnisku Brits Airfield w Republice Południowej Afryki 35 załóg z 12 krajów rywalizowało podczas 22. Rajdowych Mistrzostw Świata. Mistrzami Świata w Lataniu Rajdowym zostali Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, a Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz Wicemistrzami Świata. Polska zdobyła też złoto w klasyfikacji drużynowej (Krzysztof, Kamil i Michał Wieczorkowie, Marcin Kwiatosz i kierownik reprezentacji Marcin Skalik). Za konkurencję lądowań złote medale otrzymali Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, brązowe Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz, a puchar Air BP Trophy za nawigację i obserwację Krzysztof i Kamil Wieczorkowie. (link)

22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - ceremonia wręczenia medali

22. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym - ceremonia wręczenia medali

21 listopada opublikowaliśmy artykuł Małgorzaty Chelis pt. "Wdrożenie 100 KSA – co się zmienia w szkoleniu teoretycznym ATPL?". Autorka pisze o stronie praktycznej i konsekwencjach systemowych, a także trochę o doświadczeniach po wdrożeniu. (link)

23 listopada poinformowaliśmy o dodaniu do serwisu aero.webcam dwóch kamer, które zlokalizowane są na lotnisku w Masłowie k/Kielc (EPKA). Zapewniają ona zobrazowanie na południowo wschodnią i południowo zachodnią stronę lotniska. (link)

W drugiej połowie listopada poinformowaliśmy o rozpoczęciu przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej konsultacji społecznych zmian granic poziomych strefy TR25 (Wólka Radzymińska), a także projektu podniesienia górnej granicy ATZ EPSY z 3500ft AMSL do 5500ft AMSL. (link), (link)

24 listopada zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację pt. "Stało się. Jak się rozbić i przeżyć lecąc śmigłowcem" przedstawił Arkadiusz Choiński, pilot śmigłowcowy z ponad 40-letnim doświadczeniem. Prezentacja to wciągające 21 minut o bezpieczeństwie w lotach śmigłowcowych. Można powiedzieć, że materiał obowiązkowy. (link)

27 listopada opublikowaliśmy wyniki ankiety, w której zapytaliśmy pilotów co by zrobili, gdyby znaleźli przy lądowisku ewidencjonowanym (wpisanym do rejestru ULC) taki opis: "Lądowisko użytkowane wyłączenie przez Zarządzającego oraz jego specjalnych gości posiadających uprzednie zezwolenie. Lądowisko położone jest na terenie prywatnym i jest monitorowane. Każde nieuprawnione lądowanie i "low pass" stanowią naruszenie przepisów prawa lotniczego oraz prawa własności i będą zgłaszane władzom lotniczym oraz policji". (link)

29 listopada zamieściliśmy artykuł Janusza Boczonia pt. "Licencja elektroniczna w telefonie", w którym zastanawia się czy jest możliwa elektroniczna licencja pilota w telefonie. Wymienia jakie musi spełniać licencja standardy ICAO, aby była rozpoznawalna na świecie. (link)

30 listopada zaprosiliśmy do lektury pierwszej części artykułu "Czesław Czerniejewski – gnieźnieński konstruktor i artysta" autorstwa Krzysztofa Antoniego Borowiaka z Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. (link)

GRUDZIEŃ

2 grudnia zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację pt. "Zagrożenia związane ze zjawiskami w lotach śmigłowcem" przedstawili Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach. Prowadzący przeprowadzili analizę czterech wypadków śmigłowcowych z ostatniego roku. Wniosek właściwie zawsze ten sam: prosta i standardowa sytuacja, zamienia się w duże niebezpieczeństwo jeśli... Warto o nich pamiętać (o tych częstych sytuacjach), bo na bank zdarzą się ponownie. Ważne, aby się nie zmaterializowały w coś złego. (link)

3 grudnia zachęciliśmy do lektury nowego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A w nim: Wykorzystanie dronów do monitorowania lotnisk, Program FDM (Flight Data Monitoring), IFR/IMC w załodze jednoosobowej, Informacja na temat działalności Grupy HELI. (link)

5 grudnia zaprosiliśmy w imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej do lektury kolejnego numeru magazynu Safe Sky nr 3(19)/2022. A w nim: "Lasery jako źródło zagrożeń dla lotnictwa", "Spotkanie Inspekcji Lotniczej w Afryce", "REJS". (link)

Na początku grudnia, w związku z nadchodzącą wielkimi krokami zimą przypomnieliśmy pilotom, że razem z niskimi temperaturami pojawia się nowe zagrożenie. Jest nim niedokładne wskazanie wysokościomierza. (link)

6 grudnia zaprosiliśmy do lektury drugiej części artykułu "Czesław Czerniejewski – gnieźnieński konstruktor i artysta" autorstwa Krzysztofa Antoniego Borowiaka z Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. (link)

8 grudnia zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację pt. "Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników" przedstawił Arkadiusz Choiński, pilot śmigłowcowy, a także doświadczony organizator wielu imprez lotniczych. (link)

9 grudnia zaprosiliśmy pilotów do podzielenia się najciekawszymi radami, jakie w trakcie rozmaitych szkoleń lotniczych otrzymali od swoich instruktorów. W miarę nabywania umiejętności lotniczych takie wskazówki mają za zadanie korygować nasze umiejętności oraz przyswajaną wiedzę i są formułowane podczas całego procesu nauki latania. (link)

12 grudnia do zaprosiliśmy do lektury kolejnego odcinka Bloga Piotra Lipińskiego, pt. „Dzień jak co dzień... w powietrzu
- pożegnania…”. (link)

12 grudnia podpisano polsko-czeskie porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania zatwierdzeń typu dla ultralekkich samolotów. (link)

W grudniowym odcinku serii "Lotniska GA warte odwiedzenia" przedstawiliśmy lądowisko Korne, zlokalizowane k. Kościerzyny nieopodal drogi krajowej 20 w województwie pomorskim. Odnośnie jego obecnego statusu i planów rozwoju, kilka pytań zadaliśmy zarządcy lądowiska, Lechosławowi Bierawskiemu. (link)

Lądowisko Korne, fot. lotniska.dlapilota.

15 grudnia zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday pt. „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać”. Temat omówiła Ewa Stawiarska, z zawodu lekarz, która prowadzi również medyczny profil w mediach społecznościowych, a także Jakub Poświata, na co dzień ratownik medyczny, pilot śmigłowcowy oraz specjalista ds. szkoleń w firmie GSA Aviation. (link)

21 grudnia zamieściliśmy artykuł Janusza Boczonia pt. "Przewóz elektronicznych dokumentów na pokładzie samolotu – ostatnie papiery powoli opuszczają pokłady". Autor omawia wymagania dotyczące dokumentów, które powinny znajdować się na pokładzie w przepisach UE. (link)

22 grudnia po raz kolejny zaprosiliśmy wszystkich naszych czytelników do wzięcia udziału w konkursie, który przygotowaliśmy wspólnie z firmą MGGP Aero. Tym razem zadaniem uczestników konkursu było prawidłowe rozpoznanie nazw punktów nawigacyjnych VFR zlokalizowanych w strefach polskich lotnisk komunikacyjnych. (link)

27 grudnia zaprosiliśmy do obejrzenia kolejnego wykładu z cyklu AviationEduSunday. Prezentację pt. "Niezamierzone wejście w warunki IMC" przedstawił Arkadiusz Choiński, były wojskowy pilot śmigłowcowy, obecnie cywilny z łącznym doświadczeniem ponad 40 lat na tego typu statkach powietrznych. (link)

28 grudnia pisaliśmy o nowym pomyśle Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) dot. ograniczeniu zderzeń statków powietrznych z ptakami. Najnowszym pomysłem, który ma pomóc zapobiegać tego typu zdarzeniom jest dioda emitująca światło ultrafioletowe (UV) (LED) zainstalowana w samolotach lotnictwa ogólnego. (link)

30 grudnia zaprosiliśmy pilotów i operatorów GA lotniczych do obejrzenia filmu, który analizuje niebezpieczeństwa związane z wykonywaniem operacji w warunkach oblodzenia. Film, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa w lotnictwie, został opracowany przez Centrum Badawcze imienia Johna H. Glenna. (link)

Jeśli zapomnieliśmy o istotnym wydarzeniu, prosimy dopiszcie go w komentarzu.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony