Przejdź do treści
AviationEduSunday - Kiedy zawodzą zmysły...
Źródło artykułu

AviationEduSunday: „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać” - Ewa Stawiarska i Jakub Poświata

W kolejnym odcinku AviationEduSunday zapraszamy do obejrzenia wykładu „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać”. Temat omawia Ewa Stawiarska, z zawodu lekarz, która prowadzi również medyczny profil w mediach społecznościowych, a także Jakub Poświata, na co dzień ratownik medyczny, pilot śmigłowcowy oraz specjalista ds. szkoleń w firmie GSA Aviation.

Prowadzący omówili zagadnienie na przykładzie katastrofy śmigłowca Sikorsky S-76B (znaki rejestracyjne N72EX), w której 20 stycznia 2020 r. zginął reprezentant USA w koszykówce Koby Bryant. Po wstępie przybliżającym wydarzenia tamtego dnia i stwierdzoną przyczynę katastrofy (którą była dezorientacja przestrzenna pilota), nastąpiło omówienie działania ludzkich zmysłów i złudzeń, którym one ulegają.

Dla pilotów szczególnie ciekawy może być fragment, z którego mogą się dowiedzieć co człowiekowi jest potrzebne, żeby trafnie ocenić sytuację, czy można polegać na zmysłach, co jeśli je tracimy i na czym możemy wtedy polegać?

Prowadząca medyczną część wykładu scharakteryzowała również istotę działania ucha środkowego i kanałów półkolistych podczas lotu, a także opisała iluzje, jakie są tworzone przez ludzki umysł. Bazując na swoim dotychczasowym medycznym wykształceniu, uczulała lotników w kwestii kontrolowania przyrządów pokładowych, które jako jedyne są w stanie wykazać, że mamy do czynienia z iluzją.

Uwaga!!! Prowadzący powołują się na fragment, z filmu Katastrofy w przestworzach: S22E10 Śmierć legendy (Loss of a Legend). Wspomniany w wykładzie fragment, zaczyna się od 36:35 minuty.


O projekcie AviationEduSunday

31 lipca 2022 r. odbył się AviationEduSunday, czyli Safety Course i Forum Bezpiecznego Latania w jednym wydarzeniu. Spotkanie było bezpłatną internetową formułą obu cykli i niosło ze sobą wartość edukacyjną oraz formę odświeżenia wiedzy adresowaną do wszystkich pilotów i uczniów pilotów.

Celem AviationEduSunday jest promocja bezpiecznego latania, a w jego organizację zaangażowały się firmy GSA Aviation, M-Air Poland oraz portal dlapilota.pl Całość obejmowała 19 tematycznych lotniczo i bardzo merytorycznych 20-minutowych wykładów, które prowadzili m.in. piloci, ratownicy medyczni, lekarze, instruktorzy, kontrolerzy, informatorzy FIS, a także ornitolog, klimatolog, egzaminatorzy i przedstawiciele ULC.

Materiał jest bardzo treściwy i warto się z nim zapoznać. Całość trwa tylko 15 min i 43 sek.

Prezentowane materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania.

Serdecznie zapraszamy!

AviationEduSunday: „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać”, które to zagadnienie przybliżają Ewa Stawiarska oraz Jakub Poświata


Obejrzyj również:
AviationEduSunday: Moje Radio, Twój Ruch. Opowiada Zbyszek Dymek z FIS
AviationEduSunday: „Co mogą ptaki, a co pilot…” opowiada dr Michał Skakuj
AviationEduSunday: “Common mistakes on frequency” - opowiada Jola Wołosz
AviationEduSunday: “Procedura postępowania podczas wypadków lotniczych” - opowiada Jakub Poświata
AviationEduSunday: “Analiza komunikatów synoptycznych podczas briefingu meteorologicznego” - opowiada Małgorzata Rutkowska
AviationEduSunday: Dwie pasje, jeden cel - czyli jak przygotować psa do lotu ratowniczego
AviationEduSunday: „Śmigło ogonowe. Konstrukcja, funkcja, ryzyka” – opowiada Maciej Dominiak
AviationEduSunday: „Świat bez wypadków nie jest realny. A co jest realne?” – opowiada Dorota Kowalska
AviationEduSunday: „Raportowanie to nie jest delegowanie problemu” – opowiada Piotr Kaczmarczyk
AviationEduSunday: „Nie masz czasu na przegląd? Nie leć!” – wykład Sławomira Glińskiego
AviationEduSunday: „Co może pilot, co może kontroler?” – Jola Wołosz
AviationEduSunday: „Stało się. Jak się rozbić i przeżyć lecąc śmigłowcem” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: „Zagrożenia związane ze zjawiskami w lotach śmigłowcem” – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
AviationEduSunday: „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: Niezamierzone wejście w warunki IMC – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: Zagrożenia w lotach zimowych – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
Odcinek finałowy AviationEduSunday: TEN, HE i 100 KSA - Małgorzata Rutkowska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony