Przejdź do treści
AviationEduSunday: „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” – Arkadiusz Choiński
Źródło artykułu

AviationEduSunday: „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” – Arkadiusz Choiński

W kolejnym odcinku AviationEduSunday zapraszamy do obejrzenia wykładu „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” Arkadiusza Choińskiego, pilota śmigłowcowego, a także doświadczonego organizatora wielu imprez lotniczych.

Pokazy i pikniki lotnicze na lotniskach są odwiedzane przez dziesiątki tysięcy ludzi, którzy dobrze się bawiąc nie są świadomi jak olbrzymi trud organizacyjny należy podjąć, aby całość mogła odbyć się w bezpieczny sposób (zarówno dla publiczności, jak i załóg).  

Prowadzący jest wieloletnim organizatorem licznych pokazów lotniczych w naszym kraju, w tym tych, które odbyły się w Góraszce, Płocku, Poznaniu oraz Gdyni. Bazując na dotychczasowej praktyce, omawia zasady jakie obowiązują w przypadku chęci zorganizowania imprezy lotniczej, a także przybliża formalności, jakie należy spełnić.

Z niniejszej prezentacji możemy się dowiedzieć o elementach składowych imprezy lotniczej (pokazów, zawodów, zlotów), które obejmują działania lotnicze (wykonywanie lotów), zabezpieczenie porządkowe (ochrona, ppoż, medyczne, antyterrorystyczne itp.), zabezpieczenie techniczne (obsługa statków powietrznych, hangarowanie, tankowanie itp.) wystawę statyczną statków (ustawianie statków powietrznych, organizacja ruchu publiczności itp.), zabezpieczenie logistyczne (transport, wyżywienie, zakwaterowanie itp.), a także rejon publiczności i trybunę honorową.

Interesująca jest również charakterystyka poszczególnych stanowisk odpowiadających za właściwy przebieg pokazów, tj., ich dyrektora, kierownika lotów, kierownika programu lotów pokazowych, kierownika linii pokazu, opiekunów załóg, szefa logistyki, szefa mpis, szefa trybuny VIP i komentatora.

Całość z pewnością jest ciekawą lekturą dla wszystkich, którzy pojawiają się na różnego rodzaju imprezach lotniczych i pozwoli ocenić (i docenić) wysiłek, jaki jest włożony, żeby wszystko przebiegło w bezpieczny i atrakcyjny sposób.


O projekcie AviationEduSunday

31 lipca 2022 r. odbył się AviationEduSunday, czyli Safety Course i Forum Bezpiecznego Latania w jednym wydarzeniu. Spotkanie było bezpłatną internetową formułą obu cykli i niosło ze sobą wartość edukacyjną oraz formę odświeżenia wiedzy adresowaną do wszystkich pilotów i uczniów pilotów.

Celem AviationEduSunday jest promocja bezpiecznego latania, a w jego organizację zaangażowały się firmy GSA Aviation, M-Air Poland oraz portal dlapilota.pl Całość obejmowała 19 tematycznych lotniczo i bardzo merytorycznych 20-minutowych wykładów, które prowadzili m.in. piloci, ratownicy medyczni, lekarze, instruktorzy, kontrolerzy, informatorzy FIS, a także ornitolog, klimatolog, egzaminatorzy i przedstawiciele ULC.

Materiał jest bardzo treściwy i warto się z nim zapoznać. Całość trwa tylko 20 min i 28 sek.

Prezentowane materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania.

Serdecznie zapraszamy!

AviationEduSunday: „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” – Arkadiusz Choiński


Obejrzyj również:
AviationEduSunday: Moje Radio, Twój Ruch. Opowiada Zbyszek Dymek z FIS
AviationEduSunday: „Co mogą ptaki, a co pilot…” opowiada dr Michał Skakuj
AviationEduSunday: “Common mistakes on frequency” - opowiada Jola Wołosz
AviationEduSunday: “Procedura postępowania podczas wypadków lotniczych” - opowiada Jakub Poświata
AviationEduSunday: “Analiza komunikatów synoptycznych podczas briefingu meteorologicznego” - opowiada Małgorzata Rutkowska
AviationEduSunday: Dwie pasje, jeden cel - czyli jak przygotować psa do lotu ratowniczego
AviationEduSunday: „Śmigło ogonowe. Konstrukcja, funkcja, ryzyka” – opowiada Maciej Dominiak
AviationEduSunday: „Świat bez wypadków nie jest realny. A co jest realne?” – opowiada Dorota Kowalska
AviationEduSunday: „Raportowanie to nie jest delegowanie problemu” – opowiada Piotr Kaczmarczyk
AviationEduSunday: „Nie masz czasu na przegląd? Nie leć!” – wykład Sławomira Glińskiego
AviationEduSunday: „Co może pilot, co może kontroler?” – Jola Wołosz
AviationEduSunday: „Stało się. Jak się rozbić i przeżyć lecąc śmigłowcem” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: „Zagrożenia związane ze zjawiskami w lotach śmigłowcem” – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
AviationEduSunday: „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać” - Ewa Stawiarska i Jakub Poświata
AviationEduSunday: Niezamierzone wejście w warunki IMC – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: Zagrożenia w lotach zimowych – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
Odcinek finałowy AviationEduSunday: TEN, HE i 100 KSA - Małgorzata Rutkowska


Uwaga! Zdjęcie nieprzypadkowe, dla odwrócenia uwagi

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony