Przejdź do treści
AviationEduSunday - Procedura śmigło, czyli jak przygotować certyfikowany zespół ratowniczy do zajęcia miejsca w śmigłowcu Wiesław Jastrzębski i Abi
Źródło artykułu

AviationEduSunday: Dwie pasje, jeden cel - czyli jak przygotować psa do lotu ratowniczego

W latach pięćdziesiątych, Lampo, kundelek z Włoch stał się bohaterem książki i zarazem lektury szkolnej "O psie, który jeździł koleją". Nasz dzisiejszy bohater, a właściwie bohaterka Abi, nie dość, że potrafi podróżować, to jeszcze wspierać człowieka w misjach ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowca. Mówi się, że nie można być specjalistą od wszystkiego. Dlatego Abi stała się specjalistką. Specjalistką która potrafi i chyba lubi latać, dzieląc naszą wspólną pasję. Właśnie za to, oddajemy jej dzisiaj miejsce w przestrzeni portalu.

Gdyby tak się zastanowić, to niebo jest dla ptaków, a dzięki myśli ludzkiej i dla ludzi. Ale, że dla psów? Okazuje, się że tak. Wychowawca Abi mówi o niej "Pierwsza suka na pilota z Wieprza". Wiesław Jastrzębski, genialnie opowiada o procesie nauki i pracy z psem.

Choć materiał nie jest w 100% lotniczy, to z całej siły zapraszamy do obejrzeniu wykładu "Procedura śmigło - czyli jak przygotować certyfikowany zespół ratowniczy (ratownik i pies) do zajęcia miejsca w śmigłowcu”, kpt rezerwy, pilota Wiesława Jastrzębskiego, przewodnika, trenera psa ratowniczego.

Podczas wystąpienia prowadzący omawia jak trzeba przygotować psa mającego wejść na pokład śmigłowca i jak zwierze zostaje zmotywowane do wykonania lotu, a także wzięcia udziału w akcji poszukiwania żywych ludzi uwięzionych czy też pod gruzami, czy też w miejscu innego tragicznego zdarzenia.

Opowiadał również jak wygląda ćwiczenie posłuszeństwa u psa, a także wytresowanie go do wykonywania trudnych i wymagających misji poszukiwawczych. Ważnym tutaj aspektem okazuje się oswojenie zwierzaka w kwestii przebywania w pobliżu pracującego silnika śmigłowca ratowniczego, a także nauczenie go zjeżdżania z opiekunem po linie z pokładu statku powietrznego.

Prelegent podkreślał najważniejsze aspekty procesu szkolenia psa oraz jego nagradzania i hartowania. Wszystkie te czynniki mogą niezwykle istotnie się przyczynić do lepszego przygotowania psa do wykonywania misji lotniczych i pomóc w jak najszybszym odnajdywaniu żywych ludzi na miejscu zdarzenia.

O projekcie AviationEduSunday

31 lipca 2022 r. odbył się AviationEduSunday, czyli Safety Course i Forum Bezpiecznego Latania w jednym wydarzeniu. Spotkanie było bezpłatną internetową formułą obu cykli i niosło ze sobą wartość edukacyjną oraz formę odświeżenia wiedzy adresowaną do wszystkich pilotów i uczniów pilotów.

Celem AviationEduSunday jest promocja bezpiecznego latania, a w jego organizację zaangażowały się firmy GSA Aviation, M-Air Poland oraz portal dlapilota.pl Całość obejmowała 19 tematycznych lotniczo i bardzo merytorycznych 20-minutowych wykładów, które prowadzili m.in. piloci, ratownicy medyczni, lekarze, instruktorzy, kontrolerzy, informatorzy FIS, a także ornitolog, klimatolog, egzaminatorzy i przedstawiciele ULC.

Materiał jest bardzo treściwy i warto się z nim zapoznać. Całość trwa tylko 17 min i 10 sek. 

Prezentowane materiały są udostępniane bezpłatnie, a zarówno organizatorzy nagrań jak i sami prowadzący szkolenia namawiają do ich rozpowszechniania.

Serdecznie zapraszamy!

AviationEduSunday: “ Procedura śmigło - czyli jak przygotować certyfikowany zespół ratowniczy (ratownik i pies) do zajęcia miejsca w śmigłowcu


Obejrzyj również:
AviationEduSunday: Moje Radio, Twój Ruch. Opowiada Zbyszek Dymek z FIS
AviationEduSunday: „Co mogą ptaki, a co pilot…” opowiada dr Michał Skakuja
AviationEduSunday: “Common mistakes on frequency” - opowiada Jola Wołosz
AviationEduSunday: “Procedura postępowania podczas wypadków lotniczych” - opowiada Jakub Poświata
AviationEduSunday: “Analiza komunikatów synoptycznych podczas briefingu meteorologicznego” - opowiada Małgorzata Rutkowska
AviationEduSunday: „Śmigło ogonowe. Konstrukcja, funkcja, ryzyka” – opowiada Maciej Dominiak
AviationEduSunday: „Świat bez wypadków nie jest realny. A co jest realne?” – opowiada Dorota Kowalska
AviationEduSunday: „Raportowanie to nie jest delegowanie problemu” – opowiada Piotr Kaczmarczyk
AviationEduSunday: „Nie masz czasu na przegląd? Nie leć!” – wykład Sławomira Glińskiego
AviationEduSunday: „Co może pilot, co może kontroler?” – Jola Wołosz
AviationEduSunday: „Stało się. Jak się rozbić i przeżyć lecąc śmigłowcem” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: „Zagrożenia związane ze zjawiskami w lotach śmigłowcem” – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
AviationEduSunday: „Pokazy, zloty i pikniki lotnicze, jak zadbać o bezpieczeństwo załóg i uczestników” – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: „Kiedy zawodzą zmysły, czyli złudzenia, na które trzeba uważać” - Ewa Stawiarska i Jakub Poświata
AviationEduSunday: Niezamierzone wejście w warunki IMC – Arkadiusz Choiński
AviationEduSunday: Zagrożenia w lotach zimowych – Małgorzata Rutkowska i Sylwester Serwach
Odcinek finałowy AviationEduSunday: TEN, HE i 100 KSA - Małgorzata Rutkowska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony