Przejdź do treści
Flowers
Źródło artykułu

Zawody Szybowcowe w Lesznie rozegrane – wyniki

W dniach 3 – 11 czerwca 2022 r. rozegrane zostały 12. Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15 m oraz w Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe w klasie Klub A, organizowane przez Aeroklub Leszczyński.

Na leszczyńskim lotnisku stawiło się łącznie 47 zawodników.

W sobotę (11 czerwca) pogoda pogoda znów była łaskawa dla organizatorów i pozwoliła przygotować ostatnie zadanie dla pilotów startujących w zawodach szybowcowych w Lesznie. Podobnie jak trzy poprzednie, ostatnia konkurencja była również obszarowa.

Przypomnijmy, że W tej konkurencji, zamiast punktów zwrotnych, wyznaczone są przynajmniej kilkukilometrowe obszary nawrotu. Zawodnik może zawrócić w dowolnym miejscu wewnątrz takiego obszaru, a odległość, jaką przeleci, jest liczona względem miejsc jego rzeczywistego miejsca zawrotu. Wyznaczony jest również czas minimalny, jaki zawodnik musi spędzić na trasie. Konkurencja obszarowa zatem sprawdza osiąganą przez zawodnika prędkość w nieco inny sposób niż zwykły wyścig.

Starty do czwartego zadania obszarowego rozpoczęły się ok. godz. 12:40 i zawodnicy mogli rozpocząć poszukiwanie własnych ścieżek pod chmurami, aby znaleźć tą, która pozwoli przelecieć największy dystans.

Piloci startujący w 12.SMP w klasie 15 m otrzymali trasę o długości 301.39 km / 500.66 km (410.92 km) z czasem oblotu 3 godziny i 30 minut. Najszybciej zadanie wykonał Grzegorz Gołąb (Aeroklub Ziemi Zamojskiej). Lecąc szybowcem Discus B wywalczył maksymalną liczbę punktów 1000. Ten dobry wynik pozwolił Grzegorzowi poprawić wynik w klasyfikacji generalnej o trzy pozycje i ostatecznie stanąć na trzecim stopniu podium podczas oficjalnego zakończenia zawodów. Drugi na metę czwartego zadania przyleciał Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski / KKGT) – zdobył 963 punkty, jednak ostatecznie poza podium w klasyfikacji generalnej. Trzeci na mecie zameldował się Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) uzyskując w tym zadaniu 951 punktów. I tyle punktów wystarczyło Łukaszowi, aby zachować pozycję lidera i ostatecznie zdobyć tytuł Mistrza w Lesznie. Tytuł Wicemistrza zdobył Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski / KKGT), który w czwartym zadaniu na metę przyleciał jako szósty. Pełne wyniki TUTAJ.

Zdobywca tytułu Mistrza Polski – Łukasz Błaszczyk – tak opisał w skrócie czwarte zadanie: "Ostatnia konkurencja obszarowa Mistrzostw Polski. Czas oblotu 3h30min, ze strefami w rejonie Kępna, Góry i Twardogóry. Zagrożenia w tym dniu to Altocumulus w rejonie drugiej strefy i na odcinku dolotowym. Zgodnie z prognozami adekwatny rozwój warunków. Pierwszą strefę mimo niespodziewanie gorszego jej fragmentu wschodniego udaje się celowo rozciągnąć na sam koniec. Drugą pokrytą w większości przez Ac z dolotem po minimum przez wykształtowaną już bardzo dobrą termikę przy Wzgórzach Trzebnickich i terenach leśnych Twardogóry, Milicza i Żmigrodu. Ostatnią na jej wschodni skraj również w mocnej termice. Dolot wyrabia się pod podstawami na 2300 mAMSL na 60 kilometrze z kilkoma Cu dla pewności pod Ac bliżej Leszna. Niebo z moich stron zapracowało kolejny raz pomyślnie i pomogło w zdobyciu tytułu Mistrza Polski w klasie 15 metrowej. Podziękowania dla organizatorów za cierpliwość w przygotowaniu zawodów i trafnym wykładaniu tras oraz dla kolegów zawodników za sportową i koleżeńską rywalizację. 14 medal Mistrzostw Polski dojechał bezpiecznie do domu.".

Łukasz Błaszczyk przy szybowcu Discus 2a (fot. Łukasz Błaszczyk)

Łukasz Błaszczyk przy szybowcu Discus 2a (fot. Łukasz Błaszczyk)

Dla pilotów OZS w klasie Klub A Task Setter przygotował trasę o długości 275.51 km / 474.71 km (375.04 km) z czasem oblotu 3 godziny i 30 minut. Pierwszy do mety, szybowcem Mini LAK 13.5 fes, doleciał Christoph Matkowski (Aeroklub Gliwicki) zdobywając maksymalną liczbę punktów 1000. Taki wynik dał mu nie tylko sobotnie zwycięstwo, ale także awans o jedną pozycje w klasyfikacji generalnej i tym samym pierwsze miejsce na Ogólnopolskich Zawodach Szybowcowych w klasie Klub A. Drugie miejsce w sobotnim czwartym zadaniu zajęli ex aequo Jan Wojewoda (Aeroklub Nadwiślański) oraz Krzysztof Sobiecki (Aeroklub Bydgoski), którzy zdobyli po 960 punktów. Drugie miejsce podczas OZS w klasie Klub A wywalczył Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński). Na trzecim miejscu podium stanął Szymon Rawecki (Aeroklub Leszczyński). Pełne wyniki TUTAJ.

Gratulacje dla zwycięzców!


Poniżej relacje z trzech pozostałych konkurencji:

Szybowce na lotnisku w Lesznie (fot. Łukasz Błaszczyk)

(fot. Łukasz Błaszczyk)

W piątek (10 czerwca) pogoda pozwoliła pilotom startującym w zawodach szybowcowych w Lesznie na rozegranie kolejnej konkurencji. Starty do trzeciego zadania obszarowego rozpoczęły się ok. godz. 13:00.

Piloci startujący w 12.SMP w klasie 15 m otrzymali trasę o długości 249.82 km / 370.42 km (317.49 km) z czasem oblotu 2 godziny i 45 minut, z trzema punktami zwrotnymi. Najszybciej zadanie wykonał Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski). Lecąc szybowcem Discus 2a zdobył 955 punktów. Ten wynik pozwolił Łukaszowi objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi na metę przyleciał szybowiec DuoDiscus, za sterami którego zasiadali Tomasz Rubaj & Richard de Kok (Aeroklub Gliwicki) – zdobyli 946 punktów. Trzeci na mecie zameldował się Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski / KKGT) uzyskując w tym zadaniu 863 punkty. Pełne wyniki TUTAJ.

Łukasz Błaszczyk – nowy lider Mistrzostw Polski – zrelacjonował krótko trzecie zadanie: "Konkurencja obszarowa z trzema obszarami z czasem oblotu 2h45min. Modele prognostyczne troszkę zróżnicowane ale z wypadkową tendencją do termiki bezchmurnej. Już na holu w bezchmurnym oknie da się odczuć, że noszenia układają się wg prognozy FCST24 w osi wiatru północno-zachodniego. Jest kilka Cu 1/8. Wyczekuję odejście z sektora odlotowego na północnym-wschodzie, blisko TMA Poznań. Jest tam więcej chmur i układają się w szlak, który niestety wchodzi w niższe TMA. Równolegle tworzy się kilka Cu, pod którymi coraz lepiej i stabilniej nosi. Odchodzę na trasę 30 min po otwarciu startu lotnego. Noszenia układają się w pasma pozwalając na dolot do lepszych na północ od Nowego Tomyśl 3/8 Cu z wyższymi podstawami do 1600 mAMSL. Pierwszą strefę zaliczam na jej końcu w towarzystwie Janusza Centki przy Puszczy Noteckiej w Międzychodzie. Do połowy drugiej strefy lecimy razem. Lecimy wysoko 1800 mAMSL na bezchmurnej łapiemy dwa dobre kominy. Janusz odchodzi w lewo inną koncepcją jesteśmy bez łączności ja lecę swoja zaplanowaną koncepcją po prostej do oznaczonego szlaku Cu wychodzącego z trawersu Krosna Odrzańskiego na końcu drugiej strefy. Nosi i podtrzymuje w osi wiatru zgodnie z prognozą FCST24. Przy Zielonej Gorze dokręcam w 4m/sek do 2200 mAMSL. Dalej lecę w osi wiatru w słabo oznaczonym szlaku przez około 100km i bez większej potrzeby wyrabia się tam dolot przez trzecią strefę przy Żmigrodzie po podtrzymaniach szlakowych. Udany lot mimo mało optymistycznych prognoz."

Dla biorących udział w OZS w klasie Klub A Task Setter przygotował trasę o długości 228.09 km / 366.84 km (297.32 km) z czasem oblotu 2 godziny i 30 minut, z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy do mety, szybowcem Mini LAK 13.5 fes, doleciał Christoph Matkowski (Aeroklub Gliwicki) zdobywając 810 punktów. Ten wynik pozwolił mu przesunąć się o dwie pozycje w klasyfikacji generalnej i zajmuje teraz drugą pozycję. Drugi zadanie wykonał Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński) zdobywając 775 punktów. Ten wynik pozwolił Pawłowi utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzeci do mety doleciał Tomasz Kurowski (Aeroklub Krakowski), który za to zadanie dobył 772 punkty. Pełne wyniki TUTAJ.

Szybowce na lotnisku w Lesznie (fot. Łukasz Wójcik)

(fot. Łukasz Wójcik)

W środę (8 czerwca), znów po dwóch dniach przerwy z powodu niesprzyjającej pogody, piloci zgromadzeni w Lesznie mogli przystąpić do rywalizacji. Rozegrano drugą konkurencję – również obszarową.

Dla szybowników 12.SMP w klasie 15 m przygotowano trasę o długości 191.06 km / 373.28 km (282.95 km) z czasem oblotu 2 godziny i 30 minut, z trzema punktami zwrotnymi. Najlepiej z zadaniem poradzili sobie Tomasz Rubaj & Richard de Kok (Aeroklub Gliwicki). Lecąc szybowcem DuoDiscus wywalczyli 828 punktów. Drugi na metę przyleciał Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski / KKGT) zdobywając 773 punkty. Po drugiej konkurencji Łukasz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzecia konkurencję ukończyła Judyta Czyż (Aeroklub Bielsko-Bialski) - jej wynik to 720 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.

Krótką relację z drugiej konkurencji napisał Łukasz Błaszczyk, który jest aktualnym wicemistrzem Polski w kl.15m: "Leszno od rana na krawędzi zachmurzenia wysokiego, na zachód błękit i coraz lepsze Cu. Niestety są tam aktywne dalsze strefy TSA07 zajęte przez wojsko i manewry NATO. Kierownik sportowy bez większego wyboru kieruje nas do pierwszej strefy w rejon nieaktywnego lotniska w Krzywej. Jest tam najlepiej, podstawy do 2000mAMSL noszenia do 3 m/sek. Dalej powrót do gorszej pogody. W drugiej strefie bliżej Góry gdzie wlatujemy pod cienkiego cirrusa. Po jej minimum lecę do strefy trzeciej przez kilka połączeń gdzie chmury Cu wydają się coraz słabsze bez szans na komin dolotowy. Zawracam do lotniska lewą stroną gdzie więcej słońca i kilka zdrowszych Cu daje spokojny dolot.". W drugiej konkurencji Łukasz Błaszczyk zajął czwarte miejsce, ale w klasyfikacji generalnej jest na trzecim miejscu.

Dla zawodników OZS w klasie Klub A Task Setter przygotował trasę o długości 167.34 km / 321.96 km (244.16 km) z czasem oblotu 2 godziny i 30 minut, z dwoma punktami zwrotnymi. Pierwszy do mety, szybowcem Jantar Std 2, doleciał Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński) zdobywając 773 punkty. Ten wynik pozwolił mu przesunąć się o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej i zajmuje teraz drugą pozycję. Drugi zadanie wykonał Szymon Rawecki (Aeroklub Leszczyński) zdobywając 754 punkty. Trzeci na mecie zameldował się Christoph Matkowski (Aeroklub Gliwicki), który za to zadanie dobył  740 punktów. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej pozostaje Zbigniew Górecki (Aeroklub Łódzki). Pełne wyniki TUTAJ.

Szybowce na lotnisku w Lesznie - oczekiwanie na start (fot. Aeroklub Leszczyński)

(fot. Aeroklub Leszczyński)

Pogoda pozwoliła pilotom dopiero trzeciego dnia zmierzyć się w pierwszej konkurencji – obszarowej. 

W niedzielę (5 czerwca) dla zawodników 12.SMP w klasie 15 m  Task Setter przygotował trasę o długości 327.02 km / 535.10 km (431.08 km) z czasem oblotu 3 godziny i 30 minut, z trzema punktami zwrotnymi. Do rywalizacji przystąpiło 21 pilotów. Pierwszy z zadaniem poradził sobie Jacek Flis (Aeroklub Ziemi Zamojskiej / KKGT). Lecąc szybowcem LS 3 wywalczył maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi na metę przyleciał Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) zdobywając 972 punkty. Trzeci konkurencję ukończył Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski / KKGT) - jego wynik to 946 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.

Dla pilotów OZS w klasie Klub A przygotowano trasę o długości 231.43 km / 428.99 km (329.94 km) z czasem oblotu 3 godziny , z trzema punktami zwrotnymi. Tu ściga się 26 zawodników. Pierwszy do mety, szybowcem Mini Nimbus B, doleciał Zbigniew Górecki (Aeroklub Łódzki) zdobywając maksymalną liczbę punktów 1000. Drugi zadanie wykonał Piotr Ligwiński (Aeroklub Łódzki) zdobywając 907 punktów. Trzeci na mecie zameldował się Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński), który uzyskał wynik 881 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony