Przejdź do treści
AviationEduSunday: „Co mogą ptaki, a co pilot…” opowiada dr Michał Skukuj
Źródło artykułu

AviationEduSunday: „Co mogą ptaki, a co pilot…” opowiada dr Michał Skakuj

31 lipca 2022 r. odbył się AviationEduSunday, czyli Safety Course i Forum Bezpiecznego Latania w jednym wydarzeniu. Spotkanie było bezpłatną internetową formułą obu cykli i niosło ze sobą wartość edukacyjną oraz formę odświeżenia wiedzy adresowaną do wszystkich pilotów i uczniów pilotów.

Celem AviationEduSunday jest promocja bezpiecznego latania, a w jego organizację zaangażowały się firmy GSA Aviation, M-Air Poland oraz portal dlapilota.pl Całość obejmowała 19 tematycznych lotniczo i bardzo merytorycznych 20-minutowych wykładów, które prowadzili m.in. piloci, ratownicy medyczni, lekarze, instruktorzy, kontrolerzy, informatorzy FIS, a także ornitolog, klimatolog, egzaminatorzy i przedstawiciele ULC.

W kolejnym odcinku cyklu, zapraszamy do obejrzeniu wykładu "Co mogą ptaki, a co piloci" dr Michała Skakuja. Prelegent jest ornitologiem, miłośnikiem lotnictwa, a także członkiem zarządu World Birdstrike Association oraz twórcą i ekspertem Programu Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie Sił Zbrojnych RP.

Podczas swojego wystąpienia prowadzący przybliżył kwestię zagrożeń stwarzanych przez ptaki, podnoszenia świadomości tego typu zdarzeń wśród pilotów, a także rzeczywistych relacji lotnictwo – środowisko. Omówił również konsekwencje kolizji statków powietrznych z ptactwem charakteryzując jednocześnie czynniki sprzyjające tego typu zdarzeniom.

W dalszej części wykładu akcentował, że wzrost populacji dużych ptaków jest efektem zmian klimatycznych i podkreślał, że problem z ptakami to nie tylko kwestia kolizji, ale także realnych zagrożeń związanych z zostawianiem samolotu na dłuższy czas poza hangarem, co wielokrotnie skłaniało ptaki do budowania swoich gniazd w różnych zakamarkach. Na koniec scharakteryzował Krajowy Plan Bezpieczeństwa służący do monitorowania poziomu ryzyka i wojskowy program ograniczania zagrożeń środowiskowych.

Materiał jest bardzo treściwy i warto się z nim zapoznać. Całość trwa tylko 22 min i 29 sek.  

Prezentowane materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania.

Serdecznie zapraszamy!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony