Przejdź do treści

Mateusz Rękas zwycięzcą V Jurajskich Zawodów Balonowych

Nad jurajskimi gminami Olsztyn i Janów już po raz piąty można było podziwiać niezwykłe balonowe widowisko.

W dniach 21-24.07.2022 r. odbyła się rywalizacja pilotów balonowych podczas V Jurajskich Zawodach Balonowych, w ramach których odbył się Balonowy Puchar Polski i Balonowe Mistrzostwa Polski. Sportową rywalizację ekip balonowych uświetniały starty najlepszych polskich pilotów.

21 lipca 2022 r. w Złotym Potoku w Hotelu Kmicic odbyło się oficjalne rozpoczęcie V Jurajskich Zawodów Balonowych. Z błoni przy stawie Amerykan wystartował pierwszy inauguracyjny lot w którym udział wzięło 25 załóg. Podniebne widowisko trwało aż do niedzieli.

W piątkowy wieczór 22 lipca w gminie Olsztyn na tle ruin zamku można było podziwiać wspólny start najlepszych pilotów Balonowych Mistrzostw Polski 2022, koncert Cizzz Big Band, a na koniec nocne pokazy "świecenia" balonów.

Balony na tle ruin zamku w gminie Olsztyn (fot. Miasto i Gmina Olsztyn)

W sobotę 23 lipca w Złotym Potoku w gminie Janów zorganizowano Piknik Balonowy. W programie były loty balonem na uwięzi, wesołe miasteczko, atrakcje dla dzieci, konkursy dla publiczności, gastronomia oraz rękodzieło. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nocny pokaz balonowy, który mimo kapryśnej pogody przyciągnął sporą widownię.

Nocne pokazy świecenia balonów w gminie Olsztyn (fot. Balonowa Jura, Facebook)

W rywalizacji wzięło udział 22 ekipy balonowe: 20 polskich, 1 z Litwy i 1 z Węgier. Ostatni lot do konkurencji odbył się w niedzielę. W sumie podczas zawodów odbyło się pięć z sześciu zaplanowanych lotów konkursowych, które pozwoliły na rozegranie aż osiemnastu konkurencji: Cel deklarowany przez pilota (PDG), Cel wyznaczony przez sędziego (JDG), Walc (HZW), Fly on (FOT), Fly in (FIT), Memoriał Gordona Bennetta (GBM), Angle, Land Run. Wysoka frekwencja ekip startujących zagwarantowała niezwykłe balonowe emocje.

24 lipca 2022 na rynku w Olsztynie odbyło się oficjalne zakończenie zawodów. I miejsce wywalczył Mateusz Rękas, który po 18 konkurencjach zgromadził 14,593 punktów. II miejsce zdobył Tomasz Filus uzyskując wynik 13,365 punktów. III miejsce zajął Arkadiusz Iwański z wynikiem 12,894 punktów. Pełne wyniki z poszczególnych konkurencji można zobaczyć na stronie www.watchmefly.net

Podium V Jurajskich Zawodach Balonowych (fot. Gmina Janów)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

Zwycięzcom nagrody wręczyli: Edward Moskalik Wójt Gminy Janów, Tomasz Kucharski Burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn, Michał Tomanek Prezes Aeroklubu Śląskiego oraz Danuta Tomza i Monnika Kosielak Radne Powiatu Częstochowskiego.

Organizatorami V Jurajskich Zawodów Balonowych byli: Aeroklub Śląski, Miasto i Gmina Olsztyn, Gmina Janów. Współorganizatorzy: Województwo Śląskie, Powiat Częstochowski, SOKiS w Janowie.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony